پروژه های در دست اجراپروژه های منطقه ۱ اصفهانپروژه های منطقه ۲ اصفهانپروژه های منطقه ۳ اصفهانپروژه های منطقه ۴ اصفهانپروژه های منطقه ۵ اصفهانپروژه های منطقه ۶ اصفهانپروژه های منطقه ۷ اصفهانشهروندیپروژه های منطقه ۸ اصفهانپروژه های منطقه ۹ اصفهانپروژه های منطقه ۱۰ اصفهانپروژه های منطقه ۱۱ اصفهانپروژه های منطقه ۱۲ اصفهانپروژه های منطقه ۱۳ اصفهانپروژه های منطقه ۱۴ اصفهانپروژه های منطقه ۱۵ اصفهانپروژه های خارج از اصفهان
داغ

شبکه بزرگ ۱۱ خط مترو اصفهان و حومه + نقشه و زمانبندی

فهرست

شاید برایتان جالب باشد بدانید اصفهان از اولین شهرهایی در ایران است که مطالعات ایجاد خط قطار شهری خود را آغاز می نماید. در دهه ۴۰ خورشیدی برای اولین بار ایده ساخت مترو در اصفهان مطرح شد. بنا بر این طرح کارمندان شرکت ذوب آهن به وسیله قطار شهری از فرودگاه قدیم اصفهان تا این کارخانه جابجا می شدند اما این طرح هیچ گاه به مرحله اجرا درنیامد.

پس از آن بارها بحث طراحی خطوط مترو اصفهان مطرح شد و حتی مشاورانی از سراسر دنیا برای طراحی آن استخدام شدند اما هیچ گاه جامه عمل به تن نپوشاند تا آنکه سرانجام در دهه ۷۰ پس از تصویب قانون ایجاد خطوط قطار شهری برای چند کلانشهر در مجلس شورای اسلامی، طراحی خطوط اصفهان و حومه بر اساس تجربیات گذشته آغاز شد.

تاریخچه مترو اصفهان - تاریخچه قطار شهری اصفهان

خطوط مترو اصفهان

جالب است بدانید مبنای اولیه شکل گیری خطوط مترو اصفهان بدین شکل بوده است که هر کدام از خطوط داخلی شهر اصفهان در ادامه مسیر خود به یکی از شهرهای اطراف متصل شود. همین اصل در جانمایی خطوط داخلی اصفهان نیز تاثیر گذاشته است. در حال حاضر ۸ خط مترو برای اصفهان و حومه طراحی شده است که این تعداد با اضافه شدن خطوط پیشنهادی جدید به حداقل ۱۱ خط می رسد. از این خطوط ۵ خط داخلی برای شهر اصفهان و ۶ خط برای اتصال شهر های اطراف به اصفهان طراحی شده است.

» همچنین ببینید: مسیریابی خطوط اتوبوس واحد اصفهان

خطوط مترو اصفهان و حومه - مترو اصفهان - مترو بهارستان - مترو شاهین شهر - مترو فولاد مبارکه - مترو مجلسی - مترو شهرضا - مترو زرین شهر - مترو فولادشهر - مترو ذوب آهن - مترو نجف آباد - مترو خمینی شهر - مترو خوراسگان - مترو فرودگاه اصفهان

خطوط مترو داخلی شهر اصفهان

برای شهر اصفهان سه خط قطار شهری طراحی شده است که با احتساب خطوط پیشنهادی این تعداد به ۵ خط می رسد. عملیات ساخت خطوط مترو اصفهان از اوایل دهه ۸۰ آغاز شد. خطوط قطار شهری اصفهان به گونه ای طراحی شده اند که شمال را به جنوب اصفهان، غرب را به شرق و محدوده شرقی-جنوبی-جنوب غربی اصفهان را به یکدیگر متصل می کند.

نقشه خطوط مترو اصفهان - نقشه خطوط قطار شهری اصفهان

خط ۱ مترو اصفهان

طول خط ۲۰.۲ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۲۰ ایستگاه
وضعیت افتتاح شده

خط ۱ مترو اصفهان اصلی ترین خط قطار شهری اصفهان و شاید پر چالش ترین خط قطار شهری اصفهان بوده است! عملیات ساختمانی این خط به دلیل گذر از مسیر تاریخی چهارباغ نزدیک به ۲۰ سال طول کشید.

خط ۱ قطار شهری اصفهان به طول ۲۰.۲ کیلومتر می باشد و از ۲۰ ایستگاه تشکیل شده است و شمال غربی اصفهان را به جنوب متصل می کند. در امتداد این خط در شمال «خط مترو اصفهان – شاهین شهر» و در جنوب «خط مترو اصفهان – بهارستان» و «خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی» متصل خواهند شد.

نقشه خط 1 مترو اصفهان - نقشه خط 1 قطار شهری اصفهان

از مهم ترین ایستگاه هایی که در خط ۱ قطار شهری اصفهان وجود دارد می توان به ایستگاه آزادی، انقلاب، امام حسین و کاوه اشاره کرد. از این خط قطار شهری می توان برای دسترسی به مکان هایی همچون پایانه کاوه و صفه، محور تاریخی چهارباغ و زاینده رود، پارک کوهستانی صفه و همچنین منطقه های خانه اصفهان و ملک شهر استفاده نمود.

جدول زمانبندی خط ۱ مترو اصفهان

خطوط قطار شهری اصفهان دارای یک برنامه زمانبندی می باشند تا در یک زمان از پیش مشخص شده وارد هر ایستگاه شوند. این جدول زمانبندی می تواند بسته به شرایط مختلف در بازه هایی تغییر کند.

جدول زمانبندی جدید مترو اصفهان 99

جدول زمانبندی مترو اصفهان ۱۴۰۰

جدول زمانبندی جدید حرکت مترو اصفهان در سال ۱۴۰۰ به همراه ساعت کاری، قیمت بلیت و ساعت کاری قطار شهری اصفهان در روز های جمعه

» کلیک کنید…

خط ۲ مترو اصفهان

طول خط۲۴.۵ کیلومتر
تعداد ایستگاه۲۳ ایستگاه
گلنگ زنی۱۳۹۵
وضعیتدر دست اجرا

عملیات ساخت خط ۲ مترو اصفهان بلافاصله پس از اتمام خط ۱ آغاز شد. خط ۲ نیز همانند خط ۱ با چالش های تاریخی روبرو بود که در نهایت باعث تغییر مسیر آن شد. در مسیر جدید، قطار به جای گذر از زیر میدان نقش جهان، از کنار آن عبور خواهد کرد.

خط 2 مترو اصفهان

خط دوم قطار شهری اصفهان به طول ۲۴.۴ کیلومتر می باشد و از ۲۳ ایستگاه تشکیل شده است. این خط غرب اصفهان را به شمال شرقی متصل می کند. این خط در انتها به خمینی شهر می رسد که می توان در حقیقت آن را یک خط بین شهری بین اصفهان و خمینی شهر نیز نام برد .

همچنین به نظر می رسد «خط ۴ مترو اصفهان (اصفهان – خوراسگان)» از ایستگاه میدان حافظ آغاز شده و به سمت شرق اصفهان و فرودگاه اصفهان امتداد یابد. گفته می شود خط جدیدی نیز برای دسترسی به دولت آباد و شهرهای اطراف آن از اولین ایستگاه خط ۲ مترو اصفهان یعنی ایستگاه شهید غفاری در انتهای خیابان زینبیه آغاز شده و شهرهای مذکور را به اصفهان متصل می کند. علاوه بر آن از بدنه غربی این خط در ایستگاه شهید خرازی، «خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد» آغاز خواهد شد که در حقیقت شهر نجف آباد را به اصفهان متصل خواهد کرد. گفته می شود ایستگاه ابتدایی «قطار سریع السیر اصفهان – تهران» از آخرین ایستگاه خط ۲ در منطقه زنبیه اصفهان قرار خواهد گرفت اما به نظر می رسد همچنان در مکان قرارگیری ایستگاه ابتدایی قطار تندرو اصفهان – تهران اختلاف نظر هایی وجود دارد.

از مهم ترین ایستگاه هایی که در خط ۲ قطار شهری اصفهان وجود دارد می توان به ایستگاه امام حسین، نقش جهان، امام علی، لاله و زینبیه اشاره کرد. از این خط می توان برای دسترسی به مکان هایی همچون اماکن تاریخی مرکز شهر اصفهان و منطقه های آتشگاه و زنبیه و همچنین شهر خمینی شهر استفاده نمود.

خط ۳ مترو اصفهان

طول خطنامشخص (+۹ کیلومتر)
تعداد ایستگاهنامشخص (+۷ ایستگاه)
وضعیتدر مرحله طراحی

خط ۳ مترو اصفهان همچنان در مرحله طراحی می باشد. نیمه ابتدایی این خط در سمت جنوب غربی اصفهان طراحی و جانمایی شده اما ادامه آن در مسیر شرق همچنان نامعلوم است. پیش بینی می شود این خط در ادامه پس از گذشتن از خیابان های سعادت آباد و سجاد، وارد خیابان حمزه شده و پس از عبور از خیابان های لاهور و پروین، در ایستگاه لاله به «خط ۲ مترو اصفهان» متصل شود.

نیمه غربی خط سوم قطار شهری اصفهان به طول ۸.۸ کیلومتر و از ۷ ایستگاه تشکیل شده است؛ اما با امتداد آن در قسمت جنوب و شرق اصفهان پیش بینی می شود همانند دو خط دیگر دارای طولی بیش از ۲۰ کیلومتر و از حداقل ۱۵ ایستگاه تشکیل شود. در امتداد این خط از سمت جنوب غربی «خط مترو اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر» متصل خواهد شد.

خط ۴ مترو اصفهان (اصفهان – خوراسگان)

طول خطنامشخص
تعداد ایستگاهنامشخص
وضعیتدر مرحله تحقیقات

طراحی خط ۴ مترو اصفهان هنوز صورت نگرفته است و هم اکنون تنها صحبت از احداث خطی در مسیر خیابان جی به میان آمده است. به نظر می رسد این خط در صورت احداث از ایستگاه چهار راه شکرشکن در «خط ۲ مترو اصفهان» آغاز شده و تا دانشگاه آزاد خوراسگان ادامه یابد. حتی این امکان وجود دارد در ادامه نیز پس از گذشتن از بازار میوه و تره بار اصفهان، آرامستان باغ رضوان، شهرک صنعتی جی و شهر قهجاورستان، این خط در نهایت به فرودگاه بین المللی اصفهان متصل شود. در صورت اجرای کامل به نظر می رسد خط ۴ قطار شهری اصفهان طولی بیش از ۲۵ کیلومتر و ۲۰ ایستگاه داشته باشد.

خط ۵ مترو اصفهان

طول خط نامشخص
تعداد ایستگاه نامشخص
وضعیت در مرحله تحقیقات

از خط ۵ مترو اصفهان تقریبا هیچ اطلاعاتی در دست نیست. تنها خبری که می توان از آن به طراحی یک خط جدید پی برد، توصیه یکی از اعضای شورای شهر پنجم به شهردار مبنی بر آزادسازی بیشتر زمین های رینگ چهارم برای جانمایی خط جدید مترو است. طراحی این خط منطقی هم به نظر می رسد چرا که در اطراف رینگ چهارم مراکز مهمی همچون نمایشگاه جدید اصفهان، شهربازی شهررویاها، مرکز همایش های بین المللی اصفهان، دهکده المپیک نقش جهان، پارک بزرگ شرق اصفهان و همچنین مناطق مسکونی وجود دارند که به نظر می رسد طراحی چنین مسیری می تواند پاسخ مناسبی به نیاز شهروندان برای دسترسی به این مراکز باشد.

البته هنوز جزئیاتی از این طرح منتشر نشده است. این امکان وجود دارد این خط صرفا در نیمه شرقی رینگ چهارم ترافیکی اصفهان قرار گیرد اما در صورتی که دور تا دور تمام حلقه چهارم ترافیکی اصفهان خط مترو احداث شود می توان از آن به عنوان اولین خط مترو بسته در کشور نام برد. در صورت اجرای کامل به نظر می رسد خط ۵ قطار شهری اصفهان طولی بیش از ۷۵ کیلومتر و ۲۰ ایستگاه داشته باشد.

نقشه خطوط مترو اصفهان - نقشه خطوط قطار شهری اصفهان

خطوط مترو حومه اصفهان

همان طور که ذکر شد تمامی خطوط داخلی اصفهان از ابتدا یا انتهای خود به خطوط بین شهری متصل می شوند. شهر های بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر، فلاورجان، فولادشهر، زرین شهر، مبارکه، خوراسگان، مجلسی و شهر های کوچک ما بین آنها به وسیله قطار شهری به شهر اصفهان متصل خواهند شد. با تکمیل و راه اندازی این خطوط، یک شبکه گسترده ریلی برای ارتباط شهرهای اطراف به مرکزیت اصفهان شکل خواهد گرفت.

خط مترو اصفهان – شاهین شهر

طول خط ۱۹ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۹ ایستگاه
وضعیت در دست اجرا
(۱۳۹۹ تاکنون)

به نظر می رسد در مطالعات اولیه خط مترو اصفهان – شاهین شهر قرار بر این بوده است که خط ۱ قطار شهری اصفهان پس از عبور از بلوار کاوه و بزرگراه معلم، به ورودی شرقی شاهین شهر وارد شود اما این طرح نهایتا تغییر یافت. در طرح نهایی، «خط ۱ مترو اصفهان» پس از رسیدن به ایستگاه کاوه، با تغییر مسیر و عبور از محله های خانه اصفهان و ملک شهر به ابتدای خط قطار شهری اصفهان – شاهین شهر متصل خواهد شد.

خط مترو اصفهان – شاهین شهر ۲۰ کیلومتر طول دارد که تنها ۵.۵ کیلومتر آن در حوزه شهر اصفهان قرار دارد. به نظر می رسد در محدوده اصفهان ایستگاه های قدس، رسالت، امیرکبیر، دهنو و دانشگاه صنعتی اصفهان و در محدوده شاهین شهر ایستگاه های بختیار دشت، پالایشگاه اصفهان، نیروگاه شهید منتظری و ایستگاه مرکزی قطار شهری شاهین شهر- میدان ولیعصر در جنوب این شهر- قرار خواهند گرفت. از این خط می توان برای دسترسی به مکان هایی نظیر رهنان، منطقه صنعتی شاهپور، خمینی شهر و شهرک صنعتی محمود آباد استفاده نمود.

خط مترو اصفهان – بهارستان

طول خط ۱۴.۵ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۴ ایستگاه
وضعیت در دست اجرا
(۱۳۹۴ تاکنون)

خط مترو اصفهان – بهارستان امتداد جنوبی «خط ۱ مترو اصفهان» می باشد. طول این خط ۱۴.۵ کیلومتر پیش بینی شده است که ۴.۵ کیلومتر آن در حوزه اصفهان و مابقی آن در حوزه شهر بهارستان می باشد. خط قطار شهری اصفهان – بهارستان از ۴ ایستگاه پایانه صفه، سیتی سنتر (سپاهان شهر)، راه آهن اصفهان و ایستگاه مرکزی قطار شهری بهارستان در غرب این شهر تشکیل شده است. حدود یک سوم از این مسیر به صورت روباز و مابقی آن در کانال های زیرزمینی قرار خواهد داشت.

به نظر می رسد قرار است در داخل شهر بهارستان نیز قطار شهری امتداد یابد. پیش بینی شده است در محور میانی (پردیس) بهارستان، چهار ایستگاه در مکان های ورودی بهارستان، بلوار ولیعصر، روبروی شهرداری و انتهای پردیس بهارستان ساخته شوند.

خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی

طول خط ۵۱ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۸ ایستگاه
وضعیت در دست اجرا
(۱۳۹۸ تاکنون)

همان طور که پیش تر ذکر شد، ایده اولیه طراحی قطار شهری اصفهان مربوط به جابجایی کارکنان شرکت ذوب آهن بوده است. شرکت های بزرگی همچون فولاد مبارکه و ذوب آهن روزانه هزینه بسیار بالایی برای جابجایی کارکنان خود که اغلب در شهر اصفهان ساکن هستند می پردازند؛ آنها بسیار مایل اند با سرمایه گذاری در خطوط قطار شهری کارکنان خود را از مرکز شهر به داخل کارخانه منتقل نمایند تا در دراز مدت در هزینه های خود صرفه جویی نمایند.

خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی در امتداد «خط مترو اصفهان – بهارستان» طراحی و جانمایی شده است. این خط از ایستگاه مرکزی قطار شهری بهارستان آغاز و پس از گذشتن از ایستگاه های سه راه مبارکه، روستای ده سرخ، زیباشهر، میدان دفاع مقدس، میدان شهید نصوحی و کارخانه فولاد مبارکه، درنهایت به شهر جدید مجلسی متصل خواهد شد. طول این خط ۵۱ کیلومتر پیش بینی شده است. قرار است یک سوم هزینه های ساخت آن توسط شرکت فولاد مبارکه تقبل شود. فاز ۱ این خط از کارخانه فولاد مبارکه تا شهر جدید مجلسی در حال حاضر در دست اجرا است.

خط مترو بهارستان – شهرضا

طول خط حدود ۵۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۷ ایستگاه
وضعیت در مرحله تحقیقات

در طرح جامع خطوط قطار شهری اصفهان و حومه مسیری برای خط مترو اصفهان – شهرضا پیش بینی نشده است ولی اخیرا در اواخر سال ۱۳۹۸ شورای شهر شهرضا طرح احداث مترو بهارستان – شهرضا را تصویب کرده است. این طرح صرفا مصوبه شورای شهر شهرضا است و احتمالا هیچ گونه تاییدیه ای از وزارت کشور ندارد و به نظر می رسد طراحی دقیقی برای آن نیز صورت نگرفته باشد.

در طرح احتمالی، خط قطار شهری بهارستان – شهرضا از «خط مترو اصفهان – بهارستان» انشعاب گرفته و پس از گذشتن از ایستگاه های پلیس راه سه راهی مبارکه، مهیار، امامزاده سید علی اکبر، شهرک رازی ( دو ایستگاه شمالی و جنوبی) و پارک آبشار، در نهایت در ایستگاه مرکزی شهرضا در شمال این شهر توقف خواهد کرد. بنا برمصوبه شورای شهر شهرضا این خط در داخل این شهر نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

خط مترو اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر

طول خط ۵۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۷ ایستگاه
وضعیت در مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر در واقع اولین خط قطار شهری است که برای اصفهان طراحی شده بود. این خط هم اکنون کمترین پیشرفت را دارد و حتی درباره طراحی خط و جانمایی ایستگاه های آن نیز بحث هایی مطرح است.

به هر حال خط قطار شهری اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر از انتهای «خط ۳ مترو اصفهان» آغاز شده و پس از طی حدودا ۵۰ کیلومتر و گذشتن از شهر/ روستاهای درچه، فلاورجان، مینادشت، فولادشهر و کارخانه ذوب آهن در نهایت به زرین شهر متصل می شود. در طرح های اولیه، این خط باید با عبور از ورنامخواست و کارخانه فولاد مبارکه به شهر جدید مجلسی منتهی شود اما با توجه به جانمایی «خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی» به نظر نمی رسد این خط امتداد داشته باشد.

خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد

طول خط ۲۸ کیلومتر
تعداد ایستگاه ۸ ایستگاه
وضعیت در مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد شاخه ای دیگر از «خط ۲ مترو اصفهان» می باشد که در امتداد خیابان آتشگاه به سمت نجف آباد حرکت می کند. این خط از ایستگاه جهاد در خط ۲ قطار شهری اصفهان انشعاب گرفته و پس از گذشتن از ۲ ایستگاه احتمالی در خیابان آتشگاه و همچنین ایستگاه های ورودی خمینی شهر، کهریزسنگ، گلدشت، میدان میوه و تره‌بار و میدان بسیج درنهایت به ایستگاه دپوی دانشگاه آزاد نجف آباد منتهی می شود.

طول این خط حدودا ۲۸ کیلومتر خواهد بود و بنا بر خبری که در نوشته «خط ریل باس اصفهان – نجف آباد» به آن اشاره کردیم، به نظر می رسد در این مسیر از ریل باس به جای مترو استفاده شود.

سوالات متداول

قیمت بلیت مترو اصفهان چقدر است؟

قیمت بلیت قطار شهری اصفهان به ۳ صورت محاسبه می شود:
 • بلیت تک سفره (بدون اصفهان کارت): ۳۰۰۰ تومان
 • شارژ و استفاده از اصفهان کارت: ۲۵۰۰ تومان
 • شارژ برای بیش از ۲۰ سفر : ۲۰۰۰ تومان

ساعات کاری مترو اصفهان چگونه است؟

در حالت معمول قطار شهری اصفهان از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۲۱:۳۰ فعالیت می کند.

آیا مترو اصفهان در جمعه ها و ایام تعطیل باز است؟

بله؛ در حال حاضر مترو اصفهان در روز های جمعه به صورت آزمایشی فقط در ایستگاه های قدس، شهید علیخانی، کاوه، شهید باهنر، امام حسین، سی و سه پل، میدان آزادی، دفاع مقدس سرویس دهی می کند.

آیا تخفیف های کارت منزلت شهروندی اصفهان شامل مترو نیز می شود؟

خیر؛ در حال حاضر تنها در صورت شارژ برای بیش از ۲۰ بار استفاده تخفیف ۲۰ درصدی اعمال می شود اما کارت منزلت شهروندی اصفهان تخفیفی ویژه ای برای استفاده اعضای خود از مترو ارائه نمی دهد. به نظر می رسد در آینده برای برخی از اقشار جامعه شرایط ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد.

آیا در ایستگاه های چند خطه نیاز است دوباره کارت زده شود؟

خیر؛ با پرداخت هزینه بلیط قطار شهری در هنگام ورود به ایستگاه، شما می توانید هر چند بار که نیاز داشتید (در صورت امکان) از خطوط دیگر و یا در مسیر برگشت همان خط از قطار شهری استفاده نمایید؛ اما در صورتی که از هر کدام از ایستگاه ها خارج شوید برای ورود دوباره به آن باید مجددا هزینه پرداخت نمایید.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۲۸ دیدگاه

  1. سلام
   برای راه اندازی خط مترو فولادشهر باید حتما خط ۳ مترو اصفهان احداث شده باشد، همانطور که احداث خطوط مترو بهارستان و شاهین شهر زمانی سرعت گرفت که خط ۱ مترو اصفهان آماده بهره برداری بود. در حال حاضر با نزدیک شدن به بهره برداری از خط مترو بهارستان، خط مترو فولاد مبارکه نیز آغاز شده است که تایید گفته قبلی بنده است.
   با توجه به اینکه هزینه ساخت خط ۲ مترو اصفهان برای شهرداری بسیار بالاست، به نظر نمی رسد به زودی شاهد شروع عملیات ساختمانی خط ۳ باشیم. درنتیجه بعید است خط مترو فولادشهر با توجه به مشکلاتی که درباره آزادسازی و جانمایی داشت به زودی آغاز شود. حتی به نظر عملیات خط مترو نجف آباد زودتر از مترو فولادشهر شروع شود چرا که این خط به خط ۲ مترو اصفهان متصل خواهد شد و پیش بینی میشود خط ۲ تا ۵ سال دیگر به بهره برداری برسد.

 1. باسلام خط مترو اصفهان زرین شهر کی احداث میشه و اینکه میگن سال ۱۴۰۰ کلنگ خط ۳ مترو هم میزنن ولی الان اخرا ۱۴۰۰ هست و هنوز در مرحله طراحی هستند میشه بگید کی طراحی خط ۳ تمام میشه؟

  1. با سلام؛
   خط مترو اصفهان – زرین شهر – کارخانه ذوب آهن اولین خط مترویی برون شهری بود که برای اصفهان طراحی شد و قرار بود از میان شهر هایی مانند فلاورجان عبور کند اما متاسفانه به خاطر ناتوانی در آزادسازی زمین های آن عملا پیشرفتی نداشته است. طبق گفته های مسئولین اما قرار است این خط تغییر مسیر داده و از بر آزادراه ذوب آهن کند تا مشکل آزادسازی زمین های آن نیز برطرف شود اما به نظر نمی رسد حداقل تا پایان عملیات ساخت خط مترو اصفهان – بهارستان وارد فاز عملیاتی شود.
   گفته ها راجع به شروع و اتمام خطوط مترو اصفهان از جمله خط ۳ در طول تاریخ مترو اصفهان زیاد بوده و هست! خط ۳ از ایستگاه میدان آزادی به سمت خط مترو اصفهان – کارخانه ذوب آهن طراحی شده و حتی زمین های مورد نیاز برای ایستگاه ها نیز خریداری شده است. به نظر می رسد امتداد خط نیز از سمت شرق طراحی شده است اما در کل با توجه به هزینه بر بودن اجرای مترو در خط ۲ و همچنین عوض شدن کادر مدیریت شهری حتی شاید سال آینده نیز کلنگ احداث خط ۳ مترو اصفهان به زمین نخورد. به هر حال باید منتظر اظهار نظر مسئولین در سال آینده بود.

  1. سلام
   ایستگاه اصلی خمینی شهر در فاز نهایی خط ۲ مترو اصفهان است که به نظر میرسد فعلا اولویت قسمت داخل شهر اصفهان این خط است چراکه فاز نهایی نیاز به مشارکت شهرداری خمینی شهر نیز دارد.
   ایستگاه درچه نیز در انتهای خط ۳ مترو اصفهان است که هنوز هیچ قسمتی از آن شروع نشده است.
   در کل هیچ کدام از ایستگاه هایی که فرمودید به نظر نمی رسد تا حداقل ۵ سال آینده به بهره برداری برسند.

 2. سلام و خسته نباشید

  رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان:

  اتمام قطعه سوم کنارگذر شرق اصفهان با تزریق ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تا پایان خرداد ۱۴۰۰، بهره برداری از خط مترو اصفهان-بهارستان با تزریق اعتبار ۱۹۵ میلیارد تومان تا پایان فروردین ۱۴۰۰ و متصل شدن آن به ایستگاه صفه مترو اصفهان

  دفعه قبل که ازتون در مورد زمان اتمام توسعه جنوبی خط ۱ سوال کردم گفتید مسئولین بهارستان گفتن یک تا دو سال اینده…. اما مسئولین استانی حرف از افتتاح در بهار ۱۴۰۰ و ماه اینده میزنن!!! و خودم به شخصه نمیدونم حرف کی درسته و واقعا سرنوشت این پروژه چی میشه
  در کل اگر توی این دولت فاینانس ۵۶۰ میلیون یورویی خط ۲ و فاینانس قطار سریع السیر اصفهان تهران به تصویب برسه میشه گفت اصفهان از نظر توسعه حمل و نقل توی این دوره آمار بدی نداشته و با پروژه ی کنارگذر شرق که اونم قول خرداد ۱۴۰۰ و مترو بهارستان کمک بسیاری به کاهش ترافیک جنوب اصفهان مخصوصا تقاطع دفاع مقدس کردند.
  امیدوارم فاینانس خط دو هم به تصویب شورا اقتصاد برسه تا طبق قولی که شهرداری داده فاز های ۱ و ۲ خط دو بجای چهار پنج سال توی دو سال به بهر برداری برسن و سریع تر بتونن سراغ خط سه و فاز ۳ (خمینی شهر) خط دو برن چون اینطور که توی خبر ها دیدم خط سه هنوز در مرحله ازادسازی هست و بودجه ای برای ساخت ایستگاه و حفاری توی سال ۱۴۰۰ دیده نشده مگر اینکه سرمایه گذار پیدا کنه که بعید به نظر میرسه…..

  1. سلام علیرضا عزیز؛
   با توجه به پیشرفت کنارگذر شرق اصفهان حدفاصل بزرگراه فرودگاه و بزرگراه نایین این احتمال وجود داره که تا قبل از پایان دولت این قسمت هم به بهره برداری برسه. اما درباره خط مترو اصفهان – بهارستان صحبت های چند ماه پیش مسئولین میتونه حقیقت رو مشخص کنه!

   پروژه قطار مسافربری اصفهان- بهارستان، از لحاظ زیرسازی و ابنیه فنی حدود ۸۸ درصد و از لحاظ عملیات روسازی و ریل گذاری ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

   در حال حاضر عملیات اجرایی ایستگاه بهارستان و راه آهن در مرحله برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار است و در کمتر از یک ماه دیگر تعیین تکلیف می‌شود و شاهد آغاز عملیات اجرایی این دو ایستگاه خواهیم بود.

   مطابق با برنامه زمان‌بندی مشخص شده، تا پایان ۱۴۰۰ عملیات ساخت خط مترو بهارستان تکمیل می‌شود.

   مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان – ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ – ایمنا

   در خبر دیگه ای هم گفته شده ریل گذاری خط مترو اصفهان – بهارستان تا اوایل سال ۱۴۰۰ به پایان می رسد. –

   منبع

   از لحاظ میدانی هم شما اگر به محل ایستگاه بهارستان مراجعه کنید مشاهده میکنید عملیات ساخت این ایستگاه تقریبا در مرحله خاکبرداری است (یا کمی بیشتر ولی در زیرِ زمین). حتی اگر فرض کنیم در سال آینده فقط ایستگاه های ابتدایی و انتهایی این خط فعال شوند باز هم قطعا امکان ساخت و افتتاح کامل ایستگاه بهارستان تا ۶ ماه دیگر وجود ندارد!
   به هر حال ما همیشه شاهد افتتاح های نصفه نیمه در اواخر دولت ها و شهرداری ها هستیم!

   درباره حمل و نقل که فرمودید اگر خطوط مترو اصفهان و اطراف به صورت کامل افتتاح شوند و مسیر های بزرگراهی و آزادراهی هم تکمیل گردند به جرئت در کنار تهران بهترین شبکه حمل و نقلی ایران در اصفهان شکل می گیرد (چه بسا بهتر از تهران!) شما اگر به نقشه شهرهای توسعه یافته اروپایی نگاه کنید دقیقا چنین سیستمی دارند: رینگ های شهری شامل رینگ های درون شهری و رینگ حفاظتی، آزادراه های اطراف شهر (کنارگذر)، خطوط مترو درون شهری و همچنین سیستم ریلی برای اتصال شهر های اطراف به آن. خوشبختانه تمامی این موارد برای اصفهان پیش بینی و درصد قابل قبولی از آن هم اجرا شده است.

  1. سلام؛
   خط مترو اصفهان – فولادشهر در ابتدا قرار بود بعد از رسیدن خط ۳ اصفهان به درچه وارد این شهر شده و از میان شهر ها و روستاهای ما بین آن به فولادشهر برسد ولی به خاطر مشکلات آزادسازی زمین در این مسیر عملا هیچ وقت این خط به مرحله اجرا در نیامد. این طرح به خاطر مشکلاتی که داشت تغییر مسیر داد و در مسیر جدید قرار هست خط مترو اصفهان – فولادشهر از کنار بزرگراه ذوب آهن عبور کند. با این تغییر مسیر قطعا عملیات این خط که اولویت هم دارد سرعت پیدا میکند اما احتمالا باید قبل از آن خط اصفهان – بهارستان تکمیل شود تا امکان تزریق بودجه قابل توجهی برای آن فراهم شود.

 3. سلام
  اینطور که به نظر میرسه خط مترو جدیدی رو در نظر گرفتن برای شاهین شهر و دولت اباد که کاربردی هم به نظر میرسه.

  احداث خط مترو از ایستگاه دارک در زینبیه تا شاهین شهر (حبیب آباد، دولت آباد، گز و شاهین شهر) در پیوست بودجه آمده و مطالعات آن در حال انجام است.
  خط مترو دیگری از اصفهان به سمت شاهین شهر (ایستگاه پاسداران در شهرک عاشق آباد به سمت شاهین شهر) مرتبط می‌شود که این موضوع نیز در پیوست بودجه آمده است، با توجه به این ظرفیت‌ها باید جلساتی برگزار و برای تحقق رینگ حمل و نقلی مفید تلاش شود تا شاهد عملیاتی شدن این اتفاق بزرگ باشیم.

  حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر و دولت آباد در مجلس یازدهم،۱۳۹۹/۱۱/۱۶

  به نظر خط ایستگاه پاسدارن تا شاهین شهر خطی هست که در این مطلب سایت اشاره شده و احتمالا به میدان استقلال و دانشگاه صنعتی و…… و نهایتا به شاهین شهر برسه و خط دارک تا شاهین خط جدید محسوب میشه که من اولین بار خبرش رو میبینم.
  و در این صورت با خط دارک تا شاهین شهر طول خطوط برون شهری اصفهان افزایش قابل توجهی رو به خودش میبینه.

  مورد دیگه هم تقاطع غیر همسطح جدیدی هست(شهدای ورزشکار) که مسئولین میگن زیر گذر با چهار پل اما مثل پروژه های دیگه طرح و پیش زمینه ای اماده نکردن که ببینیم دقیقا چطور میشه و اصلا این چهار پل منظورشون چیه؟….قرار باشه مثل تقاطع دفاع مقدس که هم زیرگذر داره هم پل روگذر این تقاطع هم زیرگذر و ۴ پل روگذر داشته باشه که نوعی ابرتقاطع به حساب میاد اما با حجم بتن ریزی و مبلغ مورد نیازی که اعلام شده فقط همان زیرگذر میشه ساخت! و پل های هم سطح روی زیرگذر رو ۴ پل حساب کردن احتمالا…که ای کاش پیش طرحی رو اماده و به نمایش میذاشتن.

  لطفا اگر که امکانش هست خط جدید دارک تا شاهین شهر رو هم به خطوط این مطلب اضافه کنید در صورت امکان…
  و اگر در مورد تقاطع جدید اطلاعاتی کسب کردید ممنون میشیم در شکل یک نوشته در سایت خوبتون هم به اشتراک بگذارید.

  1. سلام علیرضا عزیز؛
   درباره احداث خط مترو اصفهان دولت آباد قبلا هم صحبت شده بود ولی اینکه از چه سمتی و به چه شکلی اجرا شود جای سوال داشت. به محض دریافت اطلاعات کافی درباره مسیر و مکان ایستگاه ها حتما خط جدید مترو اصفهان-دولت آباد-شاهین شهر هم به نوشته اضافه خواهد شد.
   احداث تقاطع شهدای ورزشکار همون طور که گفتید به نظر صرفا یک زیرگذر زیر بلوار فرزانگان می باشد تا مانع از تردد روان بلوار فرزانگان نشود. تقاطع های غیر همسطح به خصوص تقاطع های بزرگ معمولا در مسیر رینگ ها ایجاد می شوند. متاسفانه حتی طرح پروژه های بزرگ هم قابل دستیابی نیست اما اگر موفق به دسترسی طرح شدیم حتما در سایت قرار خواهیم داد.

 4. سلام. در مورد قطعه ۱ توسعه خط ۱ مترو اصفهان که برای (سپاهانشهر – سیتی سنتر) و راه آهن بود اطلاعی از ایستگاه ها و زمان بهره برداری هست؟ چون چند وقت پیش گفتن که بودجه تمام تزریق شده و پیمانکار باید پروژه به اتمام برسونه تا ماه های اینده…..
  توسعه خط ۱ که برای مترو بهارستان هست آیا رام های جدا رو دارن و برای رفتن به بهارستان و یا ایستگاه سیتی سنتر….. آیا نیاز به تعویض قطار در ایستگاه دفاع مقدس(پایانه صفه) هست؟
  با توجه به اینکه دو ایستگاه سیتی سنتر و راه آهن هر دو در منطقه شهری اصفهان قرار میگیرن آیا امکان این هست که بعد از افتتاح قطعه یک این دو ایستگاه کامل به خط یک متصل بشن و بعد از ایستگاه دفاع مقدس قطار مستقیم به سمت راه آهن بره و بعدش برگرده تا ایستگاه های شمالی شهر؟ از این نظر میگم که هم راه اهن و هم سیتی سنتر جز مسیر های پر رفت امد برای شهروندان اصفهان هستن و همونطور که بالاتر گفتم جز مناطق شهری اصفهان و جدا کردن اونها از خط ۱ و نیاز به تعویض قطار به نوعی باعث اتلاف وقت میشه به اضافه اینکه اگر مستقیم از دفاع مقدس به ایستگاه سیتی سنتر راه باشه خیلیا برای استفاده از خدمات سیتی سنتر شاید نیازی به ماشین نداشته باشن و راحت بتونن یکسره و بدون تعویض قطار و اتلاف وقت از هر ایستگاهی به ایستگاه سیتی سنتر یا راه اهن برن. و مسافران ورودی راه اهن هم مستقیم به اصفهان و ایستگاه های جنوبی مرکزی و شمالی خط یک برن بدون تعویض قطار در ایستگاه دفاع مقدس …. یا اگر که خواستن به سمت بهارستان و انشالله در اینده مجلسی و مبارکه و….. برن بدون اینکه با خط ۱ مترو اصفهان کار داشته باشن. با توجه به اینکه تعداد رام های خط ۱ قرار به ۱۶ رام افزایش پیدا کنه بنظرم با پیوستن ایستگاه های سیتی سنتر و راه اهن مشکلی از نظر زمان هم پیش نمیاد و با ایستگاه های بیشتری که بهارستان قرار داشته باشه قطعه ۲ پروژه توسعه خط ۱ که مربوط به بهارستان میشه شاید برای اهالی بهارستان هم بهتر باشه.
  ازینکه پر حرفی کردم عذر میخوام اما دید من در مورد توسعه خط ۱ این بود که بنظرم خط ۱ رو به شدت کاربردی تر میکنه و خط ۱ رو به ۲۵ کیلومتر طول و تعداد ۲۲ ایستگاه میرسونه. این ایده و نظر بنده بود نمیدونم شاید من اشتباه فکر میکنم و اصلا ایستگاه دفاع مقدس امکان اینکه از یک ایستگاه پایانی به یک ایتستگاه میای تدیل بشه رو تداشته باشه و اصلا نتونه مستقیم به خط دیگه ای وصل بشه و یا…… اگر اشتباهی در نظرم در مورد قطعه ۱ توسعه خط ۱ و پیوستن کامل قطعه ۱ طرح توسعه به خط ۱ هست ممنون میشم راهنمایی کنید ادمین عزیز.

  1. سلام دوست عزیز؛
   افتتاح ایستگاه های سپاهان شهر و راه آهن قرار بود همزمان با افتتاح کامل خط مترو اصفهان – بهارستان تا پایان دولت دوازدهم افتتاح شوند و حتی دولت موافق تزریق بودجه قابل توجهی برای تکمیل این پروژه به شرط تکمیل تا پایان دولت بود اما طبق گفته مسئولین قطار شهری بهارستان تکمیل این خط به حداقل یکی دو سال دیگر زمان نیاز دارد.
   جزئیاتی درباره چگونگی اختصاص قطار برای این مسیر در دسترس نیست ولی به نظر می رسد که در پایان هر خط باید قطار تعویض شود، چرا که خط ۱ مترو اصفهان با احتساب مترو بهارستان، مترو فولاد مبارکه و مترو شاهین شهر طولی بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر خواهد داشت و پیمودن قطار در تمام این مسیر از لحاظ اقتصادی اصلا به صرفه نیست.
   اما این امکان وجود دارد که دو خط با هم همپوشانی داشته باشند. مثلا ایستگاه آخر خط بهارستان، ایستگاه صفه (دفاع مقدس) باشد در عین حال شروع خط ۱ ایستگاه راه آهن. همین مورد درباره امتداد شمالی خط ۱ به سمت شاهین شهر هم قابلیت اجرا دارد. اما قطعا تا زمانی که این خطوط کامل افتتاح نشوند نمی شود درباره این مسائل صحبتی کرد.
   و یک نکته درباره تعداد رام ها که فرمودید. سرفاصله زمانی استاندارد بین دو حرکت مترو در یک خط ۲.۵ دقیقه است! با در نظر گرفتن همین طول مسیر برای خط ۱ و همین تعداد ایستگاه حداقل به ۳۸ رام قطار مترو نیاز هست!

 5. با تشکر از سازمان عمران شهری – شهرداری و سازمان قطار شهری طرح توسعه خط سه که به صورت طولی شرق رو پوشش میداد کلا کنسل شده و ایستگاه لاله تنها یک ایستگاه برای عبور خط ۲ و مثل ایستگاه های آزادی و امام حسین هیچ جایی رو برای رجیستری مسافر و حفاری توسعه خط ۳ رو نداره. به نظر ادامه خط ۳ برای خوراسگان انتخاب شده…..
  تنها مورد جالبی که هست اینه که خط ها ۲ و ۳ به شکلی عرضی مناطق غرب و جنوب غرب و مرکز اصفهان رو پوشش میدن و خط ۱ هم شمال و جنوب و مرکز و شمال خط ۱ عرض شمال غرب اصفهان رو یک خط تراموا هم برای اینکه غرب اصفهان به شکل طول طی بشه طراحی شده و اماده ساختش هستن…..مثل اینکه تنها مشکل توی اصفهان فقط مناطق شرق و مردمش هستن که نه قرار خط مترویی مثل مرکز و غرب داشته باشن نه تراموا و حتی شرق اصفهان brt هم نداره! مردم شرق باید بیشتر به فکر جدایی باشن تا شهر هایی مثل کاشان و……..

  1. ممنون از نظر شما؛ هدف من دفاع از سازمان و ارگانی نیست ولی این را باید در نظر گرفت که تراکم جمعیت سمت غرب اصفهان نسبت به شرق بیشتر هست به علاوه اینکه شهر های زیادی مانند خمینی شهر، درچه، نجف آباد و … در این سمت هستند که محل ورود آنها به اصفهان از سمت غرب هست. همه این ها باعث می شود درخواست برای استفاده از حمل و نقل عمومی در سمت غرب شهر بیشتر از شرق باشد.
   در کل طرح های حمل و نقل عمومی زیادی برای سمت شرق اصفهان پیش بینی شده: خط ۳، ۱۰ و ۱۱ بی آر تی و خط ۳، ۴ و ۵ مترو قطعا تحول بزرگی در سمت شرق اصفهان ایجاد خواهند کرد. قطعا زمانی که شهرداری اکثر طرح های بزرگ مانند مرکز همایش ها، شهرک نمایشگاهی، شهربازی شهررویاها، بوستان شرق و … را در سمت شرق اصفهان اجرا می کند، برای دسترسی راحت به آنها پیش بینی خطوط حمل و نقل عمومی را نیز کرده است.

   1. ممنون از پاسختون. اما بنظرم همین تفاوت های شهرداری توی چند دهه باعث اختلاف جمعیت بین مناطق میشه! با این حال منطقه ۱۰ همین الان هم دومین منطقه پرجمعیت اصفهان هست و پروژه هایی مثل سالن اجلاس سران نمایشگاه بین المللی و…… وقتی از خود شرق که حمل و نقل عمومی این دو پروژه رو پوششی نمیده رینگ ۴ هم که حالا حالا ها جای کار تا برای جنوب و شمال اصفهان تکمیل بشه برای دسترسی خود مردم شرق و دسترسی مرکز و غرب اصفهان به پروژه های جدید سمت شرق هم مشکلات خیلی خیلی زیادی هست……. از این ها که بگذریم برای خطوطی که شما بالاتر گذاشتید من خیلی احترام قائل میشم اما نه توسعه خط ۳ رو شورا یا سازمان دیگه ای تصویب کرده نه خطوط ۴ و ۵ رو تا زمانی هم که علنی تصویب شورا نشه و فقط حرفش سر زبون ها باشه شرق اصفهان پیشرفتی از نظر حمل و نقل عمومی نمیکنه مخصوصا با حزبی شدن شورا و شهرداری های ایران توی این چند سال…..

 6. وقتی نقشه خطوط اصفهان رو نگاه میکنم به شدت دچار افسردگی میشم. خطوطی که در نظر گرفته شده اصلا و به هیچ عنوان جوابگوی اصفهان نیستند و خیلی از مناطق پرجمعیت هم حتی دسترسی راحتی به مترو ندارند.شیراز که شهر کوچکتری محسوب میشه شش خط داره و خطوطش هم کاملا مکمل یکدیگر هستند اما اصفهان چی؟ تنها سه خط که خط سوم هم ناقص و سرنوشت نا معلومی داره و در ادامه همونطور که کفتم بسیار از محله ها ، میدان و خیابان های مهم و حیاتی شهر فاقد دسترسی به مترو هستن.فقط امیدوارم با گذشت زمان و شروع خط سوم مسئولین به خودشون بیان و با اضافه کردن خطوط بیشتر کامل تر بکنن.

  1. قطعا همینطور هست که می فرمایید. باید در نظر گرفت طراحی خطوط فعلی اصفهان مربوط به نزدیک نیم قرن پیش هست زمانی که تقریبا هیچ شهری در ایران حتی فکر ساخت مترو را هم نمیکرد! طبیعتا این خطوط برای جواب به نیاز های آن زمان طراحی شده. هیچ شکی نیست بعد از اینکه ساخت خطوط فعلی تمام بشه خطوط جدیدی به این طرح اضافه خواهند شد. همین خط ۴ مترو اصفهان که در بالا ذکر شد خط جدیدی هست، حتی صحبت از ایجاد یک خط مترو در مسیر رینگ چهارم هست. قطعا هر خط جدیدی نیاز به آزادسازی داره به همین خاطر شهرداری معمولا طرح های جدیدش رو رونمایی نمیکنه تا قیمت منطقه بالا نره و بتونه با هزینه کمتر زمین هایی که نیاز داره را آزادسازی کنه.

 7. ادامه خط سه که به ایستگاه لاله میرسه و خط چهار که به فرودگاه واقعا طرح های عالی هستند البته که زمان خیلی زیادی میرسه ولی واقعا نقشه راهی که اشاره شده واقعا خوب و با تفکر بوده امیدوارم به همین شکل اجرا بشن

  1. البته این دو خط که اشاره کردید هنوز در مرحله طراحی هستند؛ به خصوص خط فرودگاه که همچنان معلوم نیست در امتداد خط ۴ ساخته خواهد شد یا خط جدیدی در مسیر بزرگراه اختصاصی فرودگاه…

 8. چقدر عالى و خوب توضیح دادید ممنون
  لطفا در مورد جانمایى ایستگاه (سیتى سنتر _ سپاهانشهر) هم توضیح بدید که کجا قراره ساخته بشه
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا