پروژه های در دست اجراپروژه های منطقه ۱ اصفهانپروژه های منطقه ۲ اصفهانپروژه های منطقه ۳ اصفهانپروژه های منطقه ۴ اصفهانپروژه های منطقه ۵ اصفهانپروژه های منطقه ۶ اصفهانشهروندیپروژه های منطقه ۷ اصفهانپروژه های منطقه ۸ اصفهانپروژه های منطقه ۹ اصفهانپروژه های منطقه ۱۰ اصفهانپروژه های منطقه ۱۲ اصفهانپروژه های منطقه ۱۳ اصفهانپروژه های منطقه ۱۴ اصفهانپروژه های منطقه ۱۵ اصفهانپروژه های خارج از اصفهان
داغ

حلقه های ترافیکی (رینگ) شهر اصفهان

فهرست

حلقه های ترافیکی (رینگ ها) مسیر های معمولا با عرض زیاد هستند که ابتدای آن به انتهای آن متصل است، به گونه ای که یک فرد می تواند با شروع از یک نقطه و طی تمام مسیر دوباره به نقطه شروع خود بازگردد. این حلقه ها به خاطر تردد روان تر در شهرها ایجاد می شوند به همین خاطر ساخت رینگ های ترافیکی اغلب بدون چهارراه، چراغ قرمزو دست انداز و معمولا با تعدادی تقاطع غیر همسطح همراه است. در این نوشته به معرفی رینگ های ترافیکی شهر اصفهان می پردازیم.

رینگ های اصفهان، حلقه های ترافیکی اصفهان

رینگ های ترافیکی شهر اصفهان

بزرگراه های شهر اصفهان مشابه اکثر های شهرهای تاریخی جهان به صورت دایراه وار (رینگ) در داخل و اطراف شهر اصفهان قرار گرفته اند. چنین شبکه بزرگراهی در ایران کمتر سابقه دارد؛ به عنوان مثال شبکه بزرگراهی در تهران به صورت شطرنجی است، به این صورت که اکثر بزرگراه های این شهر به صورت افقی یا عمودی در فاصله های مشخصی از هم احداث شده اند. اما در شهرهای تاریخی همانند اصفهان به دلیل وجود آثار تاریخی در مرکز شهر، اغلب امکان احداث بزرگراه در این مناطق وجود ندارد به همین خاطر شبکه های راهی رینگ وار گزینه مناسب تری برای این شهرها است. در ایران شهر شیراز نیز پس از اصفهان اقدام به احداث همین مدل شبکه بزرگراهی کرده است.

برای شهر اصفهان ۴ رینگ ترافیکی طراحی شده که تاکنون ۳ حلقه آن احداث و رینگ چهارم ترافیکی نیز در حال ساخت می باشد. در ادامه به معرفی هر کدام از رینگ های ترافیکی شهر اصفهان می پردازیم:

رینگ اول ترافیکی اصفهان

طول حلقه۱۲.۵ کیلومتر
تعداد تقاطع غیرهمسطح۱ عدد
وضعیتساخته شده

رینگ اول ترافیکی اصفهان از مجموعه ای از خیابان های مرکز شهر تشکیل شده است. حلقه اول ترافیکی اصفهان در اطراف آثار تاریخی مرکزی شهر اصفهان می باشد به همین خاطر این رینگ نتوانسته است با تعریف حلقه های ترافیکی تطابق کاملی داشته باشد. در این مسیر تنها ۱ تقاطع غیر همسطح وجود دارد و مابقی تقاطع های مسیر از چهار راه تشکیل شده اند. با وجود نام گذاری این مسیر به حلقه ترافیکی اما متاسفانه این خیابان ها از پر ترافیک ترین خیابان های شهر هستند. محدوده طرح ترافیک اصفهان (زوج یا فرد) نیز محصور در همین مسیر می باشد.

خیابان های موجود در مسیر حلقه اول ترافیکی اصفهان: کمال اسماعیل، چهارباغ خواجو، نشاط، عبدالرزاق، مسجد سید، کاشانی، بهشتی، مطهری

تقاطع های غیرهمسطح موجود در مسیر حلقه اول ترافیکی اصفهان: میدان امام علی

رینگ دوم ترافیکی اصفهان

طول حلقه۲۴.۵ کیلومتر
تعداد تقاطع غیرهمسطح۱۶ عدد
وضعیتساخته شده

رینگ دوم ترافیکی اصفهان یک مسیر روان تر نسبت به حلقه اول است که به دلیل مشترک بودن قسمت غربی آن با رینگ سوم، مقداری از مسیر آن را بزرگراه ها تشکیل داده اند. حلقه دوم برخلاف حلقه اول تعداد زیادی تقاطع غیرهمسطح را در خود جای داده است. برخی از قسمت های این رینگ هم همانند رینگ اول از چهار راه تشکیل شده است که مانع از تردد روان میگردد.

خیابان های موجود در مسیر حلقه دوم ترافیکی اصفهان: سعادت آباد، سجاد، بزرگمهر، سروش، مدرس، باهنر، بزرگراه خرازی، بزرگراه خیام، وحید، بلوار ارتش، بلوار دانشگاه

تقاطع های غیرهمسطح موجود در مسیر حلقه دوم ترافیکی اصفهان: گلستان شهدا، پل بزرگمهر، زیرگذر بزرگمهر، احمدآباد، عسکریه، قدس (طوقچی)، ۲۵ آبان، امام خمینی، شهیدان، صمدیه، کهندژ، صارمیه، سه پله، مطهری، پل وحید، حکیم نظامی

رینگ سوم ترافیکی اصفهان

طول حلقه ۴۶ کیلومتر
تعداد تقاطع غیرهمسطح۳۰* عدد
وضعیتساخته شده
* نامطمئن

رینگ سوم ترافیکی اصفهان برخلاف دو رینگ دیگر تطابق کاملی با تعریف حلقه های ترافیکی دارد. این مسیر تماما از بزرگراه های ۳ بانده تشکیل شده و به دور محدوده داخلی شهر کشیده شده است. تمامی تقاطع های حلقه سوم ترافیکی تقاطع های غیر همسطح می باشند تا باعث تردد روان در این مسیر شود اما متاسفانه این حلقه نیز در اکثر ساعات روز با ترافیک بالایی روبرو است. به نظر می رسد برخی قسمت های پر ترافیک این مسیر مانند بزرگراه شهید چمران در آینده دستخوش تغییراتی شوند.

بزرگراه های موجود در مسیر حلقه سوم ترافیکی اصفهان: شهید کشوری، شهید همت، شهید صیاد شیرازی، شهید آقابابایی، شهید چمران، شهید ردانی پور، شهید خرازی، خیام، میرزا کوچک خان جنگلی، شهید حبیب الهی، شهید میثمی، شهید اقارب پرست، شهدای صفه

برخی از تقاطع های غیرهمسطح موجود در مسیر حلقه سوم ترافیکی اصفهان: دفاع مقدس، شهرک آبشار، هوانیروز، غدیر، ۲۲ بهمن، هشت بهشت، جی، کوی میلاد، تمدن، آقابابایی، لاله، چمران، رباط، امام خمینی، شهیدان، صمدیه، کهندژ، صارمیه، سه پله، مطهری، پل وحید، سهروردی، کشاورز، اقارب پرست، صفه

رینگ چهارم ترافیکی اصفهان

طول حلقه۷۸ کیلومتر
تعداد تقاطع غیرهمسطح ۳۹ عدد
وضعیتدر حال ساخت

رینگ چهارم ترافیکی اصفهان نیز همانند حلقه سوم تطابق کاملی با تعریف حلقه های ترافیکی دارد. به نظر می رسد مسیر این حلقه از بزرگراه های ۴ بانده تشکیل شود. رینگ چهارم اصفهان به دور خارجی ترین محدوده شهر اصفهان کشیده شده است. گستره این رینگ چهارم به قدری وسیع است که برخی شهر های هم مرز با اصفهان را نیز درگیر کرده است. تمامی تقاطع های حلقه چهارم ترافیکی تقاطع های غیر همسطح می باشند. همچنین در اطراف رینگ چهارم اصفهان کمربند سبز نیز پیش بینی شده است تا حجم عبور آلایندگی های اطراف به داخل شهر اصفهان را کاهش دهد.

قسمت هایی از رینگ چهارم در گذشته کمربندی های غربی و شرقی اصفهان را تشکیل می داده اند؛ به همین خاطر بخش هایی از این رینگ از قبل ساخته شده است و حتی همچنان در نقشه هایی مانند گوگل مپس با نام کمربندی شرق اصفهان و کمربندی غرب اصفهان به نمایش در می آیند. اما گسترش یافتن شهر اصفهان این کنارگذر ها را بیش از پیش به محدوده داخلی شهر نزدیک کرده و در نتیجه کاربری گذشته خود را از دست داده اند.

در حال حاضر دو کنارگذر جدید برای اصفهان طراحی شده است که کنارگذر غربی تقریبا تمامی مسیر آن و کنارگذر شرقی بیش از نیمی از آن ساخته و به بهره برداری رسیده است. وجود رینگ چهارم و همچنین کنارگذر های شرقی و غربی اصفهان تردد خودرو ها سنگین و همچنین خودرو های عبوری به داخل شهر را به مرز صفر می رساند که نتیجه آن آلودگی کمتر برای شهر اصفهان خواهد بود.

شهر های اطراف حلقه چهارم ترافیکی اصفهان: اصفهان (۶۰ درصد)، خمینی شهر(۱۱ درصد)، دولت آباد(۱۰ درصد)، شهر ابریشم(۱۰ درصد)، درچه(۵ درصد)، خورزوق(۲ درصد)

برخی از تقاطع های غیرهمسطح موجود در مسیر حلقه چهارم ترافیکی اصفهان: راهداران (سیتی سنتر اصفهان)، شهدای اشکاوند، شهید سلیمانی (نصف جهان)، شهید اردستانی، معلم، میدان استقلال، آتشگاه، ذوب آهن

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۶ دیدگاه

 1. با سلام و تشکر از سایت خوب و زیباتون
  مطالب بسیار مفیدی رو جمع آوری کردید که اکثرا در سایت‌های دیگه پیدا نمیشه
  به نظر من شهر اصفهان از نظر رسانه‌ای بسیار ضعیف هست و کمبود چنین سایتی واقعا احساس می‌شد
  خدا قوت

 2. ممنون از توضیحات کامل
  اما موردی که هست اینه که در مورد تعداد پل ها و تقاطع های غیر همسطح روایت های مختلفی هست ۳۹ تقاطع ذکر شده هم نهایی و قطعی نیست. حتی عوامل مجموعه شهرداری و سازمان عمران هم گاهی اوقات اعداد مختلفی میگن که هربار فرق میکنه با هم دیگه اعدادشون! در کل از نظر تعداد پل ها و تقاطع های غیر همسطح این پروژه باید صبر کرد تا اتمام پروژه ولی از نکات مهمی که از نظر بنده این پروژه داره
  پل بزرگ و طویل ۴ تا ۵ کیلومتری برای درچه
  پل ۲ کیلومتری برای خمینی شهر
  ضمن این که اون تقاطع های غیر همسطحی که واقع در این پروژه هستند و ورودی خروجی اصلی پر تردد برای شهر محسوب میشن علاوه بر طراحی زیبا (مثل تقاطع در حال ساخت شهید سلیمانی که امیدوارم کامل و مثل طرح ها اجرا بشه البته که ستون های خاص این پروژه مثل طرح ها اجرا شده و تکمیل کننده شکل ستون ها المان هایی هست که روی پل ها قرار جایگذاری بشه که واقعا امیدوارم شهرداری بعد از اجرای پل ها و تکمیلشون از نظر سازه زیبایی پروژه رو برای بعدش نذاره و المان هاش رو تکمیل کنه)….. و تقاطع استقلال… از نظر حجم و تعداد پل سازی و ….. پروژه های کاملی محسوب میشن و میشه گفت که شاید اتفاقاتی که برای تقاطع دفاع مقدس پیش اومد برای تقاطع های رینگ چهارم پیش نمیاد و در کل تقاطع های بسیار کاملی هستند با تاب اوری بسیار بالا
  مورد دیگه اجرای این پروژه از سمت شرق بود که به شدت برای کنترل ترافیک شرق اصفهان و عدم تردد ماشین های سنگین کمک کننده هست و مواردی که از ضلع شرقی باقی مونده ابتدا اتصال تقاطع افتاب و شهید سلیمانی هست که حجم ازاد سازی وسیعی داره چون از مناطق کشاورزی باید عبور بشه و چون همونطور که زحمت توضیحات رو ادمین کشیدند هر طرف در رینگ چهارم ۴ لاین داره که از ۲ لاین تندرو و ۲ لاین کندرو تشکیل میشن بخش هایی از جنوب شرق و جنوب تقاطع شهید سلیمانی که قبلا ساخته شدند فاقد لاین های کندرو هستند و همونطور که سازمان عمران شهری گفته تا اواسط یا اواخر ۱۴۰۰ عملیات تعریض اونها هم انجام میشه و تقریبا ضلع شرقی تکمیل میشه واگر شهرداری این دوره بتونه ضلع شرقی رو بطور کامل به سرانجام برسونه یک نکته فاخر در کارنامه عملکردشون عنوان میشه.
  تنها موردی که میمونه تصمیم شهرداری برای ادامه رینگ ۴ هست که از جنوب قرار ادامه پیدا کنه یا از شمال که احتمال سمت سپاهانشهر و جنوب هست یا ادامه کار از هر دو جبهه چون ادامه رینگ چهار از جنوب که قبلا علنی گفتند که در برنامه هاشون هست و صحبت هایی از ادامه ساخت و ساز رینگ چهارم در ضلع شمالی هم قبلا شده…..

  1. تشکر از شما؛
   بله برای تعداد پل های رینگ چهارم اعداد مختلفی مانند ۲۴ یا ۳۹ گفته شده که احتمالا به خاطر شمارش پل های کوچک محلی و یا نشمردن آن ها است.
   درباره ۴ لاین که فرمودید به نظر تمام این ۴ لاین تندرو هستند و جدای از آن هر سمت یک لاین کندرو هم دارد. متن مصاحبه آقای مظفر، معاونت عمران شهرداری اصفهان:

   طول مسیر پروژه حلقه حفاظتی شهر ۷۸ کیلومتر با عرض مناسب است به طوری که چهار لاین مسیر رفت، چهار لاین برگشت در تندرو و دو مسیر کندرو برای آن در نظر گرفته شده است.

   ایرج مظفر، معاونت عمران شهرداری اصفهان

   شهرداری تمام مسیر رینگ چهارم اصفهان را به ۵ اولویت به ترتیب زیر تقسیم بندی کرده است:

   1. اولویت اول: کارخانه قند تا بلوار فرزانگان
   2. اولویت دوم: بزرگراه ذوب آهن تا سیتی سنتر اصفهان
   3. اولویت سوم: میدان استقلال تا بزرگراه ذوب آهن
   4. اولویت چهارم: سیتی سنتر اصفهان تا کارخانه قند (تعریض)
   5. اولویت پنجم: بلوار فرزانگان تا میدان استقلال
   1. ممنون از توضیحاتتون در مورد اولویت بندی و لاین های بزرگراه ها
    بنظرم اولویت سوم با توجه به حجم پل سازی زیادی که داره مدت زمان زیادی صرف ساختش میشه نسبت به سایر قسمت ها….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا