اخبار پروژه هاطرح های آیندهپروژه های منطقه ۷ اصفهان

خبرهای خوشی از تکمیل دهکده المپیک نقش جهان به گوش می رسد!

دهکده المپیک نقش جهان اصفهان یک مجموعه بزرگ ۳۰۰ هکتاری است اما شاید خیلی ها آن را به اشتباه تنها ورزشگاه ۷۵ هزار نفری نقش جهان تصور می کنند. دهکده المپیک نقش جهان در دهه ۶۰ طراحی شده و طبق طرح آن قرار است مجموعه ای از مکان های ورزشی نظیر استادیوم فوتبال، سالن سرپوشیده، استخر، زمین هاکی، دوچرخه سواری، اسب سواری، چوگان، قایقرانی و … را در دل خود جای دهد؛ اما متاسفانه بنا به دلایل متعدد پس از نزدیک به ۴۰ سال تنها یک استادیوم، یک سالن سرپوشیده و یک استخردر این مجموعه ساخته شده است! فضایی آن قدر کم که اصلا در نقشه کلی دهکده المپیک گم می شود!

دهکده المپیک نقش جهان اصفهان
ورزشگاه ۷۵ هزار نفری نقش جهان اصفهان

دهکده المپیک اصفهان در صورتی که به طور کامل به بهره برداری می رسید می توانست میزبان برخی رویداد های بین المللی باشد و به یک رقیب جدی برای دهکده المپیک آزادی تهران تبدیل شود. اما حیف و صد حیف که بلندپروازی مدیران وقت ورزش استان به یک بی تدبیری مهلک برای اصفهان تبدیل شد و با وجود مشکلاتی مانند معارضان، دیگر نه امکان ادامه ساخت آن وجود داشت و نه جابجا کردن آن به مکان دیگر! هرچند در چند سال اخیر نقشه این دهکده ورزشی تغییر کرد و مشکل اکثر معارضان رفع شد اما دیگر بودجه ای برای ساخت این ابرپروژه اصفهان وجود نداشت!

تکمیل دهکده المپیک نقش جهان توسط فولاد مبارکه اصفهان

اما در خبر خوبی که این روز ها شنیده می شود به نظر می رسد کارخانه فولاد مبارکه اصفهان مشتاق است با همکاری اداره کل ورزش و جوانان اصفهان به تکمیل دهکده المپیک نقش جهان بپردازد. خبری که در صورت تحقق، یک فضای ورزشی کم نظیر را برای شهر و کشور ایجاد خواهد کرد.

قسمتی از صحبت های مدیرکل ورزش استان اصفهان و مدیر عامل فولاد مبارکه را بخوانید:

شرکت فولاد مبارکه اصفهان آمادگی کامل را دارد که دهکده المپیک را در حاشیه ورزشگاه نقش جهان احداث کند چراکه ما می خواهیم جوانان این مرز و بوم اوقات فراغت خود را با ورزش پشت سر گذارند.

رویکرد جدید این مجموعه ، توسعه و گسترش رشته های مختلف ورزشی در باشگاه فولاد مبارکه سپاهان است؛ ما برای فوتبال که یک جامعه وسیعی از مخاطبین را در تمام دنیا دارد برنامه خاصی تدوین کرده ایم اما بقیه رشته ها را نیز به دست فراموشی نخواهیم سپرد.

از مسئولین می خواهم برای ساخت دهکده المپیک در کنار شرکت فولاد مبارکه اصفهان باشند.

حمیدرضا عظیمیان، مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه – ۱۳۹۹/۰۵/۱۳

نظر وزارت ورزش برای احداث دهکده المپیک و سرمایه گذاری شرکت فولاد مبارکه برای این امر مهم مساعد است.

هفته پیش در جلسه ای با مقام عالی وزارت ورزش و جوانان پیرامون درخواست مجتمع فولاد مبارکه اصفهان برای سرمایه گذاری در طرح ۳۰۰ هکتاری ورزشگاه بزرگ نقش جهان گفت و‌گو کردم که دکتر سلطانی فر ضمن موافقت با احداث دهکده المپیک و استفاده بهینه از فضاهای موجود در این مجموعه، تاکید کرد بر اساس طرح جامعی که در بر گیرنده زمینه فعالیت رشته های مختلف ورزشی در این مجموعه باشد، در جلسه‌ای با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه درباره طرح پیشنهادی احداث دهکده المپیک گفت و‌گو شود.

سید محمد طباطبایی، مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان – ۱۳۹۹/۰۵/۱۳

تحقق یک رویا!؟

به نظر می رسد عزم شرکت فولاد مبارکه برای تکمیل دهکده نقش جهان جزم باشد، چرا که با این کار تمامی مجموعه های ورزشی باشگاه سپاهان را در آن جای می دهد و جدای از آن کارخانه فولاد مبارکه نشان داده در توسعه و آبادانی شهر تا حد قابل قبولی به مسئولیت اجتماعی خود عمل می کند. اما طبق گفته های مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه این اتفاق در صورتی امکان تحقق یافتن دارد که تمام ۳۰۰ هکتار این مجموعه در اختیار این شرکت قرار گیرد نه بخشی از آن.

امیدواریم تلاش های صورت گرفته در دوران جدید سازمان ورزش و جوانان استان اصفهان مقطعی نباشد و هرچه زودتر شاهد یک توافق رسمی مابین وزارت ورزش و جوانان و شرکت فولاد مبارکه اصفهان باشیم. توافقی که در صورت امضا شدن امید ها را درباره زنده شدن دوباره طرح بزرگ دهکده المپیک نقش جهان زنده می کند.

دهکده المپیک ریو – برزیل
دهکده المپیک سیدنی – استرالیا

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۶ دیدگاه

 1. سلام .زمبن های به‌شی از سمت راست ورزشگاه به مالک ها انتقال داده شده و جزع زمین‌های بایر حساب میشه آیا فولاد اون زمین ها را خریداری می‌کند یا تغییر کاربری میداد

 2. با سلام و تشکر از وبسایت خوبتون
  یه ایرادی در قالب سایتتون دیدم گفتم اطلاع بدم اصلاحش کنید
  اون متنی که که مربوط به صحبت‌های مدیرکل ورزش استان اصفهان و مدیر عامل فولاد مبارکه هست درکادری قرار داده شده که هم‌رنگ فونت نوشته هست و نوشته‌ها مشخص نیست

 3. بعد از گذشت حدود یکسال از این خبر هنوز اتفاقى نیوفتاده
  در ضمن چطور میخوان آب دریاچه قایقرانى رو براى دهکده المپیک تامین کنن؟!
  حداقل باید کنار رودخانه جانمایى میشد که متاسفانه رودخانه هم خشک شده

 4. چه خبر خوبی! شرکت فولاد همیشه به موضوع مسئوولیت اجتماعی حساس بوده. این پروژه می تونه برای اصفهان و فولاد مبارکه هر دو باعث افتخار باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا