وبلاگ

گردهمایی ۱۵ کلانشهردار در اصفهان

نود و پنجمین نشست شهرداران کلانشهرهای کشور، پنج شنبه ۱۰ اسفند به میزبانی شهر اصفهان با حضور ۱۵ کلان شهر اعم از اصفهان، تبریز، تهران، اهواز، شیراز، همدان، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، رشت ، ارومیه ، اراک ، قم ، کرج و مشهد برگزار شد. در این نشست به موارد مهمی پرداخته شد که در راس آن ها میتوان به درآمد پایدار شهری، اصلاح قوانین شهرداری ها، سهم مدیریت شهری در بودجه سال ۹۷، لایحه مالیات بر ارزش افزوده و اصلاح ساختار تشکیلاتی دبیرخانه کلانشهر ها اشاره کرد.

نجفی، شهردار تهران که در این اجلاس موظف شده بود پیگیر مسائل ذکر شده باشد گفت: لایحه یکپارچه مدیریت شهری که در دولت مطرح شده، اشکالات زیادی دارد و طرح مجلس درباره مدیریت یکپارچه شهری نیز مسایلی دارد که آن‌ها را دنبال می‌کنیم تا به نقطه نهایی مورد توافق برسیم.

وی درباره لایحه بودجه پایدار شهری ادامه داد: هم اکنون کار این لایحه را در کمیسیون زیربنایی دولت تمام کردیم و به دولت فرستادیم که در مجموع نسبت به وضعیت فعلی لایحه خوبی است، اما باز هم انتظارات شهرها نادیده گرفته شده است. در این زمینه دو روز پیش نامه‌ای را به رئیس جمهوری نوشتم و مجددا عنوان کردم که از نظر ما این موارد باید اصلاح شود، اما با این وجود اگر دولت آن‌ها را اصلاح نکند می‌توانیم در مجلس آنها را دنبال کنیم حتی با توجه به آنکه لایحه درآمدهای پایدار شهری طی  دو ماه آینده در دستور کار دولت قرار می‌گیرد، می توان نامه ای را با امضای همه شهرداران کلانشهرها ارسال کرد.

شهردار تهران درباره بررسی موضوع دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: آنچه در این قانون اعمال شده در مجموع به نفع شهرها است، اما به خاطر همان نبود استراتژی، موارد مثبت و منفی دارد. در این زمینه نیز نامه‌ای را به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشتم و درخواست کردم که موارد مورد نیاز اصلاح شود.

مرادی مدیر مجمع دبیرخانه شهرداران کلانشهرهای کشور گفت: پیگیری دوباره طرح مالیات بر ارزش افزوده در مجلس چراکه تأثیر جدی بر درآمد شهرداری‌ها خواهد داشت، مدیریت یکپارچه شهری و پیگیری آن از طریق مجلس و دولت و شورای عالی استان‌ها، تأکید بر درآمد پایدار شهرداری‌ها، مبادله تجربیات استان‌ها در حوزه پسماند، جمع‌آوری زباله‌ و … از مهم‌ترین مباحثی مطرح شده در سومین جلسه نشست کلانشهرها بود که پیگیری و ارائه گزارشات آن به عهده دبیرخانه گذاشته شد تا نتیجه آن را در جلسه بعدی که اردیبهشت‌ماه ۹۷ به میزبانی تهران برگزار می‌شود به شهرداران کلانشهرها ارائه شود.

مرادی در مورد بازخورد سومین جلسه تشست شهرداران کلانشهرها به میزبانی اصفهان، گفت: در مجموع همه حاضران در نشست از کلیات مباحث مطرح شده و مصوبات جلسه رضایت داشتند چراکه تنها جلسه‌ای بود که مصوبات خوبی در برداشت و همپنین تعامل خوبی بین شهرداران کلانشهرها به وجود آمد.

مدیر دبیرخانه مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور  ابراز امیدواری کرد: ماحصل این جلسات در مدیریت شهری تأثیر گذاشته و موجب آرامش و امید در شهروندان و تحول در شهر باشد.

در این اجلاس بنا به پیشنهاد شهردار اصفهان «انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» موضوع جلسه بعدی اجلاس کلانشهرها قرار گرفت. نوروزی دراین باره گفت: در دوره جدید شهرداری ها، اصفهان نخستین شهری است که این قانون را به اجرا در آورده تا با اجرای آن علاوه بر جلب اعتماد مردمی شاهد کاهش فساد در سیستم باشیم و این قانونی است که باید در همه شهرداری ها اجرا شود.

 

در پایان این اجلاس به درخواست شهرداری اصفهان، شهرداران ۱۵ کلانشهر کشور از پارک جنگلی ناژوان دیدن کردند.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا