شهروندی

پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

فهرست

پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان، قانونی جدید برای پارک های حاشیه خیابان های شهر می باشد که از سال ۱۳۹۹ به منظور ساماندهی خودروهای حاشیه برخی خیابان ها به اجرا درآمده است. در این طرح رانندگان خودرو تنها تا مدت زمان مشخصی قادرند بدون پرداخت هزینه خودرو خود را پارک نمایند و پس از آن پارک کردن خودرو مشمول هزینه خواهد شد. این طرح کمک می کند تا فضای پارک حاشیه خیابان ها به شکل منصفانه در اختیار تمامی شهروندان قرار گیرد و همچنین از توقف طولانی مدت صاحبان کسب و کارِ شاغل در اطراف این خیابان ها نیز جلوگیری به عمل آید. سیستم ثبت پارک و همچنین پرداخت هزینه در این طرح به صورت به کمک ابزار های نوین صورت می گیرد و ارتباط بین راننده و ثبت کننده پارک حذف شده است.

معرفی طرح پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان بر اساس ماده ۱۵ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی شکل گرفته است. در این قانون آمده است پارک هرگونه وسیله نقلیه در معابر پرترافیک شهری در محدوده زمانی ۷ الی ۲۱ روزهای کاری بدون پرداخت حق توقف پس از نیم ساعت اول به منزله ارتکاب تخلفِ «پارک ممنوع» خواهد بود. این قانون در گذشته نیز با طرح هایی همچون پارک ساعتی، پارکومتر و … اجرا شد اما با ورود روش های نوین به مدیریت ترافیک شهرها، پارک حاشیه ای نیز با روش های پرداخت و اعمال قانون جدیدی روبرو شد.

در آخرین روش به کار گرفته شده در طرح ساماندهی حاشیه های شهر اصفهان موسوم به «طرح پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان»، در صورت توقف در خیابان های مشمول این طرح، خودروهایی مجهز به دوربین و سامانه هوشمند، زمان توقف خودروهای پارک کرده در حاشیه خیابان را بررسی کرده و هزینه آن را در سامانه ثبت می نمایند. همچنین راننده نیز می تواند زمان شروع و پایان توقف خود را در نرم افزار «اصپارک» ثبت کرده و هزینه مشخص شده را پرداخت نماید.

نقشه محدوده پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

طرح پارک حاشیه ای هوشمند به منظور کنترل ترافیک در خیابان های پرترافیک و همچنین به منظور عدم پارک طولانی مدت خودروی افراد شاغل در آن محدوده طراحی شده است. این طرح در فاز نخست چندین خیابان پر رفت و آمد شهر را شامل می شود. این خیابان ها عبارت اند از:

به روز رسانی شده

شمال اصفهان

 • شمس آبادی
 • طالقانی
 • شیخ بهایی
 • کاشانی جنوبی

جنوب اصفهان

 • شیخ صدوق میانی و جنوبی
 • چهارباغ بالا
 • توحید
 • نظر
 • نیکبخت غربی
 • شریعتی
نقشه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان - خیابان های پارک حاشیه ای اصفهان

هزینه پارک حاشیه ای اصفهان و روش محاسبه آن

هزینه پارک در حاشیه خیابان های محدوده طرح پارک حاشیه ای اصفهان به صورت پلکانی و طبق جدول مشخص شده محاسبه می شود.

طبق این جدول برای توقف های کمتر از نیم ساعت هیچ هزینه ای پرداخت نمی شود. اما در صورت توقف بیش از این مدت، نیم ساعت اولیه رایگان حذف شده و هزینه از زمان شروع توقف و طبق جدول ذکر شده محاسبه می شود.

زمانهزینه
نیم ساعترایگان
ساعت اول۱۵۰۰ تومان
ساعت دوم۳۰۰۰ تومان
ساعت سوم۶۰۰۰ تومان
ساعت چهارم به بعد۱۰۰۰۰ تومان

دقت شود هزینه کل از مجموع هزینه هر ساعت توقف بدست می آید. به عنوان مثال خودرویی که در ساعت ۹:۲۵ توقف آن ثبت شده و ساعت ۱۱:۵۵ خروج آن تایید شده است، طبق جدول بالا باید برای ساعت ۹:۲۵ تا ۱۰:۲۵ مبلغ ۱۵۰۰ تومان، برای ساعت ۱۰:۲۵ تا ۱۱:۲۵ مبلغ ۳۰۰۰ تومان و برای ساعت ۱۱:۲۵ تا ۱۱:۵۵ مبلغ ۶۰۰۰ تومان پرداخت نماید که در مجموع عددی معادل ۱۰۵۰۰ تومان می شود.

تخفیف پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

در طرح ویژه ای که فعلا در جریان است، در صورتی که شهروندان قبل از ثبت پارک توسط خودرو دوربین دار اقدام به خوداظهاری در نرم افزار اصپارک نمایند، این نرم افزار هزینه توقف را با ۱۵ درصد تخفیف محاسبه می نماید. برای این کار کافی است پس از نصب و وارد کردن مشخصات خودرو، مکان و میزان توقف خود را ثبت کرده و هزینه را با تخفیف ذکر شده در درگاه های بانکی به صورت آنلاین پرداخت نمایید.

پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

آموزش ثبت نام در سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

پرداخت و مشاهده صورت حساب و همچنین ریز اطلاعات پارک های حاشیه ای از طریق ۲ روش امکان پذیر است. هر روش امکانات و محدودیت هایی دارند که در ادامه به معرفی هر کدام از آنها می پردازیم:

نرم افزار اصپارک

به کمک نرم افزار اصپارک شما می توانید در زمان توقف در یکی از خیابان های طرح پارک حاشیه ای اصفهان، با مشخص کردن پلاک خودرو، مکان توقف و بازه زمانی توقف، هزینه پارک را مشاهده و پرداخت نمایید. برای استفاده از این نرم افزار، ابتدا آن را از لینک زیر دریافت کرده و سپس به کمک آموزش ویدئویی زیر در آن ثبت نام نمایید.

دریافت برنامه اصپارک – محاسبه و پرداخت هزینه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

دریافت برنامه اصکارت پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان از بازار

این برنامه صرفا برای پرداخت لحظه ای توقف ایجاد شده است و برای مشاهده ریز صورت حساب و اطلاعات دیگر باید از روش دوم استفاده نمایید.

سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

برخلاف نرم افزار اصکارت، در سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان نمی توان هزینه توقف را به صورت لحظه ای پرداخت کرد، بلکه این سامانه برای پرداخت بدهی های قبلی و مشاهده ریز صورت حساب های قبلی طراحی شده است. برای ورود به سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان کلیک کنید.

به منظور راهنمایی استفاده از این سامانه ویدئو زیر را مشاهده بفرمایید:

سوالات متداول

در این قسمت به برخی از مهم ترین پرسش ها درباره طرح پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان پاسخ خواهیم داد.

بازه طرح پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان چه زمانی است؟

هر روز از ساعت ۷ صبح تا ۲۱ شب به جز روز های تعطیل.

در صورتی که خودرو بدون ثبت نام در سامانه پارک هوشمند در این محدوده توقف کند، چه پیامدی دارد؟

در صورتی که راننده خودرو در سامانه پارک حاشیه‌ای هوشمند اصفهان ثبت نام نکرده باشد، پیامکی برای شماره ثبت شده مالک خودرو در اداره راهنمایی و رانندگی مانند پیامک زیر ارسال خواهد شد:

خودرو با پلاک ۰۰۰ د ۲۵ ایران ۱۳ در محدوده طرح پارک حاشیه‌ای هوشمند اصفهان ثبت شد، معبر: طالقانی، تاریخ: ۱۵/‏۰۲/‏۱۳۹۹‬ ‬ توقف بیش از ۳۰ دقیقه در این محدوده مشمول پرداخت هزینه است؛ اطلاعات بیشتر تماس با ۳۴۰۳۵-۰۳۱ یا park.mytraffic.ir

چنانچه راننده خودرو بدهی قبلی از این طرح را داشته باشد و یا توقف‌های بیش از حد مجاز در خیابان‌های طرح داشته باشند پیامک‌های دیگری برای شخص ارسال خواهد شد. راننده موظف است هزینه را در سامانه مذکور پرداخت کند در غیر اینصورت مشمول جریمه راهنمایی رانندگی خواهد شد.

تا چه مدت پس از توقف امکان پرداخت هزینه بدون پرداخت جریمه مقدور است؟

تا ۴۸ ساعت پس از توقف این امکان فراهم است که هزینه پرداخت شود در غیر اینصورت توقف به مشابه پارک ممنوع لحاظ شده و جریمه آن صادر می شود.

آیا استفاده چندین باره از نیم ساعت رایگان در روز مجاز است؟

خیر؛ نیم ساعت رایگان صرفا یک بار در روز و در یک خیابان به هر خودرو تعلق می گیرد.

پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان برای چه کسانی رایگان است؟

در حال حاضر این طرح صرفا برای جانبازان و معلولان دارای پلاک انتظامی با نشان معلولیت رایگان است.

پارک هوشمند حاشیه ای به صرفه تر است یا پارکینگ های عمومی؟

قطعا پارکینگ های عمومی؛ توصیه می شود در صورتی که تصمیم بر توقف بیش از ۱ ساعت دارید، به پارکینگ های عمومی نزدیک مراجعه نمایید. هزینه پارک در پارکینگ های عمومی معمولا در ساعت اول ۱۲۰۰ وبرای ساعات بعدی ۸۰۰ تومان است که در توقف های طولانی مدت به مقدار قابل ملاحظه ای به صرفه تر می باشد.

آیا تمامی خودروهای دوربین دار سطح شهر مربوط به طرح پارک حاشیه ای هستند؟

خیر؛ در حال حاضر دو دسته خودرو دوربین در سطح شهر فعالیت دارند که هر دو غالبا پژو ۲۰۶ سفید رنگ هستند. اما صرفا تعدادی از این خودرو ها مربوط به طرح پارک حاشیه ای و متعلق به شهرداری است. دسته دیگر، خودرو های ثبت تخلف برای پارک دوبل و پارک ممنوع هستند که متعلق به پلیس راهنمایی و رانندگی می باشند. این خودرو ها معمولا دارای ۳ دوربین در جهات مختلف و بلندگو هستند و یک افسر پلیس نیز همواره داخل این خودروها وجود دارد.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۱۲ دیدگاه

 1. بنده اصلا در خیابان شیخ بهایی نرفتم چه برسه پارک کنم چطوری برای من هزینه پارک اومده? کجا میتونم اعتراض کنم

 2. درود
  باتوجه به اینکه هزینه دریافتی قرار است در بهبود شرایط شهر اصفهان(نصف جهان) هزینه گردد، امری پسندیده است.(و امید است که دقیقا همین باشد) ولی با توجه به اینکه این نوع پارک امنیت کمتری نسبت به پارکینگهای عمومی دارد، و هزینه آن به مراتب بیشتر از پارکینگ عمومی است. لذا پیشنهاد و در واقع درخواست میشود که محاسبه تصاعدی هزینه پارک حذف گردد و هزینه این نوع پارک(پارک حاشیه ای هوشمند) با هزینه پارکینگهای عمومی همسان سازی و حتی کمی کمتر از آن در نظر گرفته شود. این نوع محاسبه هزینه اجحاف در حق شهروندان و مالکان خودرو بوده، و قانون گریزی را ترویج میکند.
  موضوع دوم ثبت و اخذ جریمه سنگین ناشی از عدم پرداخت هزینه پارک(بهر دلیلی) فعلا (با توجه به نوپا بودن طرح) منطقی نیست.

 3. من پنج بار عصر ها بمدت دو ساعت و ربع ماشینم را کنار خیابان پارک کردم و حقیقتا از پارک حاسیه ای خبر نداشتم حالا جریمه تقریبا هفتصد هزار تومنی برایم صادر شده است.
  (هر با رحدود یکصد و بیست هزلر تومان و کمی بیشتر) اما هیچ پیامی برای پرداخت جریمه نیامد که دیگر پارک نکنم و درست بعد از حدود هشت روز همه جریمه ها یکجا امد
  اگر برای هر بار جریمه در همان روز پیام می امد با توجه به مبلغ جریمه(مثلا ۱۲۹۰۰۰تومن)من هرگز این عمل پارک را تکرار نمی کردم
  فکر می کنم شاید این اقدام عمدی باشد تا در این اوضاع نا بسامان اجتمایی فشاردیگری روی فشار های این مردم ستم کشیده وارد نمایید.

 4. اطلاع رسانی داغووون…کی مملکت ما درست میشه معلوم نیست.. من معلول هستم ولی پلاک خودروام عادیه…حالا ۲۵۰۰۰۰۰۰ هزینه پارک حاشیه واسم اومده هیشکی هم جوابگو نیست

 5. من خونم توی خیابانی هست که طرح داره اجرا میشه و خونمون پارکینگ نداره و مجبورم کنار خیابان پارک کنم ۱۲۰۰۰۰۰۰ هزار واسم پیام اومده واقعا این پول خوردن داره ماهی ۳ میلیون کرایه میدم خدا راضیه از شما
  نه که مردم تو رفاه و اسایشند
  واقعا دمتون گرم
  خیابان ماله همه مردمه ولی کاش واسه ساکنین هر خیابان استثنا هم قائل میشدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا