وبلاگ

هیس! کارگران مشغول کارند…! / شروع نرده گذاری سی و سه پل

در هیاهوی این روز های کشور، در گوشه ای از این شهر، درست در منزلگاه تاریخ و تمدن آن، کارگران مشغول کارند؛ کاری بس عجیب و اساسی که تاریخ و هنر این سرزمین را نشانه رفته است.

نرده گذاری سی و سه پل

با سقوط یک نوجوان ۱۶ ساله و یک کودک ۳ و نیم ساله از دهانه سی و سه پل در این چند ماه گذشته، حرف و حدیث ها درباره ایمن نبودن این پل برای گردشگران و شهروندان بر سر زبان ها افتاد. چیزی نگذشت که سازمان میراث فرهنگی به طور آزمایشی اقدام به نرده گذاری یکی از دهانه های این پل کرد. این اقدام سازمان میراث فرهنگی با واکنش های مختلفی از سوی مردم و مسئولان روبرو شد. عده ای نرده گذاری این پل را اقدامی صحیح و در راستای حفاظت از جان مردم می دانستند و عده ای دیگر این کار را تغییر در هویت این پل تاریخی دانسته و معتقد بودند راه های دیگری از جمله نصب تابلوهای اخطار در ورودی های پل و استخدام نگهبان برای هشدار دهی به گردشگران نیز وجود دارد.

نرده گذاری سی و سه پل

اما دیری نپایید که سازمان میراث فرهنگی رای به نرده گذاری کامل این پل تاریخی داد و بی سر و صدا از چند روز گذشته شروع به نصب این نرده ها نمود! منتقدان که قبل از این با طرح نرده گذاری لبه های این پل مخالف بودند، حال باید در کمال ناباوری نظاره گر نرده گذاری در دهانه های کوچک طولی پل نیز باشند. این اقدام که معلوم نیست چه دلیل و منطقی پشت سر آن است در نهایت زشتی و بی سلیقگی در حال اجرا است.

نرده گذاری سی و سه پل

علاوه بر نرده گذاری به نظر می رسد قسمت های دیگر پل نیز از این تغییرات بی نصیب نمانده و به کمک مسئولین این پل در حال تبدیل شدن به سی و سه پلی جدید است! این تغییرات هرچند مثبت به نظر می رسد اما این سوال را در ذهن تداعی می کند که مگر نه اینکه این مکان یک مکان گردشگری است و به خصوص در این زمان از سال پذیرای مسافران زیاد داخلی و خارجی است، پس چرا باید عملیات عمرانی و مرمت آن بدون هیچ حصاری و به آشفته ترین و عقب افتاده ترین شکل ممکن صورت بگیرد؟ این در حالی است که شهرداری برای ساخت یک ساختمان ساده هم کارفرما را مجبور به حصارکشی در اطراف آن و حتی مجبور به پوشاندن جلوی ساختمان تا قبل از کامل شدن نمای آن می کند تا مبادا چهره شهر نازیبا شود اما درست در نقطه ای که عبور مرور گردشگران بیش از خود ما شهروندان است، عملیات مرمت در حد یکی از دور افتاده ترین روستاهای کشور در حال اجراست.

نرده گذاری سی و سه پل

این ها همه در حالی است که سی و سه پل سال ها است مورد بی توجهی مسئولین شهری است. پلی که از نماد های شهر اصفهان است تنها از دور زیبا و دلربا است اما زمانی که به آن نزدیک می شویم زخم های گوشه گوشه آن به دل هر بیننده ای زخمی بزرگ می زند. نبود سنگ فرش در قسمت اصلی کف آن و وجود آسفالت! در یک پل تاریخی، وجود سیمان در لابلای سنگ های نشیمنگاه های کناری این پل به شکل کاملا ناشیانه و غیر حرفه ای، دودگرفتی و یادگاری های رنگارنگ گردشگران دوست داشتنی! و غیره و غیره سی و سه پل را از حد و اندازه یک پل تاریخی مشهور جهانی بسیار فاصله انداخته و با این حال، سازمان میراث فرهنگی زخمی دیگر بر پیکر نیمه جان این پل می زند.

نرده گذاری سی و سه پل، سی و سه پل، غروب سی و سه پل


نوشته های مشابه

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

1 دیدگاه

  1. شخصا خیلی ناراحت شدم این پل رو اینطوری دارند نابود می کنند
    واقعا معلوم نیست چه نگاه مدیریتی پشت این قضیه بوده…؟
    واقعا تخریب این پول کار صحیحی است؟
    خدای نخواسته اگر یونسکو و سازمان ملل متوجه شوند..می دانند اقایان چه عواقبی دارد؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا