موزه ها

موزه هنرهای معاصر اصفهان، عرضه گاه هنرنمایی هنرمندان معاصر

موزه هنرهای معاصر مکانی است برای به عرضه گذاشتن آثار هنرمندان معاصر برای علاقه مندان به هنر؛ در موزه هنرهای معاصر اصفهان آثار هنری معروفی از هنرمندان به نام کشور گردآوری شده است.

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

تاریخچه عمارت موزه

ساختمان موزه هنرهای معاصر اصفهان در دوران صفویه بنا نهاده شد. این ساختمان در دولت خانه صفوی مرکز نگهداری اسلحه ها و اسب های نظامی بوده است؛ به همین خاطر از این محل با عنوان «جبه خانه» (یا محل نگهداری اسلحه های نظامی) و یا «رکیب خانه» (محل نگهداری اسب های نظامی) نام برده می شده است.

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

در دوران قاجار این ساختمان برخلاف بقیه آثار به جا مانده از دوران صفوی، به دستور صدراعظم خوشنام فتحعلی شاه، حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی، بازسازی و احیا شد. در دوران حکومت مسعود میرزا ظل السلطان، حاکم منفور اصفهان، این بنا به اقتضای زمان خود تکمیل و به محل سکونت او درآمد. حتی در برخی منابع ذکر شده که در دوران قاجار، طبقه زیرین این ساختمان به زندان تبدیل شده بوده است.

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

این کاخ در دوران پهلوی نیز با تبدیل شدن به ساختمان استانداری، همچنان یکی از بنا های مهم اداری شهر اصفهان محسوب می گردیده. همچنین از این عمارت برای امور ثبت احوال نیز استفاده می شده است.

اما در نهایت در دوران جمهوری اسلامی، این ساختمان که به دلیل عدم رسیدگی کافی دوباره به یک خرابه تبدیل شده بود، در اوایل دهه هفتاد توسط شهرداری اصفهان بازسازی و در نهایت به موزه هنرهای معاصر اصفهان تبدیل گردید. از آن پس از این ساختمان برای نمایش آثار هنرمندان به صورت دائم و نمایشگاهی استفاده می شده است.

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

مشخصات مجموعه و اشیاء نگهداری شده در آن

موزه هنرهای معاصر اصفهان در زمینی به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع قرار گرفته شده و دارای فضاهای نمایشگاهی، سالن اجتماعات، کتابخانه و … می باشد؛ بخش نمایشگاه که فضای اصلی موزه را تشکیل داده است از ۷ قسمت تشکیل شده که عبارت اند از:

نگارگری

«چوگان» اثرحاج میرزا آقا امامی اصفهانی - موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

در بخش نگارگری، آثارنگارگری هنرمندان ایرانی در سبک های مختلف اصفهان، تبریز، هرات و تک نگاره های قاجاری به نمایش در آمده است؛ از بین این آثار می توان به تابلو ارزشمند «چوگان» اثر حاج میرزا آقا امامی اصفهانی نام برد که به شیوهٔ سوخت و معرق و مینیاتور روی چرم ساخته شده است.

نوشته های مشابه

خط و کتابت

بخش خط و کتابت، مجموعه ای از آثار هنرمندان در زمنیه خوشنویسی اوراق و قرآن مجید، کتب مذهبی، حدیث و شعر می باشد که به وسیله هنرمندان بزرگی همچون محمد هاشم لؤلؤ اصفهانی، میرعلی هروی و محمد صادق خوانساری به رشته تحریر درآمده اند.

همچنین در این بخش ۵۵ نسخه قرآن دست نویس وجود دارد که توسط جهانگرد بزرگ اصفهانی، نادر قلی نادری رارانی، طی نزدیک به ۴۰ سال در بیش از ۴۰۰ سفر به مناطق مختلف جهان گردآوری شده است.

دست بافته‌ ها

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

در بخش دست بافته های موزه هنرهای معاصر اصفهان آثار کم نظیری ار دوران صفویه و قاجار و همچنین آثار ارزشمند هنرمندان معاصر نظیر قالیچه‌ های «بشریت» و «شکار چرخ» از استاد مرحوم عیسی بهادری و آثار قلمکاری هنرمندان اصفهانی به نمایش گذاشته شده است.

آبگینه، سفال و چینی

بخش آثار آبگینه، سفالی و چینی از آثار در خور توجهی از دوران قاجار تشکیل شده است که در اصل این آثاربه حاکمان قاجار هدیه داده شده بودند. کریستال های شیاردار، شمایل شاهان قاجاری، بلو های مرصع، قاب ها و قدح ها از جمله موارد تشکیل دهنده این قسمت از موزه هستند.

آثار چوبی

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

بخش آثار چوبی موزه هنرهای معاصر تشکیل شده است از صنایع دستی مربوط به چوب همانند معرق کاری، خاتم کاری، مشبک و معرق. در این بخش آثاری همچون رحل و جعبه قرآن، قاب آیینه، جعبه آرایش، قاشق و … به نمایش درآمده اند.

آثار لاکی و روغنی

در قسمت آثار لاکی و روغنی نیز اشیاء لاکی مذهب، قلمدان‌ها، جای طومار، قاب‌های آئینه، تراز و جلد آلبوم و… به نمایش درآمده اند که توسط هنرمندانی نظیر آقا نجفعلی اصفهانی، فتح الله شیرازی و آقا صادق میرزا بابای شیرازی سمیرمی ساخته شده اند و با نقوش مختلف گل و مرغ، ترنج و سر ترنج شکارگاه، تک چهره، صورت سازی و … زینت یافته‌ اند.

آثار فلزی

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

در بخش آثار فلزی، زیورآلات طلا و نقره، کمربند، قاب دعا، باروت‌ دان، قفل، سرقلیان، قلمدان، قاب آئینه، عود سوز، جام های چهل کلید و… به نمایش درآمده‌ اند. از جمله این آثار می‌ توان به سینی ملیله نقره و طلاکار از استاد عباس زنجانی نام برد که در سده سیزدهم هجری قمری ساخته شده است.

فعالیت های موزه

موزه هنرهای معاصر اصفهان دارای وظایف مشخصی برای حفظ فضای هنری برای هنردوستان می باشد که مهم ترین آنان عبارت اند از:

  • گردآوری، حفظ، مرمت و نمایش آثار هنری نفیس
  • فراهم نمودن محلی مناسب برای تجمع هنرمندان
  • برپایی نمایشگاه های هنری در سطوح استانی، ملی و بین المللی
  • برقراری ارتباط با موزه ها و مراکز فرهنگی، هنری داخلی و خارجی
  • برگزاری جلسات سخنرانی و سمینارهای تخصصی در ارتباط با رشته های مختلف هنری
  • تحقیق و پژوهش در زمینه های هنری
  • آشنا نمودن مردم و هنرمندان با هنرهای معاصر

نمایشگاه ها

در موزه هنرهای معاصر اصفهان علاوه بر نمایش آثار دائمی مجموعه، به صورت فصلی نمایشگاه هایی نیز برگزار می شود که آثار یک یا چند هنرمند داخلی یا خارجی را به عرضه می گذارد. تاکنون نمایشگاه های بزرگی همچون نمایشگاه آثار تونی گرک (مجسمه ساز آلمانی)، عکس های ایزابل اشراقی (هنرمند ایرانی- فرانسوی) و همچنین نمایشگاهی با عنوان افغانستان بدون جنگ برگزار شده است.

موزه هنرهای معاصر اصفهان - رکیب خانه - جبه خانه

قیمت بلیط موزه هنرهای معاصر اصفهان

  • بازدیدکنندگان ایرانی: ۳۵۰۰ تومان
  • بازدیدکنندگان خارجی: ۱۲۰۰۰ تومان

اطلاعات تماس

نشانی: اصفهان، خیابان استانداری، روبروی میدان نقش جهان
تلفن: ۳۲۲۲۹۱۲۱ (۰۳۱)
ساعات بازدید: همه روزه ۹:۰۰ الی ۱۳:۳۰ و ۱۵:۰۰ الی ۱۸:۰۰
جمعه ها ۱۵:۰۰ الی ۱۸:۰۰

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا