پروژه های در دست اجراپروژه های منطقه ۶ اصفهان

مرکز همایش های بین المللی اصفهان

فهرست

یکی از دلیل های مشهور شدن یک شهر یا کشور، برگزاری همایش های مهم در آن محل است. سیاست گذاران معمولا علاقه دارند شهری زیبا و تاریخی و در یک کلام، شهری متفاوت را برای این منظور انتخاب کنند. از این رو در زمانی که برگزاری همایش سران کشورهای عضو عدم تعهد در ایران جدی شد، شهر اصفهان برای میزبانی از این رویداد انتخاب گردید و پروژه مرکز همایش های بین المللی اصفهان در قد و قواره جهانی آغاز شد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان

پیشینه

سال ۱۳۸۹ و در زمانی که ایران به عنوان میزبان اجلاس سران کشور های عضو عدم تعهد انتخاب شده بود، مقامات کشور به فکر ایجاد مکانی برای میزبانی شایسته از میهمانان خارجی افتادند. بر همین اساس چند شهر از جمله تهران، اصفهان، شیراز، کیش و … کاندیدای میزبانی این اجلاس شدند که در نهایت اصفهان گوی رقابت را از دیگر شهرها ربود و میزبان اجلاس سران غیر متعهد شد.

فروردین سال ۱۳۹۰ بود که با حضور مقامات کشوری کلنگ این پروژه به زمین خورده شد. قرار بر این بود این پروژه عظیم در کمتر از ۱۸ ماه ساخته و تجهیز شود. دولت در ابتدا قول داد ۱۰۰ میلیارد تومان از هزینه ساخت آن را متعهد شود و در کنار آن نیز، شهرداری زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در شرق اصفهان خریداری کرده و چنانچه به هزینه ای بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نیاز باشد، آن را متقبل شود.

ساخت سالن اجلاس اصفهان تازه به یک سالگی رسیده بود که فاتحه آن خوانده شد! نمایندگان مجلس که با بخشی نگری از ابتدا مخالف اجرای این طرح در اصفهان بودند، با پرداخت هزینه توسط دولت به شهرداری مخالفت کردند و در حالی که پروژه به پیشرفت بیش از ۴۵ درصدی رسیده بود، بار ادامه ساخت آن را بر دوش شهرداری اصفهان انداختند. گذشته از این، ایران گرفتار یکی از بدترین تحریم های تاریخ خود شده بود که علاوه بر چند برابر کردن هزینه ساخت به دلیل افزایش قیمت دلار، دولت را نیز با محدودیت بودجه مواجه کرده بود.

به هر حال اجلاس سران غیر متعهد در تهران و در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و اصفهان ماند و پروژه ای عظیم که هزینه ساخت آن تا نیمه را نیز خود پرداخته بود. در چنین شرایطی شهرداری تصمیم گرفت اقدام به تکمیل آن با بودجه شهری کند و از آن در همایش های بزرگ شهری، ملی و بین المللی استفاده نماید.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان، سالن اجلاس سران غیر متعهد اصفهان

مشخصات

مرکز همابش های بین المللی اصفهان در زمینی به مساحت ۷۲ هکتار در حال ساخت می باشد. این مرکز از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که به معرفی هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم:

مرکز همایش های بین المللی اصفهان، سالن اجلاس سران غیر متعهد اصفهان

سالن اصلی

طراحی سالن اصلی این مرکز سعی شده به گونه ای باشد که عبارت معروف «اصفهان، نصف جهان» را تداعی کند. سالن نیم کره ای شکل آن، محل برگزاری همایش های مهم داخلی و بین المللی است. این سالن از ۲۴۰۰ صندلی تشکیل شده است که نیمی از آن به صورت VIP و در طبقه همکف در ۵ هزار متر مربع و نیم دیگر آن در جایگاه مخصوص تماشاگران در دو طبقه بالایی هر کدام به مساحت ۶۴۰ متر مربع و مشرف به طبقه همکف قرار دارند. ارتفاع سقف این سازه نیم کره ای شکل از ۱۷ تا ۵۰ متر متغیر و قطر آن ۹۰ متر می باشد.

در طرحی جالب، سن سالن اصلی مرکز همایش های اصفهان در فضایی به اندازه ۷۷۰ متر مربع و  به صورت متحرک ساخته شده است؛ بدین گونه که می توان آن را برای مشاهده تمام شرکت کنندگان بالا و پایین برد. سقف مجموعه از داخل نیز همانند سقف داخلی مسجد شیخ لطف الله اصفهان طراحی شده تا معماری زیبای اصفهان را به رخ تماشاگران بکشد. در اطراف این سالن، محوطه کنکورس قرار دارد که سالن را به دفاتر اداری، سینما، سالن چند منظوره و هال متصل می کند.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-سالن اصلی

کنکورس (konkors)

کنکورس فضای مواصلاتی بین قسمت های مختلف سالن همایش های بین المللی اصفهان است که دور تا دور سالن اصلی کشیده شده و با راه رو ها و پله ها به قسمت های مختلف متصل می شود.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-کنکورس

دفاتر اداری

دفاتر اداری مجموعه مرکز همایش های اصفهان در دو قسمت شمالی و جنوبی به صورت قرینه در دوطرف سالن اصلی قرار خواهند گرفت. این دفاتر در ۵۹۰۰ مترمربع ساخته خواهند شد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-دفاتر اداری

سینما

یکی از سالن های جانبی سالن اصلی، سالن سینما است که ظرفیت ۵۰۰ نفر را دارد. از این سالن برای برگزاری نشست های استانی، کنفرانس های مطبوعاتی و کلاس های دانشجویی استفاده خواهد شد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-سینما

هال (Hall)

زیر پروژه هال با کاربری سالن سخنرانی، برگزاری نمایشگاه های خط، نقاشی و کارگاه آموزشی دانشجویی با مساحت ۱۱۳۵ متر مربع می باشد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-هال

سالن چند منظوره

سالن چند منظوره با کاربری فضای پذیرایی دارای مساحت ۲۷۰۰ متر مربع در ۲ طبقه می باشد. این سالن قابلیت تبدیل شدن به دو سالن با سیستم صوت مجزا و همزمانی برگزاری دو برنامه را دارد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-سالن چند منظوره

ویلاها

در کنار مجموعه سالن های این مرکز، ۸ دستگاه ویلای VIP سه ستاره برای مهمانان ویژه ساخته خواهد شد. این ویلاها پس از این که تعدادشان از ۵۰ عدد در طرح اولیه به ۸ رسید، دارای مساحتی بیش از ۴۷۰ مترمربع خواهند داشت و در انتهای ضلع جنوبی مجموعه مرکز همایش های بین المللی اصفهان قرار خواهند گرفت. نمای این ویلاها تلفیقی از معماری سنتی و مدرن است.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-ویلاها

هتل ۵ ستاره

مطمئنا ویلاها جوابگوی اسکان میهمانان مجموعه نخواهد بود. به همین دلیل یک هتل ۵ ستاره در کنار مجموعه توسط بخش خصوصی ساخته خواهد شد تا مسافران و همراهان آنان را میزبانی کند. این هتل در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و در ۱۲ طبقه ساخته خواهد شد. این مجموعه شامل ۲۵۰ اتاق، ۲۳ سوئیت، استخر، سالن بدنسازی، کافی شاپ، رستوران، فروشگاه، تالار پذیرایی، سالن ملاقات و … می باشد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-هتل

مرکز خرید

مرکز خرید سالن همایش های بین المللی، ضلع سوم مجموعه همایش – اقامت – خرید است که در چنین مجموعه هایی لازم به نظر می رسد. این مرکز دارای ۲۰۵ هزار مترمربع زیربنا است و در ۶ طبقه ساخته خواهد شد. در این مجموعه علاوه بر فروشگاه ها، هایپر مارکت، رستوران، کافی شاپ، فضاهای تفریحی و … قرار خواهند گرفت.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-مرکز خرید

مسجد

پس از تغییر طرح اولیه و کاهش ویلاهای VIP از ۵۰ به ۸ عدد، فضایی در کنار سالن اصلی مجموعه خالی شد. به نظر می رسد مدیریت مجموعه مرکز همایش های اصفهان طرح هایی برای آن داشته باشد که فعلا یکی از آن ها یعنی مسجد مرکزی آن در رسانه ها منتشر شده است. اطلاعات زیادی از این طرح موجود نیست.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان-مسجد

دیگر قسمت ها

علاوه بر موارد ذکر شده، این مجموعه دارای ۲ طبقه پارکینگ با گنجایش ۲۱۲ و ۵۶۰ دستگاه خودرو، آشپزخانه، انبار و سایر مکان های خدماتی به مساحت ۴۵۰۰ مترمربع، میدان ورودی پلازا با مساحت ۱۴۸۵۰ متر مربع، نیروگاه خورشیدی ، مرکز کنترل و … می باشد.

مرکز همایش های بین المللی اصفهان، سالن اجلاس سران غیر متعهد اصفهان

اطلاعات تماس

آدرس: بزرگراه رینگ چهارم اصفهان، جنب پل اشکاوند

گاه شمار پیشرفت مرکز همایش های بین المللی اصفهان

در تایم لاین زیر تصاویر پیشرفت پروژه سالن اجلاس سران اصفهان از آغاز تا کنون قابل مشاهده است. برای مشاهده تصاویر بیشتر می توانید بر روی لینک آن کلیک کنید.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا