وبلاگ

ساخت فونت جدید برای نوشته های شهری اصفهان

یقینا چنین ایده ای محال است به فکرتان رسیده باشد! حتی به فکر بنده که چندین سال است در حوزه اصفهان فعالیت می کنم! به حق کار جالب و در خور توجهی که شهرداری در روز های پایانی عمر خود آن را عملیاتی کرده است.

به گفته دکتر جمالی نژاد، شهردار اصفهان، تیمی متخصص تشکیل شده از ۱۲ نفر متشکل از برجسته ترین طراحان گرافیک ایران در حوزه طراحی فونت دور هم جمع شده اند تا فونتی برای اصفهان طراحی کنند تا نه تنها در فضای مجازی و نامه نگاری ها استفاده شود، بلکه تمام تابلوهای شهر اعم از تابلوهای راهنمایی، تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها و بنرهای پیام رسان و حتی در دستگاه های دیجیتال شهری نیز استفاده خواهد شد.

 این فونت یک نوشتار کاملاً ایرانی و برمبنای رسم الخط رسمی کشور و در قالب لحن و لهجه اصفهانی بوده و شایستگی های شهر اصفهان و ویژگیهای هنری آن را بازگو خواهد کرد.

نکته جالب این طرح این است که اصفهان دومین شهر در جهان می باشد که چنین طرحی را اجرا می کند (صحبتی از اولین شهر نشده :)). این نوع هماهنگی و هم نوایی یک نیاز در شهر است که به نظر می آید طراحی این فونت را باید سرآغاز آن دانست. در گام های بعدی، باید طراحی و جانمایی تابلوهای راهنمایی، چراغ های راهنمایی رانندگی، مکان های تبلیغاتی و دیگر عناصر تکراری شهر را یکدست کرد به گونه ای که همه و همه در عین سادگی، گویای زبان خاص اصفهان باشد.

این فونت قرار است تا ۶ ماه دیگر به بهره برداری برسد و مورد استفاده قرار گیرد. سازمان زیباسازی شهر اصفهان متولی مطالعه و طراحی این رسم الخط جامع است و گفته شده در اجرای این طرح تلاش بر این است که از عناصر خوشنویسی سنتی و فاخر ایرانی حداکثر بهره برده شود.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا