پروژه های در دست اجراپروژه های منطقه ۱۴ اصفهان
داغ

طرح عظیم بازسازی و توسعه حرم زینبیه اصفهان

فهرست

طرح بازسازی و توسعه حرم زینبیه اصفهان، پنجمین حرم اهل بیت (ع) در ایران، یک طرح جامع و گسترده است که در صورت اجرا مجموعه ای در خور این حضرت و همچنین در خور شهر اصفهان خواهد بود. این طرح که با هدف محرومیت زدایی و در عین حال کسب درآمد پایدار برای مردم و شهرداری منطقه ۱۴ (زینبیه) ایجاد شده است، یک مجموعه زیارتی – خدماتی کم نظیر در اصفهان را بنا خواهد کرد. احداث سومین میدان بزرگ شهر اصفهان نیز در طرح عظیم توسعه حرم زینبیه (س) اصفهان پیش بینی شده است.

طرح توسعه حرم زینبیه اصفهان

تاریخچه حرم زینبیه اصفهان

نقل شده است حضرت زینب(س)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر بزرگتر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)، در حین عزیمت به سمت مشهد از فوت برادر خود مطلع می شوند. ایشان تصمیم میگیرند در ایران و در ارزنان اصفهان ساکن شوند. گفته می شود زندگی و مرگ ایشان در خفا بوده به گونه ای که پس از حدود ۱۰۰۰ سال و در سال ۱۳۱۲ خورشیدی قبر ایشان شناسایی می شود.

طرح توسعه حرم زینبیه اصفهان
نمای قدیم حرم زینبیه اصفهان

ساخت اولین حرم حضرت زینب (س) تا سال ۱۳۴۴ ادامه می یابد. در این طرح صحن جدیدی به مساحت ۸۸۰۰ متر مربع با ۵۷ اتاق جهت استراحت زوار و امکانات دیگر ساخته می شود. پس از آن با سرپرستی اداره اوقاف، حیاطی به مساحت تقریبی ۳۵۰۰ متر در ضلع شرقی حرم زینبیه ایجاد و ساختمان هایی به مساحت ۲۵۵۰ متر مربع شامل سالن و ۱۰۰ اتاق در دو طبقه به آن اضافه می شود. پس از انقلاب اسلامی نیز زمین های اطراف حرم خریداری شده و مسجد جدیدی در ضلع غربی حرم حضرت زینب اصفهان احداث می گردد.

طرح بازسازی و توسعه حرم زینبیه اصفهان

طرح بازسازی و توسعه حرم زینبیه اصفهان بیش از آنکه خود صحن و حرم را شامل شود، مربوط به مجموعه های خدماتی و رفاهی اطراف آن می باشد. گفتنی است در ضلع شرقی آن، سومین میدانگاه بزرگ اصفهان پس از میدان نقش جهان و میدان امام علی (ع) ساخته خواهد شد.

طرح توسعه حرم زینبیه اصفهان از سال ۱۳۹۰ آغاز شده است و پیش بینی می شود مجموعه حرم زینبیه اصفهان در ۳۴ هکتار مورد بهره برداری قرار گیرد که ۴ هکتار آن شامل صحن و حرم و ۳۰ هکتار آن شامل میدان بزرگ شهری، هتل ۵ ستاره، هتل ۳ ستاره، زائرسرا، مراکز آموزشی، خدماتی، اداری – تجاری و پارکینگ می شود.

حرم زینبیه

فضاهای اطراف

همانطور که در طرح زیر مشاهده می نمایید، شهرداری اصفهان به منظور کنترل ترافیک اطراف حرم زینبیه چندین خیابان جدید و عریض در نظر گرفته که در حال حاضر تنها «خیابان حرم» احداث شده است. علاوه بر آن دومین ایستگاه از خط ۲ مترو اصفهان نیز در کنار حرم زینبیه ساخته خواهد شد.

طرح توسعه حرم زینبیه اصفهان - نقشه طرح

بیشتر زمین های واقع شده در این طرح درحال حاضر کاربری مسکونی دارند که شهرداری در صدد است به مرور زمان این منازل را خریداری کرده و ساکنین آن را در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار که در اطراف همین محله وجود دارد منتقل نماید. این طرح تعداد قابل توجهی از منازل ریزدانه در بافت فرسوده منطقه ۱۴ را به بافت نو شهری تبدیل خواهد کرد.

حرم زینبیه اصفهان

بنابر توافق صورت گرفته به نظر می رسد هزینه ساخت حرم حضرت زینب با آستان مقدس و همچنین اداره اوقاف کل استان اصفهان می باشد و شهرداری به کمک بخش خصوصی مابقی مجموعه را تکمیل خواهد کرد.

طرح توسعه حرم زینبیه اصفهان

پیشرفت پروژه

در این قسمت پیشرفت بخش های مختلف پروژه گسترش حرم زینبیه اصفهان را قرار خواهیم داد. این قسمت با تغییر در وضعیت پروژه به روز رسانی می شود. در صورتی که از پیشرفت پروژه مطلع هستید و تصاویر را مغایر با وضعیت کنونی پروژه می دانید، آن را در قسمت نظرات به ما یاد آوری نمایید.

حرم

در حال حاظر فضای اصلی حرم، گنبد و مناره ها در حال ساخت می باشند.

طرح توسعه حرم زینبیه اصفهان

مجتمع تجاری

پروژه تجاری حرم شامل ۱۲۲ واحد تجاری در ۳ طبقه به همراه ۲ طبقه پارکینگ

تصویری موجود نیست…

حوزه علمیه

برای دانش آموزان به منظور حفظ قرآن کریم – در ۳ طبقه

تکمیل شده

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان، میدان جوان، خیابان حرم

تلفن: ۳۵۵۲۴۱۰۱-۰۳۱

وبسایت: www.haramzeinabie.ir

ایمیل: info@haramzeinabie.ir

کانال تلگرام: haramzeinabie@

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا