پروژه های در دست اجراپروژه های منطقه ۵ اصفهان

شهرک مسکونی جدید گل نرگس اصفهان + نقشه و طرح آینده

از سال ها پیش، در زمانی که هسته اصلی شهر اصفهان در قسمت شمالی آن قرار داشت، قسمت وسیعی از خاک های جنوب اصفهان به نیرو های نظامی واگذار شد. پس از گذشت سال ها و گسترش شهر اصفهان به سمت جنوب، دیگر پایگاه های نظامی خارج از شهر نبوده و درست در دل شهر و در یکی از بهترین و گران قیمت ترین مناطق شهر قرار گرفتند. رفته رفته این صحبت به میان آمد که باید پایگاه های نظامی به مکانی جدید انتقال یابند چرا که جدای از خطراتی که این مکان های نظامی برای شهروندان ساکن اطراف آنها داشت، مانع از توسعه متوازن شهر نیز می شدند.

پس از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر خروج پادگان های نظامی از شهرها، ارگان های مرتبط دست به کار شدند و برای چگونگی خروج این پایگاه ها از شهر به مذاکره با نظامیان پرداختند. نتیجه یکی از این مذاکرات، آزادسازی ۶۸ هکتار زمین از اراضی ارتش در یکی از خوش آب و هوا ترین و خوش منظرترین نقاط شهر اصفهان شد.

پروژه گل نرگس اصفهان

معرفی پروژه گل نرگس اصفهان

پروژه گل نرگس اصفهان در زمین های توپخانه ۴۴ و ۵۵ ارتش، در جنوب شهر اصفهان و در دامنه کوه صفه قرار دارد. این شهرک مسکونی از سمت شمال به خیابان جدید دکتر حسابی شرقی (امتداد خیابان دکتر حسابی فعلی)، از شرق به خیابان شهدای صفه، از جنوب به بزرگراه شهید اقارب پرست و از غرب به خیابان جانبازان محدود می شود. این پروژه در چند فاز به بهره برداری خواهد رسید که ۶۸ هکتار ذکر شده تنها مربوط به فاز اول این پروژه می باشد.

این شهرک از فضاهای مسکونی، فضای سبز، مراکز بهداشت و درمان، مجموعه های آموزشی و مجموعه های ورزشی تشکیل شده است. پیش بینی می شود تعداد ۴۵۰۰ واحد مسکونی در شهرک گل نرگس اصفهان ساخته شود که ارتش، شهرداری، استانداری و اداره کل مسکن و شهرسازی متولیان آن خواهند بود.

پروژه گل نرگس اصفهان - فاز اول

» آگهی های فروش امتیاز پروژه گل نرگس اصفهان » کلیک کنید

ساختمان های شهرک گل نرگس اصفهان

همانطور که در نقشه مشاهده می کنید، در شهرک گل نرگس اصفهان به جای استفاده از ساختمان های شخصی ساز و کوچک، از ساختمان های بزرگ با امکانات جمعی استفاده شده است که در نتیجه آن می توان به بالا رفتن کیفیت زندگی به دلیل دسترسی ساکنین این مجموعه ها به امکانات رفاهی فراوان اشاره کرد.

در این بخش به معرفی ساختمان های موجود در شهرک گل نرگس اصفهان می پردازیم:

شهرک مسکونی گل نرگس اصفهان
شمارهنامسازندهوضعیت
۱تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۲
۳سینا ۴تعاونی مسکن فولاد مبارکهدر حال ساخت
۴
۵تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲ایوان صفهشرکت توسعه مسکن اصفهاندر حال ساخت
۱۳تعاونی مسکن استانداری اصفهاندر حال ساخت
۱۴تعاونی مسکن استانداری اصفهاندر حال ساخت
۱۵تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۱۶سینا ۳تعاونی مسکن فولاد مبارکهدر حال ساخت
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۲۱تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۲۲تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۲۳
۲۴تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۲۵
۲۶
۲۷تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۲۸
۲۹تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۳۰تعاونی مسکن ارتش مراتودر حال ساخت
۳۱-۱موژانشرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده روددر حال ساخت
۳۱-۲
۳۲-۱
۳۲-۲-۱
۳۲-۲-۲تعاونی مسکن دانشگاه اصفهاندر حال ساخت
۳۳-۱سینا ۲تعاونی مسکن فولاد مبارکهدر حال ساخت
۳۳-۲سینا ۱تعاونی مسکن فولاد مبارکهدر حال ساخت
۳۳-۳تعاونی مسکن دانشگاه اصفهاندر حال ساخت
۳۴
۳۵

خیابان سازی های جدید در زمین های ارتش

به نظر می رسد شهرداری با در اختیار گرفتن زمین های ارتش خواهان گشایش گره های ترافیکی جنوب غربی شهر اصفهان باشد. شاید مهم ترین خیابانی که می توان در این ناحیه احداث کرد، امتداد خیابان وحید، از چهارراه ارتش تا بزرگراه شهید اقارب پرست است؛ خیابانی که می تواند بار ترافیکی را از خیابان هزارجریب و خیابان شهدای صفه بردارد.

خیابان های جدید پروژه گل نرگس اصفهان - خیابان کمکی ارتش
از نمایش گذرهای فرعی-محلی و همچنین معبر هایی که ایجاد آن تایید نشده خودداری شده است.

جدای از این، مسیر های کور شرق به غرب نیز در جنوب اصفهان که مدت ها بسته بود گشایش می یابد. با امتداد خیابان دکتر حسابی تا خیابان شهدای صفه، علاوه بر کوتاه شدن مسیر بلوار صفه تا انتهای بلوار کشاورز، بدون شک بار بسیار زیادی از بلوار دانشگاه، ارتش و کشاورز برداشته خواهد شد و شاهد روان شدن ترافیک این مسیر خواهیم بود. هم چنین امتداد پیدا کردن خیابان هایی همچون مولانا و شمس تبریزی، خیابان علویه همایونی و … دسترسی های محلی مناسبی برای تردد شرق-غرب ساکنین این منطقه ایجاد خواهد کرد.

بازسازی باغات فرح آباد

همانطور که قبلا در مطلبی با عنوان “فرح آباد اصفهان، آرمان شهر صفوی که ویران شد / فرح آباد را می توان دوباره ساخت” شرح دادیم، در دوران شاه سلطان حسین صفوی در محدوده زمین های کنونی ارتش شهرک جدیدی با عنوان فرح آباد ساخته می شود که بیشتر محل سکونت بزرگان بوده است؛ در این شهرک باغ های زیادی وجود داشته است که مردم نیز اجازه داشتند از این باغات استفاده کنند. این شهرک پس از حمله افغان ها به اصفهان تخریب و پس از آن با بی توجهی حکومت های بعدی کاملا از بین رفت.

باغ فرح آباد در شهرک مشکونی گل نرگس اصفهان

حال با توجه به نقشه های موجود به نظر می رسد شهرداری قصد دارد دست از منفعت کلان برج سازی در این منطقه برداشته و در طرح نهایی پس از آزادسازی کامل زمین های ارتش، بیش از نیمی از آن ها را به احیای باغات فرح آباد اختصاص دهد؛ اقدامی که در صورت تحقق یافتن اتفاقی کم نظیر در حوزه شهرسازی مدرن و اثری ماندگار برای نسل های بعدی نیز خواهد بود.

بنا بر گفته های مسئولین شهری به نظر می رسد شهرداری در صدد است در فضایی به مساحت ۲۳ هکتار از ۶۸ هکتار شهرک گل نرگس، یک پارک موضوعی با نام پارک ملل ایجاد نماید. پیش بینی می شود در این پارک نماد هایی از شهر های خواهر خوانده اصفهان و همچنین تاریخ اصفهان قرار گیرد.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۷ دیدگاه

  1. سلام
    بنظرم اگه دست ارتش نبود بهتر بود.
    ولی قطعاً بهترین جای اصفهان هست.اینم باتوجه به وسعت و آلودگی شهر وچشم انداز فوق‌العاده زیبا ش🙏

  2. سلام علیکم واقعا شهرداری درحق ساکنین این منطقه نهایت بی انصافی را دارد اعمال می کند زمین ها را متری ۷۰۰هزار بازور می خرد امروز یک متر پارچه را متری ۷۰۰می دهند حالا شما حساب کنید امثال من چه اجحاف در حقمان دارد می شود در صورتیکه شهرداری تهران هرکجا زمین را به قیمت روز از مالک خرید می کند تا آن بنده خدا بتواند خرید کند نه مثل من بیچاره که پول پارچه هم بمن نمی دهند .
    بالخره خدایی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا