اخبار پروژه ها

سومین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان در اصفهان / سرمایه گذار را دریابید!

به بهانه امضای توافق نامه نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی با سرمایه گذار انگلیسی، بد نیست یادی کنیم از نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی که قرار بود دو سال پیش در منطقه سجزی اصفهان احداث شود.

به گزارش اصفهان نما، دی ماه سال ۹۴ بود که شهردار اصفهان خبر از ساخت «بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان» در این شهر را داد. جمالی نژاد مژده داده بود بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده در همایش «فرصت‌های سرمای‌گذاری شهر خلاق اصفهان» با مشارکت‌ شرکت آلمانی، نیروگاه یک‌هزار مگاواتی خورشیدی در منطقه سجزی اصفهان احداث شود که برق تولیدی آن نیاز تمام شهر اصفهان را تامین کرده و به گفته وی اصفهان را به «پایتخت انرژی خورشیدی جهان» تبدیل نماید.

دو سال گذشت، نیروگاه های ۱۵۰۰ و ۱۰۰۰ مگاواتی در چین ساخته شدند و در حالی که نیروگاه های بالای هزار مگاوات در کشورهایی همچون امارات، هند، چین و … در حال ساخت هستند، حتی کلنگ احداث نیروگاه سجزی اصفهان هم به زمین نخورده است.

نیروگاه خورشیدی سجزی اصفهان، بزرگترین نیروگاه ایران، بزرگترین نیروگاه جهان

چندی پیش معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان در رابطه با گره به وجود آمده درباره احداث این نیروگاه گفت: «بعد از انعقاد تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذار خارجی دولت خرید تضمینی برق را کاهش داد؛ به دنبال این امر طرف خارجی نیز خواستار بررسی بیشتر سرمایه‌گذاری در این پروژه شد.»

هر چند وی در ادامه اطمینان داد که هر چه زودتر عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود ولی باید بسیار مراقت بود همانند دیگر پروژه ها با سنگ اندازی های متعدد و سخت گیری های بی جا، سرمایه گذار را به مرحله «عطایش را به لقایش بخشیدم!» نرسانیم و شاهد اجرای همین پروژه در منطقه ای دیگر نباشیم.

نیروگاه خورشیدی سجزی اصفهان، بزرگترین نیروگاه ایران، بزرگترین نیروگاه جهان

لازم به ذکر است با توجه به برنامه ششم توسعه، ۵۰۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر باید به ظرفیت شبکه برق کشور افزوده شود و با توجه به عدم وجود توان داخلی، این امر تنها با سرمایه گذاری خارجی محقق خواهد شد.

در آخرین قراردادی که دولت ایران با انگستان برای ساخت نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی امضا کرد، ایران متعهد شده است در ۱۰ سال اول برق تولیدی این نیروگاه را به صورت تضمینی خریداری کرده و طی ۱۰ سال دوم نیز قیمت برق براساس نرخ بازار بورس انرژی تعیین شود. شیوه خریداری در قرارداد های پیشین به صورت خرید تضمینی ۲۰ ساله بوده است.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا