آثار تاریخی

زیباترین عمارت جلفا بر سر دو راهی بودن یا نبودن

اگر در گذر از محله جلفا سری هم به کوچه سنگ تراش ها بزنید، حتما خانه ها و کلیسا های قدیمی و خشتی برجا مانده از نسل ها قبل شما را مجذوب خود خواهند کرد؛ اما عمارتی در وسط این کوچه است که بدون اغراق نگین خانه های این محله است. حیف و صد حیف که اکنون مخروبه ای بیش از آن باقی نمانده است.

عمارت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

از اتفاق چند روز پیش در گذر از این محله با صاحب این خانه روبرو شدیم؛ خانم میان سالی که بعدا متوجه شدیم خارج از ایران زندگی می کنند. با اجازه ایشان وارد عمارت شدیم و برای اولین بار این بنای زیبا را از نردیک تماشا کردیم. در نگاه اول ستون های جلویی که در طبقه اول زمخت و به نظر سنگی و در طبقه دوم لاغر و چوبی بودند توجهمان را به خود جلب کرد. اما کمی جلوتر چیزی جز تله ای از خاک نبود که معلوم نبود به چه طریقی خراب شده است. احتمالا این قسمت ورودی ساختمان بوده است.

عمارت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

با صاحب خانه هم کلام شدیم:

این خانه پدربزرگ من است. نه فقط این بلکه تمام خانه های اطراف هم جزء این عمارت بوده اند که بعدا توسط پسرخاله ها و … جدا شده است. این ساختمان در سال ۱۳۰۸ ساخته شده و همه ما بچگی مان را در این ساختمان گذرانده ایم اما بعدا جنگ زده ها به این محل آمدند و خانه کم کم خراب شد.

عمارت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

خانم کمتر پیش ما بود و اکثرا با افرادی که همراهش بودند صحبت می کرد. از لا به لای حرف هایشان متوجه شدیم خانه را برای فروش گذاشته اند و این افراد نماینده خریدار هستند که گویا خواهان تبدیل آن به یک هتل است؛ اما اگر این فرد به هر دلیلی این عمارت را نخرد، خریدار بعدی معلوم نیست قصد بازسازی آن را داشته باشد. شاید ساخت یک ساختمان بدقواره در محله باکلاس شهر راه جایگزین آن باشد.

عمارت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

در صحبت با همراه این خانم متوجه شدیم که این ملک به ۳ نفر ارث رسیده است و این خانم یکی از آنها است. گویا ابتدا سازمان میراث فرهنگی از فروش آن جلوگیری کرده ولی بعدا قانون تصمیم درباره فروش یا نگهداری آن را برعهده صاحبان آن گذاشته است. ایشان در جواب ما که چرا خودتان آن را بازسازی نمی کنید شروع به گلایه از سازمان میراث فرهنگی کردند و گفتند در عمل هیچ حمایت و وامی برای بازسازی این ساختمان به ما تعلق نگرفت. 

عماًرت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

از صحبت های خانم صاحب ملک مشخص بود خودشان هم مایل به ماندگاری این عمارت هستند ولی شراکت با دو نفر دیگر و اذیت و عدم همراهی سازمان میراث فرهنگی آن ها را متقاعد کرده بود که تصمیم را بر عهده خریدار بگذراند. آنها حاضر بودند این ملک ۲۰۰۰ متری را به قیمتی اندک به مزایده گذاشته و خود را از دردسر آن رها کنند.

نوشته های مشابه
عماًرت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

با شنیدن این ماجرا ها ناخداگاه یاد شهر کاشان افتادم که کوچک ترین و ساده ترین ساختمان های قدیمی را هم با کم ترین بازسازی تبدیل به مراکز اقامتی، رستوران، کافی شاپ و … می کنند. در کاشان تمام مردم قدر آثار به جا مانده را می دانند و همین، یک شهر کوچک را جهانی کرده است. این در حالی است که این جا صاحب ملک به خاطر رهایی از دردسر یک خانه قدیمی آن را می فروشد، سازمان های مرتبط ساده از کنار قضیه عبور می کنند و مردم هم دنبال مکانی اند که با سنگ در و شیشه آن را بشکنند یا حداقل زباله های خود را در آن تلنبار کنند. یادمان نرود همه ما می توانیم ظل السطان زمان خود باشیم…

عماًرت جلفا، ساختمان جلفا اصفهان، محله جلفا اصفهان

پ ن: با تشکر از سعید عزیز، مدیر وبسایت اصفهان ادوایزر، که بنده را در تهیه این گزارش همراهی نمودند…

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۲ دیدگاه

  1. ممنون عرفان جان
    تشکر از همتت و تلاشت
    قطعا بخشی از هویت ما در گذشته شکل گرفته،امیدوارم آثاری مثل این بنا که در اصفهان موارد مشابه بسیار وجود دارد از بی مهری نجات پیداکنند،میراث فرهنگی که با وجود وظیفه و مسولیت در قبال چنین بناهایی به علت کمبود و مشکلات مالی توانایی نجات این بناها را ندارد(البته اگر همت واقعی در احیای هویت اصفهان و ایران در درجه اول وجود داشته باشد)امیدوارم یک سرمایه گذار دلسوز این زحمت را به جان بخرد و این بنارا احیا کند هر چند که در آینده بلند مدت سرمایه گذاری پرسودی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا