پروژه های در دست اجراپروژه های منطقه ۳ اصفهان

حوزه علمیه حافظ معروف به حوزه علمیه لاکچری اصفهان!

چندی پیش خبر از ساخت یک حوزه علمیه به اصطلاح لاکچری در اصفهان پخش شد. این مکان در واقع یک حوزه علمیه جدید در خیابان حافظ، پشت میدان نقش جهان و همچنین در نبش گذر بحث برانگیز آقانجفی است.

حوزه علمیه حافظ اصفهان

تاریخچه

در مصاحبه با حجت‌الاسلام اعتزازیان، مسئول دفتر پشتیبانی و رفاه مسکن طلاب حوزه علمیه اصفهان، تاریخچه جالبی از زمین این حوزه علمیه نقل شده است:

۸۵۰۰ متر از زمین ساختمان حوزه علمیه موقوفه مرحوم آقای «شله‌ای» و تحت نظر اداره اوقاف به شرط ساخت و ساز اجاره شده است. این محل، قبلا بازار سبزی اصفهان بوده که ورودی این ۸۵۰۰ متر در داخل کوچه ای به عرض ۱.۵ متر بوده است. مرحوم آقای «شاهین» تعدادی پلاک زمین از بَر خیابان را می‌خرد و خانه‌اش را آنجا بنا می‌سازد؛ ضمن اینکه راه‌های دیگری نیز باز می‌کند تا بتواند با خیابان «حافظ» ارتباط داشته باشد و بازار سبزی را راه‌اندازی کند.

پس از اینکه مرحوم شاهین از دنیا می‌رود و بازار سبزی نیز از اینجا به بازار بزرگ میوه‌و‌تره‌بار منتقل می‌شود، این مکان به وراث او می‌رسد. وراث به اداره دارایی بابت مالیات بر ارث بدهکار می‌شوند. بنابراین بخشی از این محل که کارایی تجاری داشته است را بابت بدهی خود به اداره دارایی می‌دهند و این اداره مالک سرقفلی آن می‌شود. بعد از اینکه حوزه تصمیم می‌گیرد مرکزی متناسب با حوزه کهن ایجاد کند، این محل انتخاب می‌شود. کل عرض ۱۳۵۰۰ مترمربع که هشت‌هزار و ۵۰۰ متر مربع آن موقوفه و حدود پنج‌‍ هزار مترمربع آن خریداری و در همین راستا کار ساخت‌وساز حوزه شروع می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد اعتزازیان، مسئول دفتر پشتیبانی و رفاه مسکن طلاب حوزه علمیه اصفهان

طرح پروژه حوزه علمیه حافظ اصفهان

ساخت پروژه حوزه علمیه حافظ اصفهان از سال ۱۳۸۹ آغاز شده است. این طرح حدود ۳۹ هزار مترمربع زیربنا دارد و میتوان آن را یکی از بزرگترین حوزه های علمیه اصفهان برشمرد. شاید نام گذاری حوزه علمیه برای این مجموعه به طور کامل صحیح نباشد. در واقع این محل قرار است برای تجمیع کلیه مراکز اداری حوزه علمیه اصفهان استفاده شود.

در این طرح سعی شده نه تنها فضای سنتی حوزه های علمیه شامل مسجد و فضای دلباز میانی آن حفظ شود، بلکه فضاهای جدیدی نظیر سالن آمفی تاتر، رستوران و … که کمتر در حوزه های قدیمی مشاهده می شود نیز به آن اضافه شود. وجود چنین فضاهایی و همچنین نمای با کیفیت آن این مکان را معروف به حوزه علمیه لاکچری اصفهان نموده است!

حوزه علمیه حافظ اصفهان
حوزه علمیه حافظ اصفهان

فضای ساختمان حوزه علمیه حافظ اصفهان شامل ۴ طبقه است. طبقه زیرین تمام مجموعه شامل پارکینگ و تاسیسات خواهد بود. از نقشه های این طرح برداشت می شود در بقیه طبقات فضاهایی نظیر رستوران، قسمت های اداری، سالن کنفرانس و … ساخته خواهد شد. همچنین به نظر می رسد فضای انتهایی مجموعه در ضلع جنوبی آن را یک مسجد بزرگ تشکیل خواهد داد.

حوزه علمیه حافظ اصفهان
حوزه علمیه حافظ اصفهان
حوزه علمیه حافظ اصفهان

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان، خیابان نشاط، خیابان حافظ، جنب گذر آقا نورالله نجفی

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا