وبلاگ

حضور ۱۲۰ هیئت تجاری در اصفهان پس از برجام

دو سال از به فرجام رسیدن برجام گذشته است، برجامی که از جنبه های سیاسی توانست جلوی تحریم های جدید را بگیرد و با تلطیف کردن فضا، برخی موانع را از پیش رو بردارد؛ هرچند هنوز برخی مشکلات به ویژه در مسائل بانکی وجود دارد، اما به طور کلی تلطیف روابط ایران با دنیا میتواند دستاوردهای دانشی، علمی،پژوهشی و فناوری برای ما به همراه داشته باشد و به رشد اقتصادی کمک کند. مسلم است بعد از ۱۰ تا ۱۲ سال تحریم، نمیتوان به سرعت به همه دستاوردهای برجام دست پیدا کرد، اما با وجود روندی که تاکنون طی شده است، امیدواری احساس میشود و با اینکه دولت در رکود قرار دارد، باتدبیر و استراتژی، خروج از رکود میتواند به معنی واقعی محقق شود.

هیئت تجاری بعد از برجام در اصفهان

ورود ۱۲۰ هیئت خارجی پس از برجام برای سرمایه گذاری در اصفهان

طی دو سال گذشته هیئت های خارجی زیادی برای انجام سرمایه گذاری به ایران سفر کردند و به طور مستمر شاهد ورود صدها هیئت سیاسی، اقتصادی و بازرگانی از کشورهای مختلف بودیم که خوشبختانه اکثر این هیئت ها با حضور در استان اصفهان به عنوان صنعتی ترین و توریستی ترین استان کشور نشست های متعددی در راستای افزایش همکاری ها داشتند؛ به طوریکه پس از برجام ۱۲۰ هیئت خارجی برای امضای قراردادهای اقتصادی به اصفهان آمده اند. درنتیجه این تحولات طی چهار سال اخیر ۱۰۹ طرح با اعتبار ۹ میلیارد یورو جهت جذب سرمایه خارجی تهیه و پیشنهاد شد که پس از برجام سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در اصفهان صورت گرفت.

تونل بهشت آباد

۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در اصفهان

سرمایه گذاری خارجی در ایران از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس قانون سرمایه گذاری خارجی یا از طریق عقد قرارداد شرکت های داخلی با خارجی انجام می شود و از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی یادشده در استان اصفهان، یک میلیارد یورو در قالب قانون سرمایه گذاری خارجی برای اجرای هشت طرح در بخش های، آبی، انرژی های نو، بهداشتی و درمانی، صنایع و خدمات فنی مهندسی انجام گرفته است. همچنین ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در استان اصفهان نیز از طریق عقد قرارداد با شرکتهای داخلی ازجمله فولاد مبارکه، پالایشگاه و دو شرکت بزرگ دیگر در حال انجام است.

ازجمله این طرح ها در بخش آبی می توان به طرح انتقال آب بهشت آباد به فلات مرکزی ایران اشاره کرد و از آن می توان به عنوان یکی از طرح های زیربنایی و راهکارهای حل مشکل آب منطقه نام برد که طبق وعده دولت با جدیت در حال انجام و هدف این طرح تأمین آب شرب بر اساس پیش بینی جمعیتی برای استان های اصفهان، کرمان و یزد است.

قرارداد ساخت بیمارستان 1500 تخت خوابی اصفهان با شرکت ایتالیایی

ساخت بیمارستان ۱۵۰۰ تخت خوابی در اصفهان

پروژه دیگری نیز به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو با یک شرکت ایتالیایی منعقد شد مبنی برساخت بیمارستان که در بازدید کارشناسان این شرکت از اوایل مرداد سال گذشته زمین محل مشخص شده و کار طراحی و اجرای آن نیز آغاز شده است. تفاهمنامه احداث این بیمارستان اردیبهشت سال ۹۵ میان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و شرکت سن دوناتو ایتالیا منعقد شد که این شرکت بزرگترین گروه خصوصی سلامت با ۱۸ بیمارستان و چهار هزار پزشک در کشور ایتالیا است.

هتل هما اصفهان

ساخت ۵ هتل جدید توسط سرمایه گذاران خارجی در اصفهان

سرمایه گذاری دیگر که بسیار نیاز به آن احساس می شد، سرمایه گذاری کشورهای خارجی در زمینه ساخت هتل در استان اصفهان بود، زیرا استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یک هزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، همواره کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است. از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید ورود گردشگران خارجی به اصفهان سه برابر افزایش یافته و یکی از مشکلاتی که هم اکنون برای گردشگری اصفهان به چشم میخورد، کمبود هتل است.

در همین راستا برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری خارجی برای تقویت زیرساخت های اقامتی مورد توجه جدی قرارگرفته است و بر همین اساس در دوران پسابرجام قرارداد کلی ساخت ۲۰ هتل در کشور منعقدشده که از این تعداد پنج هتل در اصفهان ساخته می شود. همچنین برای احداث این هتل ها با سرمایه گذاران خارجی رایزنی شده و برای سرمایه گذارانی از کشور کره جنوبی برای ساخت دو منطقه نمونه گردشگری در استان اصفهان نیز تعاملات لازم انجام گرفته است. استان اصفهان در حال حاضر دارای بیش از ۹۰ هتل و ۶۵ مهمانپذیر است که از این تعداد ۵۷ هتل و ۳۰ مهمانپذیر در شهر اصفهان قرار دارد.

توریست در اصفهان

تمایل هیئت های خارجی به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری اصفهان

حمید امینی اذعان داشت: گروه های خارجی متقاضی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری استان در قالب بازدیدها و نشست های کارشناسی با زیرساخت ها، فرصت ها، توانمندی ها و ظرفیت های مختلف اصفهان در صنعت گردشگری آشنا شده اند. این سرمایه گذاران برای ایجاد تأسیسات اقامتی و پذیرایی ازجمله هتل، دهکده سلامت، احیای خانه های تاریخی به منظور بهره برداری در صنعت گردشگری و ایجاد منطقه نمونه گردشگری در استان اصفهان هدایت و ترغیب شدند.

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان عنوان کرد: بیشتر این گروه ها از کشورهای فرانسه، چین، اسپانیا، آلمان و عراق هستند و بسیاری از آنها با حضور در اصفهان به صورت مستقیم با فرصتهای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری این استان آشنا شدند. امینــی از آمادگی اداره کل میراث فرهنگی برای هدایت، حمایت و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در صنعت گردشگری استان خبر داد و افزود: برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری و تشویق این گروه ها، بسته های پیشنهادی شامل طرح های توجیهی و امکان سنجی، ساختار مالی به روز و زیرساخت های اولیه تهیه شده است.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا