طرح های آیندهپروژه های منطقه ۱ اصفهانپروژه های منطقه ۳ اصفهان

کاخ تازه کشف شده جهان نما از نو ساخته می شود

کاخ جهان‌نمای اصفهان مطابق با نقشه‌های قدیمی به شکل کامل بازسازی خواهد شد، این طرح در شورای بازبینی میراث فرهنگی کشور نیز به تصویب رسیده است اما بحث اجرایی آن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان گفت: ایجاد سایت موزه کاخ‌ «جهان‌نما» واقع در میدان دروازه دولت موقتی است و این کاخ به شکل کامل از روی نقشه‌های موجود بازسازی می‌شود.

پایه های کاخ جهان نما که در عملیات خط یک مترو اصفهان کشف شد.

علمدار علیان در گفت‌وگو  با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سایت‌موزه کاخِ جهان‌نما از نوروز امسال به شکل موقتی در محل اصلی این کاخ در دروازه دولت اصفهان ایجاد شده است.

مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان با اشاره به اینکه لازم است کارشناسی‌های لازم در این ارتباط با توجه به مسایل شهری انجام شود، ابراز داشت: در این راستا نهادهایی ماند شهرداری و استانداری نیز باید به جمع‌بندیهای لازم برسند چراکه یک فضای معماری کامل باید در این محدوده ایجاد شود.

وی ادامه داد: تبادل‌نظر و جلسات کارشناسی لازم در این ارتباط میان نهادهای مرتبط برگزار خواهد شد تا به بهترین نتیجه و طرح برای این بازسازی دست پیدا کنیم.

بازسازی کاخ جهان نما اصفهان
کاخ جهان نما در ابتدای خیابان چهارباغ عباسی

وی با بیان اینکه در ارتباط با شاه‌دژ تنها پایهای باقیمانده در حد یک تا سه متر بازسازی شده است اما تصمیمات در ارتباط با جهان‌نما متفاوت است، تاکید کرد: پس از تصمیم در ارتباط با شیوه بازسازی جهان‌نما این سایت موزه برچیده شده و طرح موردنظر اجرایی و کاخ جهان‌ما به شکل کامل بازسازی می‌شود.

مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان تصریح کرد: با توجه به رویکرد میراث و شهرداری اصفهان در ارتباط با تبدیل چهارباغ عباسی به پیاده راه و گذرگاه گردشگری بازسازی کاخ جهان نما خللی در بحث های تاریخی و تردد ایجاد نمی کند.

کاخ جهان نما

کاخ جهان نما در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و از فراز آن چهارباغ تا کوه صفه به راحتی دیده می‌شد و به همین خاطر آن را جهان نما نامیدند اما در زمان قاجار توسط ظل السلطان به بهانه‌ این که برخی افراد از این برج، کاخ «هشت‌بهشت» مکان اسکان خواهرش «بانو عظما» را دید می‌زدند، تخریب شد.

بازسازی کاخ جهان نما اصفهان
کاخ جهان نما

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا