وبلاگ

ابیانه ثبت جهانی می شود

پس از ثبت جهانی بافت یزد، روستای ابیانه نیز شانس خود را برای ثبت جهانی شدن امتحان می کند. این روستا در دستور شورای سیاستگزاری ثبت جهانی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که متولی ارسال پرونده به یونسکو است قرار گرفته و این سازمان خواستار تکمیل پرونده آن توسط پایگاه میراث فرهنگی ابیانه شده است.

روستای ابیانه

ابیانه، سرزمین سرخ ایران

ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا می باشد که دارای موقعیت طبیعی مساعد و نیز قدمت تاریخی چهار هزار ساله است. در دوره صفویه، هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می ‏رفتند، بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می ‏دادند در این روستا اقامت نمایند.

طبیعت ابیانه

بافت ساختاری خانه های روستا، حلزونی شکل بوده که مربوط به سه دوره سلجوقیه، صفویه و قاجاریه می باشد. بیشتر خانه ها به شکل مکعب با درب و پنجره مشبک چوبی ساخته شده که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته است. ساختمان های کهن روستا، با پوششی از خاک سرخ رنگ، در شیب یکنواخت دامنه خاکستری کوه، چون شعله های رقصنده آتش بر دل خاکستر دیده می شود. این خاک سرخ، خاصیتی در بر دارد که هر چه باران بخورد محکم تر می شود.

روستای ابیانه

خانه های روستا تماما بر روی دامنه پر شیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده است. به صورتی که پشت بام مسطح خانه های پایین دست، حیاط خانه های بالا دست را به وجود آورد است و هیچ دیواری هم آن ها را محصور نمی سازد. در نتیجه، ابیانه در وهله اول، روستایی چند طبقه به نظر می آید که در بعضی موارد تا چهار طبقه آن را می توان مشاهده کرد.

روستای ابیانه

زبان مردم ابیانه، فارسی با لهجه خاص ابیانه ‏ای است که با لهجه‏ های متداول در مناطق دیگر، بسیار متفاوت می باشد. پوشیدن لباس سنتی، هنوز هم میان اهالی این روستا رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب خاصی را از خود نشان می‏ دهند. مردان، شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه و زنها نیز از پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ استفاده می نمایند. علاوه بر این، زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفیدرنگی بر سر می گذارند.

لباس ابیانه

ثبت جهانی ابیانه

سیداحمد نجیبی با اشاره به اینکه یک کشور در هرسال تنها می توان دو پرونده را به یونسکو ارسال کند به خبرنگار ایمنا گفت: یک پرونده مربوط به حوزه میراث فرهنگی و پرونده دیگر نیز باید از میراث طبیعی یا میراث مکتوب و یا میراث ناملموس ارائه شود. از هم اکنون که شهر یزد در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، همه به فکر این هستند پرونده بعدی ما کدام است و کل کشور بسیج خواهد شد که روی آن یک پرونده تلاش کند و درواقع یک سیاستگزاری است که در کل کشور باید مدیریت شود.

وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شورایی به نام شورای سیاستگزاری ثبت جهانی دارد که این شورا مواردی همچون پرونده مورد انتخاب برای ارسال به یونسکو را مورد بررسی قرار می دهد.

روستای ابیانه

مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای ابیانه با اشاره به اینکه فعالیت های مطالعاتی که درحال حاضر در دستور کار پایگاه قرار دارد بسیار مهم هستند، تصریح کرد: درباره موضوع ثبت ابیانه در یونسکو، بحث بافت تاریخی ابیانه در کنار طبیعت آن بااهمیت است. در همین زمینه چند موضوع در دستور کار پایگاه قرار گرفته است. ازجمله مطالعه گیاه شناسی بافت پیرامونی ابیانه، ثبت میراث طبیعی ابیانه، مطالعه منابع آب ابیانه، و همچنین تهیه طرح دفع پسماند فاضلاب ابیانه است که در دستور کار پایگاه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از ظرفیت اعضای کمیته ملی ثبت آثار طبیعی کمک گرفتیم و به کمک آنها این کار به پیش می رود. قبلاً اقدامی با عنوان گیاهان دارویی ابیانه انجام شده که اقدام مثبتی بوده و اکنون درحال توسعه آن هستیم.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا