پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان

فهرست

پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان، قانونی جدید برای پارک های حاشیه خیابان های شهر می باشد که از سال ۱۳۹۹ به منظور ساماندهی خودروهای حاشیه برخی خیابان ها به اجرا درآمده است. در این طرح رانندگان خودرو تنها تا مدت زمان مشخصی قادرند بدون پرداخت هزینه خودرو خود را پارک نمایند و پس از آن پارک کردن خودرو مشمول هزینه خواهد شد. این طرح کمک می کند تا فضای پارک حاشیه خیابان ها به شکل منصفانه در اختیار تمامی شهروندان قرار گیرد و همچنین از توقف طولانی مدت صاحبان کسب و کارِ شاغل در اطراف این خیابان ها نیز جلوگیری به عمل آید.

معرفی طرح پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان

پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان بر اساس ماده ۱۵ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی شکل گرفته است. در این قانون آمده است پارک هرگونه وسیله نقلیه در معابر پرترافیک شهری در محدوده زمانی ۷ الی ۲۱ روزهای کاری بدون پرداخت حق توقف پس از نیم ساعت اول به منزله ارتکاب تخلفِ پارک ممنوع خواهد بود. این قانون در گذشته نیز با طرح هایی همچون پارک ساعتی، پارکومتر و … اجرا شد اما با ورود روش های نوین به مدیریت ترافیک شهرها، پارک حاشیه ای نیز با روش های پرداخت و اعمال قانون جدیدی روبرو شد.

در آخرین روش به کار گرفته شده در طرح ساماندهی حاشیه های شهر اصفهان موسوم به «طرح پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان»، در صورت توقف در خیابان های مشمول این طرح، خودروهایی مجهز به دوربین و سامانه هوشمند، زمان توقف خودروهای پارک کرده در حاشیه خیابان را بررسی کرده و هزینه آن را در سامانه ثبت می نمایند. همچنین راننده نیز می تواند زمان شروع و پایان توقف خود را در نرم افزار «اصپارک» ثبت کرده و هزینه مشخص شده را پرداخت نماید.

نقشه محدوده پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان

طرح پارک هوشمند حاشیه ای که به منظور کنترل ترافیک در خیابان های پرترافیک و همچنین به منظور عدم پارک خودروی افراد شاغل در آن محدوده به مدت طولانی طراحی شده است، درفاز اول ۱۳ خیابان پر رفت و آمد را شامل می شود. این خیابان ها عبارت اند از:

شمال اصفهان

 • شمس آبادی
 • طالقانی
 • شیخ بهایی
 • کاشانی

جنوب اصفهان

 • شیخ صدوق میانی
 • شیخ صدوق جنوبی
 • چهارباغ بالا
 • توحید شمالی
 • توحید میانی
 • توحید جنوبی
 • نظر شرقی
 • نظر غربی
 • نیکبخت غربی

آموزش ثبت نام در سامانه پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان

پرداخت و مشاهده صورت حساب و همچنین ریز اطلاعات پارک های حاشیه ای از طریق ۲ روش امکان پذیر است. هر روش امکانات و محدودیت هایی دارند که در ادامه به معرفی هر کدام از آنها می پردازیم:

نرم افزار اصپارک

به کمک نرم افزار اصپارک شما می توانید در زمان توقف در یکی از خیابان های حاشیه ای اصفهان، با مشخص کردن صرفا پلاک خودرو، مکان توقف و بازه زمانی توقف، هزینه پارک را مشاهده و پرداخت نمایید. برای استفاده از این نرم افزار، ابتدا آن را از لینک زیر دریافت کرده و سپس به کمک آموزش ویدئویی زیر در آن ثبت نام نمایید.

دریافت برنامه اصپارک – محاسبه و پرداخت هزینه پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان

دریافت برنامه اصکارت پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان از بازار

این برنامه صرفا برای پرداخت لحظه ای توقف ایجاد شده است و برای مشاهده ریز صورت حساب و اطلاعات دیگر باید از روش دوم استفاده نمایید.

سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

برخلاف نرم افزار اصکارت، در سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان نمی توان هزینه توقف را به صورت لحظه ای پرداخت کرد، بلکه این سامانه برای پرداخت بدهی های قبلی و مشاهده ریز صورت حساب های قبلی طراحی شده است. برای ورود به سامانه پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان کلیک کنید.

به منظور راهنمایی استفاده از این سامانه ویدئو زیر را مشاهده بفرمایید:

هزینه پارک حاشیه ای اصفهان و روش محاسبه آن

هزینه پارک در حاشیه خیابان های محدوده طرح پارک حاشیه ای اصفهان به صورت پلکانی و طبق جدول مشخص شده محاسبه می شود.

در این صورت برای توقف های کمتر از نیم ساعت هیچ هزینه ای پرداخت نمی شود. اما در صورت توقف بیش از نیم ساعت، نیم ساعت رایگان حذف شده و هزینه از زمان شروع توقف و طبق جدول ذکر شده محاسبه می شود.

زمانهزینه
نیم ساعترایگان
ساعت اول۱۵۰۰ تومان
ساعت دوم۳۰۰۰ تومان
ساعت سوم۶۰۰۰ تومان
ساعت چهارم به بعد۱۰۰۰۰ تومان

دقت شود هزینه توقف با توجه به مدت زمان توقف باید از مقادیر جمع زده شود. به عنوان مثال خودرویی که در ساعت ۹:۲۵ توقف آن ثبت شده و ساعت ۱۱:۵۵ خروج آن تایید شده است، طبق جدول بالا باید برای ساعت ۹:۲۵ تا ۱۰:۲۵ مبلغ ۱۵۰۰ تومان، برای ساعت ۱۰:۲۵ تا ۱۱:۲۵ مبلغ ۳۰۰۰ تومان و برای ساعت ۱۱:۲۵ تا ۱۱:۵۵ مبلغ ۶۰۰۰ تومان پرداخت نماید که در مجموع عددی معادل ۱۰۵۰۰ تومان می شود.

پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان

سوالات متداول

در این قسمت به برخی از مهم ترین پرسش ها درباره طرح پارک حاشیه ای هوشمند اصفهان پاسخ خواهیم داد. برخی از این پرسش ها در قسمت های بالا نیز پاسخ داده شده اند.

بازه طرح هوشمند پارک حاشیه ای اصفهان چه زمانی است؟

هر روز از ساعت ۷ صبح تا ۲۱ شب به جز روز های تعطیل.

در صورتی که خودرو بدون ثبت نام در سامانه پارک هوشمند در این محدوده توقف کند، چه پیامدی دارد؟

در صورتی که راننده خودرو در سامانه پارک حاشیه‌ای هوشمند اصفهان ثبت نام نکرده باشد، پیامکی به صورت زیر برای شماره ثبت شده برای مالک خودرو در راهنمایی و رانندگی ارسال خواهد شد:
«خودرو با پلاک ۰۰۰ د ۲۵ ایران ۱۳ در محدوده طرح پارک حاشیه‌ای هوشمند اصفهان ثبت شد، معبر: طالقانی، تاریخ: ۱۵/‏۰۲/‏۱۳۹۹‬ ‬ توقف بیش از ۳۰ دقیقه در این محدوده مشمول پرداخت هزینه است؛ اطلاعات بیشتر تماس با ۳۴۰۳۵-۰۳۱ یا park.mytraffic.ir»
چنانچه راننده خودرو بدهی قبلی از این طرح را داشته باشد و یا توقف‌های بیش از حد مجاز در خیابان‌های طرح داشته باشند پیامک‌های دیگری برای شخص ارسال خواهد شد. راننده موظف است هزینه را در سامانه مذکور پرداخت کند در غیر اینصورت مشمول جریمه راهنمایی رانندگی خواهد شد.

تا چه مدت پس از توقف امکان پرداخت هزینه بدون پرداخت جریمه مقدور است؟

تا ۴۸ ساعت پس از توقف این امکان فراهم است که هزینه پرداخت شود در غیر اینصورت توقف به مشابه پارک ممنوع لحاظ شده و جریمه آن صادر می شود.

آیا استفاده چندین باره از نیم ساعت رایگان در روز مجاز است؟

خیر؛ نیم ساعت رایگان صرفا یک بار در روز و در یک خیابان به هر خودرو تعلق می گیرد.

پارک هوشمند حاشیه ای اصفهان برای چه کسانی رایگان است؟

در حال حاضر این طرح صرفا برای جانبازان و معلولان دارای پلاک انتظامی با نشان معلولیت رایگان است.

پارک هوشمند حاشیه ای به صرفه تر است یا پارکینگ های عمومی؟

قطعا پارکینگ های عمومی؛ توصیه می شود در صورتی که بیش از ۱ ساعت تصمیم بر توقف دارید، به پارکینگ های عمومی نزدیک خود مراجعه کنید. هزینه پارک در پارکینگ های عمومی معمولا در ساعت اول ۱۲۰۰ وبرای ساعات بعدی ۸۰۰ تومان است که در توقف های طولانی مدت به مقدار قابل ملاحظه ای به صرفه تر می باشد.

آیا تمامی خودروهای دوربین دار سطح شهر مربوط به طرح پارک حاشیه ای هستند؟

خیر؛ در حال حاضر دو دسته خودرو دوربین در سطح شهر فعالیت دارند که هر دو غالبا پژو ۲۰۶ سفید هستند. اما صرفا تعدادی از این خودرو ها مربوط به طرح پارک حاشیه ای و متعلق به شهرداری است. دسته دیگر، خودرو های ثبت تخلف برای پارک دوبل و پارک ممنوع هستند که متعلق به پلیس راهنمایی و رانندگی می باشند. این خودرو ها معمولا دارای ۳ دوربین در جهات مختلف و بلندگو هستند و یک افسر پلیس نیز همواره داخل خودرو وجود دارد.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا