خطوط مترو اصفهان و حومه + نقشه

فهرست

شاید برایتان جالب باشد بدانید اصفهان از اولین شهرهایی در ایران است که مطالعات ایجاد خط قطار شهری خود را آغاز می نماید. در دهه ۴۰ خورشیدی برای اولین بار ایده ساخت مترو در اصفهان مطرح شد. بنا بر این طرح کارمندان شرکت ذوب آهن به وسیله قطار شهری از فرودگاه قدیم اصفهان تا این کارخانه جابجا می شدند اما این طرح هیچ گاه به مرحله اجرا درنیامد.

پس از آن بارها بحث طراحی خطوط مترو اصفهان مطرح شد و حتی مشاورانی از سراسر دنیا برای طراحی آن استخدام شدند اما هیچ گاه جامه عمل به تن نپوشاند تا آنکه سرانجام در دهه ۷۰ پس از تصویب قانون ایجاد خطوط قطار شهری برای چند کلانشهر در مجلس شورای اسلامی، طراحی خطوط اصفهان و حومه بر اساس تجربیات گذشته آغاز شد.

تاریخچه مترو اصفهان - تاریخچه قطار شهری اصفهان

خطوط مترو اصفهان

جالب است بدانید مبنای اولیه شکل گیری خطوط مترو اصفهان بدین شکل بوده است که هر کدام از خطوط داخلی شهر اصفهان در ادامه مسیر خود به یکی از شهرهای اطراف متصل شود. همین اصل در جانمایی خطوط داخلی اصفهان نیز تاثیر گذاشته است. در حال حاضر ۸ خط مترو برای اصفهان و حومه طراحی شده است که این تعداد با اضافه شدن خطوط پیشنهادی جدید به حداقل ۱۱ خط می رسد. از این خطوط ۵ خط داخلی برای شهر اصفهان و ۶ خط برای اتصال شهر های اطراف به اصفهان طراحی شده است.

» همچنین ببینید: خطوط اتوبوس واحد اصفهان

خطوط مترو اصفهان و حومه - مترو اصفهان - مترو بهارستان - مترو شاهین شهر - مترو فولاد مبارکه - مترو مجلسی - مترو شهرضا - مترو زرین شهر - مترو فولادشهر - مترو ذوب آهن - مترو نجف آباد - مترو خمینی شهر - مترو خوراسگان - مترو فرودگاه اصفهان

خطوط مترو داخلی شهر اصفهان

برای شهر اصفهان سه خط قطار شهری طراحی شده است که با احتساب خطوط پیشنهادی این تعداد به ۵ خط می رسد. عملیات ساخت خطوط مترو اصفهان از اوایل دهه ۸۰ آغاز شد. خطوط قطار شهری اصفهان به گونه ای طراحی شده اند که شمال را به جنوب اصفهان، غرب را به شرق و محدوده شرقی-جنوبی-جنوب غربی اصفهان را به یکدیگر متصل می کند.

نقشه خطوط مترو اصفهان - نقشه خطوط قطار شهری اصفهان

خط ۱ مترو اصفهان

خط ۱ مترو اصفهان اصلی ترین خط قطار شهری اصفهان و شاید پر چالش ترین خط قطار شهری اصفهان بوده است! عملیات ساختمانی این خط به دلیل گذر از مسیر تاریخی چهارباغ نزدیک به ۲۰ سال طول کشید.

خط ۱ قطار شهری اصفهان به طول ۲۰.۲ کیلومتر می باشد و از ۲۰ ایستگاه تشکیل شده است و شمال غربی اصفهان را به جنوب متصل می کند. در امتداد این خط در شمال «خط مترو اصفهان – شاهین شهر» و در جنوب «خط مترو اصفهان – بهارستان» و «خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی» متصل خواهند شد.

نقشه خط 1 مترو اصفهان - نقشه خط 1 قطار شهری اصفهان

از مهم ترین ایستگاه هایی که در خط ۱ قطار شهری اصفهان وجود دارد می توان به ایستگاه آزادی، انقلاب، امام حسین و کاوه اشاره کرد. از این خط قطار شهری می توان برای دسترسی به مکان هایی همچون پایانه کاوه و صفه، محور تاریخی چهارباغ و زاینده رود، پارک کوهستانی صفه و همچنین منطقه های خانه اصفهان و ملک شهر استفاده نمود.

جدول زمانبندی خط ۱ مترو اصفهان

خطوط قطار شهری اصفهان دارای یک برنامه زمانبندی می باشند تا در یک زمان از پیش مشخص شده وارد هر ایستگاه شوند. این جدول زمانبندی می تواند بسته به شرایط مختلف در بازه هایی تغییر کند؛ شما می توانید با مراجعه به صفحه «جدول زمانبندی مترو اصفهان» همیشه از آخرین جدول زمانبندی قطار شهری اصفهان با اطلاع باشید.

خط ۲ مترو اصفهان

طول خط۲۴.۵ کیلومتر
تعداد ایستگاه۲۳ ایستگاه
گلنگ زنی۱۳۹۵

عملیات ساخت خط ۲ مترو اصفهان بلافاصله پس از اتمام خط ۱ آغاز شد. خط ۲ نیز همانند خط ۱ با چالش های تاریخی روبرو بود که در نهایت باعث تغییر مسیر آن شد. در مسیر جدید، قطار به جای گذر از زیر میدان نقش جهان، از کنار آن عبور خواهد کرد.

خط دوم قطار شهری اصفهان به طول ۲۴.۴ کیلومتر می باشد و از ۲۳ ایستگاه تشکیل شده است. این خط غرب اصفهان را به شمال شرقی متصل می کند. در امتداد آن «خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد» از غرب و «خط ۴ مترو اصفهان (اصفهان – خوراسگان)» از شرق متصل خواهند شد. احتمال آن نیز وجود دارد که ایستگاه ابتدایی قطار سریع السیر «اصفهان – تهران» از آخرین ایستگاه خط ۲ در منطقه زنبیه اصفهان آغاز شود.

از مهم ترین ایستگاه هایی که در خط ۲ قطار شهری اصفهان وجود دارد می توان به ایستگاه امام حسین، نقش جهان، امام علی، لاله و زینبیه اشاره کرد. از این خط می توان برای دسترسی به مکان هایی همچون اماکن تاریخی مرکز شهر اصفهان و منطقه های آتشگاه و زنبیه و همچنین شهر خمینی شهر استفاده نمود.

خط ۳ مترو اصفهان

طول خطنامشخص (+۹ کیلومتر)
تعداد ایستگاهنامشخص (+۷ ایستگاه)
وضعیتدر مرحله طراحی

خط ۳ مترو اصفهان همچنان در مرحله طراحی می باشد. نیمه ابتدایی این خط در سمت جنوب غربی اصفهان طراحی و جانمایی شده اما ادامه آن در مسیر شرق همچنان نامعلوم است. پیش بینی می شود این خط در ادامه پس از گذشتن از خیابان های سعادت آباد و سجاد، وارد خیابان حمزه شده و پس از عبور از خیابان های لاهور و پروین، در ایستگاه لاله به «خط ۲ مترو اصفهان» متصل شود.

نیمه غربی خط سوم قطار شهری اصفهان به طول ۸.۸ کیلومتر و از ۷ ایستگاه تشکیل شده است؛ اما با امتداد آن در قسمت جنوب و شرق اصفهان پیش بینی می شود همانند دو خط دیگر دارای طولی بیش از ۲۰ کیلومتر و از حداقل ۱۵ ایستگاه تشکیل شود. در امتداد این خط از سمت جنوب غربی «خط مترو اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر» متصل خواهد شد.

خط ۴ مترو اصفهان (اصفهان – خوراسگان)

طول خطنامشخص
تعداد ایستگاهنامشخص
وضعیتدر مرحله تحقیقات

طراحی خط ۴ مترو اصفهان هنوز صورت نگرفته است و هم اکنون تنها صحبت از احداث خطی در مسیر خیابان جی به میان آمده است. به نظر می رسد این خط در صورت احداث از ایستگاه چهار راه شکرشکن در «خط ۲ مترو اصفهان» آغاز شده و تا دانشگاه آزاد خوراسگان ادامه یابد. حتی این امکان وجود دارد در ادامه نیز پس از گذشتن از بازار میوه و تره بار اصفهان، آرامستان باغ رضوان، شهرک صنعتی جی و شهر قهجاورستان، این خط در نهایت به فرودگاه بین المللی اصفهان متصل شود. در صورت اجرای کامل به نظر می رسد خط ۴ قطار شهری اصفهان طولی بیش از ۲۵ کیلومتر و ۲۰ ایستگاه داشته باشد.

خط ۵ مترو اصفهان

طول خطنامشخص
تعداد ایستگاهنامشخص
وضعیتدر مرحله تحقیقات

از خط ۵ مترو اصفهان تقریبا هیچ اطلاعاتی در دست نیست. تنها خبری که می توان از آن به طراحی یک خط جدید پی برد، توصیه یکی از اعضای شورای شهر پنجم به شهردار مبنی بر آزادسازی بیشتر زمین های رینگ چهارم برای جانمایی خط جدید مترو است. طراحی این خط منطقی هم به نظر می رسد چرا که در اطراف رینگ چهارم مراکز مهمی همچون نمایشگاه جدید اصفهان، شهربازی شهررویاها، مرکز همایش های بین المللی اصفهان، دهکده المپیک نقش جهان، پارک بزرگ شرق اصفهان و همچنین مناطق مسکونی وجود دارند که به نظر می رسد طراحی چنین مسیری می تواند پاسخ مناسبی به نیاز شهروندان برای دسترسی به این مراکز باشد.

البته هنوز جزئیاتی از این طرح منتشر نشده است. این امکان وجود دارد این خط صرفا در نیمه شرقی رینگ چهارم ترافیکی اصفهان قرار گیرد اما در صورتی که دور تا دور تمام حلقه چهارم ترافیکی اصفهان خط مترو احداث شود می توان از آن به عنوان اولین خط مترو بسته در کشور نام برد. در صورت اجرای کامل به نظر می رسد خط ۵ قطار شهری اصفهان طولی بیش از ۷۵ کیلومتر و ۲۰ ایستگاه داشته باشد.

نقشه خطوط مترو اصفهان - نقشه خطوط قطار شهری اصفهان

خطوط مترو حومه اصفهان

همان طور که ذکر شد تمامی خطوط داخلی اصفهان از ابتدا یا انتهای خود به خطوط بین شهری متصل می شوند. شهر های بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر، فلاورجان، فولادشهر، زرین شهر، مبارکه، خوراسگان، مجلسی و شهر های کوچک ما بین آنها به وسیله قطار شهری به شهر اصفهان متصل خواهند شد. با تکمیل و راه اندازی این خطوط، یک شبکه گسترده ریلی برای ارتباط شهرهای اطراف به مرکزیت اصفهان شکل خواهد گرفت.

خط مترو اصفهان – شاهین شهر

طول خط۱۹ کیلومتر
تعداد ایستگاه۹ ایستگاه
کلنگ زنی۱۳۹۹

به نظر می رسد در مطالعات اولیه خط مترو اصفهان – شاهین شهر قرار بر این بوده است که خط ۱ قطار شهری اصفهان پس از عبور از بلوار کاوه و بزرگراه معلم، به ورودی شرقی شاهین شهر وارد شود اما این طرح نهایتا تغییر یافت. در طرح نهایی، «خط ۱ مترو اصفهان» پس از رسیدن به ایستگاه کاوه، با تغییر مسیر و عبور از محله های خانه اصفهان و ملک شهر به ابتدای خط قطار شهری اصفهان – شاهین شهر متصل خواهد شد.

خط مترو اصفهان – شاهین شهر ۲۰ کیلومتر طول دارد که تنها ۵.۵ کیلومتر آن در حوزه شهر اصفهان قرار دارد. به نظر می رسد در محدوده اصفهان ایستگاه های قدس، رسالت، امیرکبیر، دهنو و دانشگاه صنعتی اصفهان و در محدوده شاهین شهر ایستگاه های بختیار دشت، پالایشگاه اصفهان، نیروگاه شهید منتظری و ایستگاه مرکزی قطار شهری شاهین شهر- میدان ولیعصر در جنوب این شهر- قرار خواهند گرفت. از این خط می توان برای دسترسی به مکان هایی نظیر رهنان، منطقه صنعتی شاهپور، خمینی شهر و شهرک صنعتی محمود آباد استفاده نمود.

خط مترو اصفهان – بهارستان

طول خط۱۴.۵ کیلومتر
تعداد ایستگاه۴ ایستگاه
گلنگ زنی۱۳۹۴

خط مترو اصفهان – بهارستان امتداد جنوبی «خط ۱ مترو اصفهان» می باشد. طول این خط ۱۴.۵ کیلومتر پیش بینی شده است که ۴.۵ کیلومتر آن در حوزه اصفهان و مابقی آن در حوزه شهر بهارستان می باشد. خط قطار شهری اصفهان – بهارستان از ۴ ایستگاه پایانه صفه، سیتی سنتر (سپاهان شهر)، راه آهن اصفهان و ایستگاه مرکزی قطار شهری بهارستان در غرب این شهر تشکیل شده است. حدود یک سوم از این مسیر به صورت روباز و مابقی آن در کانال های زیرزمینی قرار خواهد داشت.

به نظر می رسد قرار است در داخل شهر بهارستان نیز قطار شهری امتداد یابد. پیش بینی شده است در محور میانی (پردیس) بهارستان، چهار ایستگاه در مکان های ورودی بهارستان، بلوار ولیعصر، روبروی شهرداری و انتهای پردیس بهارستان ساخته شوند.

خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی

طول خط۵۱ کیلومتر
تعداد ایستگاه۸ ایستگاه
کلنگ زنی۱۳۹۸

همان طور که پیش تر ذکر شد، ایده اولیه طراحی قطار شهری اصفهان مربوط به جابجایی کارکنان شرکت ذوب آهن بوده است. شرکت های بزرگی همچون فولاد مبارکه و ذوب آهن روزانه هزینه بسیار بالایی برای جابجایی کارکنان خود که اغلب در شهر اصفهان ساکن هستند می پردازند؛ آنها بسیار مایل اند با سرمایه گذاری در خطوط قطار شهری کارکنان خود را از مرکز شهر به داخل کارخانه منتقل نمایند تا در دراز مدت در هزینه های خود صرفه جویی نمایند.

خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی در امتداد «خط مترو اصفهان – بهارستان» طراحی و جانمایی شده است. این خط از ایستگاه مرکزی قطار شهری بهارستان آغاز و پس از گذشتن از ایستگاه های سه راه مبارکه، روستای ده سرخ، زیباشهر، میدان دفاع مقدس، میدان شهید نصوحی و کارخانه فولاد مبارکه، درنهایت به شهر جدید مجلسی متصل خواهد شد. طول این خط ۵۱ کیلومتر پیش بینی شده است. قرار است یک سوم هزینه های ساخت آن توسط شرکت فولاد مبارکه تقبل شود. فاز ۱ این خط از کارخانه فولاد مبارکه تا شهر جدید مجلسی در حال حاضر در دست اجرا است.

خط مترو بهارستان – شهرضا

طول خطحدود ۵۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه۷ ایستگاه
وضعیتدر مرحله تحقیقات

در طرح جامع خطوط قطار شهری اصفهان و حومه مسیری برای خط مترو اصفهان – شهرضا پیش بینی نشده است ولی اخیرا در اواخر سال ۱۳۹۸ شورای شهر شهرضا طرح احداث مترو بهارستان – شهرضا را تصویب کرده است. این طرح صرفا مصوبه شورای شهر شهرضا است و احتمالا هیچ گونه تاییدیه ای از وزارت کشور ندارد و به نظر می رسد طراحی دقیقی برای آن نیز صورت نگرفته باشد.

در طرح احتمالی، خط قطار شهری بهارستان – شهرضا از «خط مترو اصفهان – بهارستان» انشعاب گرفته و پس از گذشتن از ایستگاه های پلیس راه سه راهی مبارکه، مهیار، امامزاده سید علی اکبر، شهرک رازی ( دو ایستگاه شمالی و جنوبی) و پارک آبشار، در نهایت در ایستگاه مرکزی شهرضا در شمال این شهر توقف خواهد کرد. بنا برمصوبه شورای شهر شهرضا این خط در داخل این شهر نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

خط مترو اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر

طول خط۵۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه۷ ایستگاه
وضعیتدر مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر در واقع اولین خط قطار شهری است که برای اصفهان طراحی شده بود. این خط هم اکنون کمترین پیشرفت را دارد و حتی درباره طراحی خط و جانمایی ایستگاه های آن نیز بحث هایی مطرح است.

به هر حال خط قطار شهری اصفهان – فلاورجان – فولادشهر – زرین شهر از انتهای «خط ۳ مترو اصفهان» آغاز شده و پس از طی حدودا ۵۰ کیلومتر و گذشتن از شهر/ روستاهای درچه، فلاورجان، مینادشت، فولادشهر و کارخانه ذوب آهن در نهایت به زرین شهر متصل می شود. در طرح های اولیه، این خط باید با عبور از ورنامخواست و کارخانه فولاد مبارکه به شهر جدید مجلسی منتهی شود اما با توجه به جانمایی «خط مترو بهارستان – مبارکه – مجلسی» به نظر نمی رسد این خط امتداد داشته باشد.

خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد

طول خط۲۸ کیلومتر
تعداد ایستگاه۸ ایستگاه
وضعیتدر مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد شاخه ای دیگر از «خط ۲ مترو اصفهان» می باشد که در امتداد خیابان آتشگاه به سمت نجف آباد حرکت می کند. این خط از ایستگاه جهاد در خط ۲ قطار شهری اصفهان انشعاب گرفته و پس از گذشتن از ۲ ایستگاه احتمالی در خیابان آتشگاه و همچنین ایستگاه های ورودی خمینی شهر، کهریزسنگ، گلدشت، میدان میوه و تره‌بار و میدان بسیج درنهایت به ایستگاه دپوی دانشگاه آزاد نجف آباد منتهی می شود.

طول این خط حدودا ۲۸ کیلومتر خواهد بود و بنا بر خبری که در نوشته «خط ریل باس اصفهان – نجف آباد» به آن اشاره کردیم، به نظر می رسد در این مسیر از ریل باس به جای مترو استفاده شود.

سوالات متداول درباره مترو اصفهان

 • قیمت بلیت مترو اصفهان چقدر است؟

  در حال حاضر قیمت بلیط قطار شهری اصفهان ۱۲۰۰ تومان می باشد که باید به وسیله اصفهان کارت در هنگام ورود به ایستگاه پرداخت شود.

 • ساعات کاری مترو اصفهان چگونه است؟

  در حالت معمول قطار شهری اصفهان از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۲۱:۳۰ فعالیت می کند.

 • آیا مترو اصفهان در جمعه ها و ایام تعطیل باز است؟

  در حال حاضر خیر؛ اما در آینده نزدیک با افتتاح خطوط دیگر قطار شهری اصفهان فعالیت قطار شهری در روزهای جمعه و تعطیل نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

 • آیا تخفیف های کارت منزلت شهروندی اصفهان شامل مترو نیز می شود؟

  خیر؛ در حال حاضر هیچ گونه تخفیفی بر هزینه بلیط قطار شهری اصفهان اعمال نمی شود. اما به نظر می رسد در آینده برای برخی از اقشار جامعه شرایط ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد.

 • آیا در ایستگاه های چند خطه نیاز است دوباره کارت زده شود؟

  خیر؛ با پرداخت هزینه بلیط قطار شهری در هنگام ورود به ایستگاه، شما می توانید هر چند بار که نیاز داشتید (در صورت امکان) از خطوط دیگر و یا در مسیر برگشت همان خط از قطار شهری استفاده نمایید؛ اما در صورتی که از هر کدام از ایستگاه ها خارج شوید برای ورود دوباره به آن باید مجددا هزینه پرداخت نمایید.

آموزش زبان آلمانی در اصفهان ۰۹۰۲۷۰۰۸۴۴۰ با قیمت مناسب - مخصوص مهاجرت

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید ................................................................................ تمام انگیزه یک وبلاگ نویس مشاهده بازخورد نوشته هایش است! با نوشتن نظرات خود بیش از پیش ما را برای نشان دادن زیبایی های شهرمان با انگیزه کنید...!

نوشته های مشابه

۹ دیدگاه

 1. با تشکر از سازمان عمران شهری – شهرداری و سازمان قطار شهری طرح توسعه خط سه که به صورت طولی شرق رو پوشش میداد کلا کنسل شده و ایستگاه لاله تنها یک ایستگاه برای عبور خط ۲ و مثل ایستگاه های آزادی و امام حسین هیچ جایی رو برای رجیستری مسافر و حفاری توسعه خط ۳ رو نداره. به نظر ادامه خط ۳ برای خوراسگان انتخاب شده…..
  تنها مورد جالبی که هست اینه که خط ها ۲ و ۳ به شکلی عرضی مناطق غرب و جنوب غرب و مرکز اصفهان رو پوشش میدن و خط ۱ هم شمال و جنوب و مرکز و شمال خط ۱ عرض شمال غرب اصفهان رو یک خط تراموا هم برای اینکه غرب اصفهان به شکل طول طی بشه طراحی شده و اماده ساختش هستن…..مثل اینکه تنها مشکل توی اصفهان فقط مناطق شرق و مردمش هستن که نه قرار خط مترویی مثل مرکز و غرب داشته باشن نه تراموا و حتی شرق اصفهان brt هم نداره! مردم شرق باید بیشتر به فکر جدایی باشن تا شهر هایی مثل کاشان و……..

  1. ممنون از نظر شما؛ هدف من دفاع از سازمان و ارگانی نیست ولی این را باید در نظر گرفت که تراکم جمعیت سمت غرب اصفهان نسبت به شرق بیشتر هست به علاوه اینکه شهر های زیادی مانند خمینی شهر، درچه، نجف آباد و … در این سمت هستند که محل ورود آنها به اصفهان از سمت غرب هست. همه این ها باعث می شود درخواست برای استفاده از حمل و نقل عمومی در سمت غرب شهر بیشتر از شرق باشد.
   در کل طرح های حمل و نقل عمومی زیادی برای سمت شرق اصفهان پیش بینی شده: خط ۳، ۱۰ و ۱۱ بی آر تی و خط ۳، ۴ و ۵ مترو قطعا تحول بزرگی در سمت شرق اصفهان ایجاد خواهند کرد. قطعا زمانی که شهرداری اکثر طرح های بزرگ مانند مرکز همایش ها، شهرک نمایشگاهی، شهربازی شهررویاها، بوستان شرق و … را در سمت شرق اصفهان اجرا می کند، برای دسترسی راحت به آنها پیش بینی خطوط حمل و نقل عمومی را نیز کرده است.

   1. ممنون از پاسختون. اما بنظرم همین تفاوت های شهرداری توی چند دهه باعث اختلاف جمعیت بین مناطق میشه! با این حال منطقه ۱۰ همین الان هم دومین منطقه پرجمعیت اصفهان هست و پروژه هایی مثل سالن اجلاس سران نمایشگاه بین المللی و…… وقتی از خود شرق که حمل و نقل عمومی این دو پروژه رو پوششی نمیده رینگ ۴ هم که حالا حالا ها جای کار تا برای جنوب و شمال اصفهان تکمیل بشه برای دسترسی خود مردم شرق و دسترسی مرکز و غرب اصفهان به پروژه های جدید سمت شرق هم مشکلات خیلی خیلی زیادی هست……. از این ها که بگذریم برای خطوطی که شما بالاتر گذاشتید من خیلی احترام قائل میشم اما نه توسعه خط ۳ رو شورا یا سازمان دیگه ای تصویب کرده نه خطوط ۴ و ۵ رو تا زمانی هم که علنی تصویب شورا نشه و فقط حرفش سر زبون ها باشه شرق اصفهان پیشرفتی از نظر حمل و نقل عمومی نمیکنه مخصوصا با حزبی شدن شورا و شهرداری های ایران توی این چند سال…..

 2. وقتی نقشه خطوط اصفهان رو نگاه میکنم به شدت دچار افسردگی میشم. خطوطی که در نظر گرفته شده اصلا و به هیچ عنوان جوابگوی اصفهان نیستند و خیلی از مناطق پرجمعیت هم حتی دسترسی راحتی به مترو ندارند.شیراز که شهر کوچکتری محسوب میشه شش خط داره و خطوطش هم کاملا مکمل یکدیگر هستند اما اصفهان چی؟ تنها سه خط که خط سوم هم ناقص و سرنوشت نا معلومی داره و در ادامه همونطور که کفتم بسیار از محله ها ، میدان و خیابان های مهم و حیاتی شهر فاقد دسترسی به مترو هستن.فقط امیدوارم با گذشت زمان و شروع خط سوم مسئولین به خودشون بیان و با اضافه کردن خطوط بیشتر کامل تر بکنن.

  1. قطعا همینطور هست که می فرمایید. باید در نظر گرفت طراحی خطوط فعلی اصفهان مربوط به نزدیک نیم قرن پیش هست زمانی که تقریبا هیچ شهری در ایران حتی فکر ساخت مترو را هم نمیکرد! طبیعتا این خطوط برای جواب به نیاز های آن زمان طراحی شده. هیچ شکی نیست بعد از اینکه ساخت خطوط فعلی تمام بشه خطوط جدیدی به این طرح اضافه خواهند شد. همین خط ۴ مترو اصفهان که در بالا ذکر شد خط جدیدی هست، حتی صحبت از ایجاد یک خط مترو در مسیر رینگ چهارم هست. قطعا هر خط جدیدی نیاز به آزادسازی داره به همین خاطر شهرداری معمولا طرح های جدیدش رو رونمایی نمیکنه تا قیمت منطقه بالا نره و بتونه با هزینه کمتر زمین هایی که نیاز داره را آزادسازی کنه.

 3. ادامه خط سه که به ایستگاه لاله میرسه و خط چهار که به فرودگاه واقعا طرح های عالی هستند البته که زمان خیلی زیادی میرسه ولی واقعا نقشه راهی که اشاره شده واقعا خوب و با تفکر بوده امیدوارم به همین شکل اجرا بشن

  1. البته این دو خط که اشاره کردید هنوز در مرحله طراحی هستند؛ به خصوص خط فرودگاه که همچنان معلوم نیست در امتداد خط ۴ ساخته خواهد شد یا خط جدیدی در مسیر بزرگراه اختصاصی فرودگاه…

 4. چقدر عالى و خوب توضیح دادید ممنون
  لطفا در مورد جانمایى ایستگاه (سیتى سنتر _ سپاهانشهر) هم توضیح بدید که کجا قراره ساخته بشه
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا