شبکه گسترده مترو اصفهان و حومه+جدیدترین زمانبندی

فهرست

شاید برایتان جالب باشد بدانید اصفهان، از اولین شهرهایی در ایران بود که مطالعات ایجاد خط مترو خود را آغاز نمود. در دهه ۴۰ خورشیدی برای اولین بار ایده ساخت مترو در اصفهان مطرح شد. در این طرح قرار بود کارمندان شرکت ذوب آهن به وسیله مترو از فرودگاه قدیم اصفهان تا این کارخانه جابجا شوند اما این طرح هیچ گاه به مرحله اجرا درنیامد.

پس از آن بار ها بحث طراحی خطوط مترو اصفهان مطرح شد و حتی مشاورانی از سراسر دنیا برای طراحی آن استخدام شدند تا آنکه سرانجام در دهه ۷۰ پس از تصویب قانون ایجاد خطوط مترو برای چند کلانشهر در مجلس شورای اسلامی، طراحی خطوط اصفهان و حومه بر اساس تجربیات گذشته آغاز شد.

تاریخچه مترو اصفهان

خطوط مترو شهر اصفهان

برای شهر اصفهان سه خط مترو پیش بینی شده است که عملیات ساخت آن از اوایل دهه ۸۰ آغاز شد. خطوط سه گانه اصفهان به گونه ای طراحی شده اند که شمال را به جنوب اصفهان، غرب را به شرق و محدوده شرقی-جنوبی-جنوب غربی اصفهان را به یکدیگر متصل می کند. در حقیقت هر کدام از خطوط اصفهان در ادامه خود، شهرستان های اطراف را به اصفهان متصل می کنند و همین مسئله در طراحی خطوط داخلی شهر اصفهان نیز تاثیر گذاشته است.

نقشه خطوط مترو اصفهان
نقشه خطوط مترو اصفهان

خط ۱ مترو اصفهان

خط ۱ مترو اصفهان اصلی ترین خط مترو اصفهان و شاید پر چالش ترین خط مترو اصفهان بوده است! عملیات ساختمانی این خط به دلیل گذر از مسیر تاریخی چهارباغ نزدیک به ۲۰ سال طول کشید.

خط اول مترو اصفهان به طول ۲۰.۲ کیلومتر و از ۲۰ ایستگاه تشکیل شده است. این خط شمال غربی اصفهان را به جنوب متصل می کند. در امتداد آن « خط مترو اصفهان – شاهین شهر » از شمال و« خط مترو اصفهان – بهارستان » و « بهارستان – مبارکه – کارخانه فولاد مبارکه » از جنوب متصل خواهند شد.

نقشه خط 1 مترو اصفهان

از مهم ترین ایستگاه هایی که در خط ۱ مترو اصفهان وجود دارد می توان به ایستگاه آزادی، انقلاب، امام حسین و کاوه اشاره کرد. از این خط مترو می توان برای دسترسی به مکان هایی همچون پایانه کاوه و صفه، محور تاریخی چهارباغ و زاینده رود، پارک کوهستانی صفه و همچنین منطقه های خانه اصفهان و ملک شهر استفاده کرد.

جدول زمانبندی جدید مترو اصفهان

جدول زمانبندی جدید مترو اصفهان - زمان بندی جدید مترو اصفهان
جدول زمان بندی جدید مترو اصفهان
  • سرفاصله زمانی: ۱۱ دقیقه
  • قیمت بلیط: ۱۲۰۰ تومان
  • بازه فعالیت: ۶:۳۰ الی ۲۱:۳۰
  • روز های کاری: همه روزه به غیر از جمعه و ایام تعطیل
  • آخرین به روز رسانی: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

برای مشاهده تصویر با کیفیت “زمانبندی مترو اصفهان” کلیک کنید…

خط ۲ مترو اصفهان

طول خط۲۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه۲۳ ایستگاه
گلنگ زنی۱۳۹۵

عملیات ساخت خط ۲ مترو اصفهان بلافاصله پس از اتمام خط ۱ متروآغاز شد. خط ۲ نیز همانند خط ۱ با چالش های تاریخی روبرو بود که در نهایت باعث تغییر مسیر آن شد. در مسیر جدید مترو به جای گذر از زیر میدان نقش جهان، از کنار آن عبور خواهد کرد.

خط دوم مترو اصفهان به طول ۲۴.۴ کیلومتر و از ۲۳ ایستگاه تشکیل شده است. این خط غرب اصفهان را به شمال شرقی آن متصل می کند. در امتداد آن « خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد » از غرب و « خط ۴ مترو اصفهان (اصفهان – خوراسگان) » از شرق متصل خواهند شد. احتمال آن نیز وجود دارد که ایستگاه ابتدایی قطار سریع السیر «اصفهان – تهران» از آخرین ایستگاه خط ۲ در منطقه زنبیه اصفهان آغاز شود.

از مهم ترین ایستگاه هایی که در خط ۱ مترو اصفهان وجود دارد می توان به ایستگاه امام حسین، نقش جهان، امام علی، لاله و زینبیه اشاره نمود. از این خط مترو می توان برای دسترسی به مکان هایی همچون اماکن تاریخی مرکز شهر اصفهان و منطقه های آتشگاه و زنبیه و خمینی شهر استفاده کرد.

خط ۳ مترو اصفهان

طول خطنامشخص (+۷ کیلومتر)
تعداد ایستگاهنامشخص (+۷ ایستگاه)
وضعیتدر مرحله طراحی

خط ۳ مترو اصفهان همچنان در مرحله طراحی می باشد. نیمه ابتدایی این خط در سمت جنوب غربی اصفهان طراحی و جانمایی شده اما ادامه آن در مسیر شرق همچنان نامعلوم است. پیش بینی می شود در ادامه این خط از مناطق شرق اصفهان گذشته و در نهایت به خط ۲ متصل شود.

نیمه ابتدایی خط سوم مترو اصفهان به طول ۸.۸ کیلومتر و از ۷ ایستگاه تشکیل شده است؛ اما با امتداد آن در قسمت جنوب و شرق اصفهان پیش بینی می شود همانند دو خط دیگر دارای طولی بیش از ۲۰ کیلومتر و از حداقل ۱۵ ایستگاه تشکیل شود. در امتداد آن « خط مترو اصفهان – فولادشهر – کارخانه ذوب آهن » از جنوب غربی متصل خواهد شد.

خط ۴ مترو اصفهان (اصفهان – خوراسگان)

طول خطنامشخص
تعداد ایستگاهنامشخص
وضعیتدر مرحله تحقیقات

طراحی خط ۴ مترو اصفهان هنوز صورت نگرفته است و هم اکنون تنها صحبت از احداث خطی در مسیر خیابان جی به میان آمده است. به نظر می رسد این خط در صورت احداث از ایستگاه چهارراه شکرشکن در خط ۲ مترو اصفهان آغاز شده و تا دانشگاه آزاد خوراسگان ادامه یابد. این خط احتمالا در طول ۱۰ کیلومتر و با ۱۰ ایستگاه ساخته خواهد شد.

نقشه خطوط مترو اصفهان

خطوط مترو حومه اصفهان

همان طور که ذکر شد تمامی خطوط داخلی اصفهان از ابتدا یا انتهای خود به خطوط بین شهری متصل می شوند. شهر های بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر، فولادشهر، مبارکه، خوراسگان و شهر های کوچک ما بین آنها به وسیله مترو به شهر اصفهان متصل خواهند شد. با تکمیل و راه اندازی این خطوط، یک شبکه گسترده ریلی برای ارتباط شهرهای اطراف به مرکزیت اصفهان شکل خواهد گرفت.

خط مترو اصفهان – شاهین شهر

طول خط۲۰ کیلومتر
تعداد ایستگاهنامشخص (+۵ ایستگاه)
وضعیتدر مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – شاهین شهر در اصل امتداد « خط ۱ مترو اصفهان » از سمت شمال می باشد. به نظر می رسد در مطالعات اولیه قرار بر این بوده است که خط ۱ مترو اصفهان از بلوار کاوه گذشته و از طریق بزرگراه معلم به ورودی شرقی شاهین شهر وارد شود اما این طرح در سال ۱۳۹۲ تغییر و خط ۱ مترو اصفهان پس از رسیدن به ایستگاه کاوه با تغییر مسیر و عبور از محله های خانه اصفهان و ملک شهر، به خط مترو شاهین شهر متصل خواهد شد. بنابراین خط مترو اصفهان – شاهین شهر از آخرین ایستگاه « خط ۱ مترو اصفهان » یعنی ایستگاه قدس در خیابان امام خمینی آغاز و پس از عبور از مسیر هوایی بر روی میدان استقلال (دانشگاه صنعتی اصفهان) به سمت ورودی غرب شاهین شهر ادامه پیدا می کند.

خط مترو اصفهان – شاهین شهر دارای ۲۰ کیلومتر طول می باشد که تنها حدود ۳.۵ کیلومتر آن در حوزه شهر اصفهان قرار دارد. در محدوده اصفهان ایستگاه های قدس، رسالت، امیرکبیر، دهنو و دانشگاه صنعتی قرار خواهند داشت اما طراحی ایستگاه های محدوده شاهین شهر هنوز انجام نشده است. به نظر می رسد علاوه بر ایستگاه انتهایی در ورودی غربی شاهین شهر (در بزرگراه آزادگان)، یک یا دو ایستگاه نیز برای واحد های صنعتی در میانه مسیر در نظر گرفته شود.

خط مترو اصفهان – بهارستان

طول خط۱۴.۵ کیلومتر
تعداد ایستگاه۴ ایستگاه
گلنگ زنی۱۳۹۴

خط مترو اصفهان – بهارستان، امتداد « خط ۱ مترو اصفهان » از سمت جنوب می باشد. این خط طولی معادل ۱۴.۵ کیلومتردارد که ۴.۵ کیلومتر آن در حوزه اصفهان و مابقی آن در حوزه شهر بهارستان می باشد. خط مترو اصفهان – بهارستان از ۴ ایستگاه در مکان های پایانه صفه، سیتی سنتر (سپاهان شهر)، راه آهن اصفهان و ورودی اصلی بهارستان تشکیل شده است. حدود یک سوم از این مسیر به صورت روباز و مابقی آن در کانال های زیرزمینی قرار خواهد داشت.

به نظر می رسد قرار است در خود شهر بهارستان نیز خط مترو امتداد یابد. بنابر این طرح، در محور میانی (پردیس) بهارستان، چهار ایستگاه در مکان های ورودی بهارستان، نزدیک به بلوار ولیعصر، روبروی شهرداری و انتهای پردیس بهارستان جانمایی خواهند شد.

خط مترو بهارستان – مبارکه – کارخانه فولاد مبارکه

طول خط۵۱ کیلومتر
تعداد ایستگاه۸ ایستگاه
وضعیتدر مرحله طراحی

همان طور که قبل تر ذکر شد ایده اولیه برای خطوط مترو اصفهان مربوط به جابجایی کارکنان شرکت ذوب آهن بوده است. شرکت های بزرگی همچون فولاد مبارکه و ذوب آهن که روزانه هزینه بسیار بالایی برای جابجایی کارکنان خود که اغلب در شهر اصفهان ساکن هستند می پردازند، بسیار مایل اند با سرمایه گذاری در خطوط مترو کارکنان خود را از مرکز شهر به داخل کارخانه منتقل کنند.

با توافق شرکت فولاد مبارکه، در امتداد « خط مترو اصفهان – بهارستان » خط مترو بهاستان – مبارکه – کارخانه فولاد مبارکه طراحی و جانمایی شده است. این خط از ایستگاه ورودی بهارستان آغاز و پس از گذشتن از ایستگاه های سه راه مبارکه، روستای ده سرخ، زیباشهر، میدان دفاع مقدس، میدان شهید نصوحی و کارخانه فولاد مبارکه، درنهایت به شهر جدید مجلسی متصل خواهد شد. طول این خط ۵۱ کیلومتر پیش بینی شده است. قرار است یک سوم هزینه های ساخت این خط مترو توسط شرکت فولاد مبارکه پرداخت شود.

خط مترو اصفهان – فولادشهر – کارخانه ذوب آهن

طول خط۵۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه۷ ایستگاه
وضعیتدر مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – فولادشهر – کارخانه ذوب آهن که در واقع اولین خط مترویی است که برای اصفهان طراحی شده بود هم اکنون کمترین پیشرفت را دارد و حتی درباره طراحی خط و جانمایی ایستگاه های آن نیز بحث هایی مطرح است.

به هر حال خط مترو اصفهان – فولادشهر – کارخانه ذوب آهن از انتهای « خط ۳ مترو اصفهان » آغاز شده و پس از طی حدودا ۵۰ کیلومتر و گذشتن از شهر/ روستای درچه، فلاورجان، مینادشت، فولادشهر، کارخانه ذوب آهن، زرین شهر و ورنامخواست، در نهایت به کارخانه فولادمبارکه متصل خواهد شد. گفته می شود در ادامه نیز این خط به شهر جدید مجلسی متصل خواهد شد اما به دلیل جانمایی ایستگاه شهر جدید مجلسی در « خط مترو بهارستان – مبارکه – کارخانه فولاد مبارکه » به نظر می رسد تنها یکی از این دو طرح اجرایی خواهد شد.

خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد

طول خط۲۸ کیلومتر
تعداد ایستگاه۸ ایستگاه
وضعیتدر مرحله طراحی

خط مترو اصفهان – خمینی شهر – نجف آباد شاخه ای دیگر از « خط ۲ مترو اصفهان » می باشد که در امتداد خیابان آتشگاه به سمت نجف آباد حرکت می کند. این خط از ایستگاه جهاد در خط ۲ مترو اصفهان انشعاب گرفته و پس از گذشتن از۲ ایستگاه احتمالی در خیابان آتشگاه و همچنین ایستگاه های ورودی خمینی شهر، کهریزسنگ، گلدشت، میدان میوه و تره‌بار و میدان بسیج درنهایت به ایستگاه دپوی دانشگاه آزاد نجف آباد منتهی می شود.

طول این خط حدودا ۲۸ کیلومتر خواهد بود و بنا بر خبری که در نوشته «خط ریل باس اصفهان – نجف آباد» به آن اشاره کردیم، به نظر می رسد در این مسیر از ریل باس به جای مترو استفاده شود.

سوالات متداول درباره مترو اصفهان

قیمت بلیت مترو اصفهان چقدر است؟

در حال حاضر قیمت بلیط مترو اصفهان ۱۲۰۰تومان می باشد که توسط اصفهان کارت در هنگام ورود به ایستگاه پرداخت می شود.

ساعت کاری مترو اصفهان چگونه است؟

در حالت معمول مترو اصفهان از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۲۱:۳۰ فعالیت می کند.

آیا مترو اصفهان در جمعه ها و ایام تعطیل باز است؟

در حال حاضر خیر؛ اما در آینده نزدیک با افتتاح خطوط دیگر مترو اصفهان فعالیت قطار شهری در روزهای جمعه و تعطیل نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

آیا کارت منزلت شهروندی اصفهان بر هزینه مترو تخفیف اعمال می کند؟

خیر؛ در حال حاضر بر هزینه بلیط مترو اصفهان هیچ گونه تخفیفی اعمال نمی شود. اما شنیده می شود در آینده برای برخی از اقشار جامعه شرایط ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد.

آیا در ایستگاه های چند خطه نیاز است دوباره کارت زده شود؟

خیر؛ با پرداخت هزینه بلیط مترو در هنگام ورود به ایستگاه، شما می توانید هر چند بار که نیاز داشتید(در صورت امکان) از خطوط دیگر و یا در مسیر برگشت همان خط از مترو استفاده نمایید؛ اما در صورتی که از هر کدام از ایستگاه ها خارج شوید برای ورود دوباره به آن باید هزینه پرداخت کنید.

عرفان نوری

اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید...

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. چقدر عالى و خوب توضیح دادید ممنون
    لطفا در مورد جانمایى ایستگاه (سیتى سنتر _ سپاهانشهر) هم توضیح بدید که کجا قراره ساخته بشه
    سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا