شهرک مسکونی جدید گل نرگس اصفهان

پروژه گل نرگس اصفهان

از سال ها پیش، در زمانی که هسته اصلی شهر اصفهان در قسمت شمالی آن قرار داشت، قسمت وسیعی از خاک های جنوب اصفهان به نیرو های نظامی واگذار شد. پس از گذشت سال ها و گسترش شهر اصفهان به سمت جنوب، دیگر پایگاه های نظامی خارج از شهر نبوده و درست در دل شهر و در یکی از بهترین و گران قیمت ترین مناطق شهر قرار گرفتند. رفته رفته این صحبت به میان آمد که باید پایگاه های نظامی به مکانی جدید انتقال یابند چرا که جدای از خطراتی که این مکان های نظامی برای شهروندان ساکن اطراف آنها داشت، مانع از توسعه متوازن شهر نیز می شدند.

پس از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر خروج پادگان های نظامی از شهرها، ارگان های مرتبط دست به کار شدند و برای چگونگی خروج این پایگاه ها از شهر به مذاکره با نظامیان پرداختند. نتیجه یکی از این مذاکرات، آزادسازی ۶۸ هکتار زمین از اراضی ارتش در یکی از خوش آب و هوا ترین و خوش منظرترین نقاط شهر اصفهان شد.

پروژه گل نرگس اصفهان

معرفی پروژه گل نرگس اصفهان

پروژه گل نرگس اصفهان در زمین های توپخانه ۴۴ و ۵۵ ارتش، در جنوب شهر اصفهان و در دامنه کوه صفه قرار دارد. این شهرک مسکونی از سمت شمال به خیابان جدید دکتر حسابی شرقی (امتداد خیابان دکتر حسابی فعلی)، از شرق به خیابان شهدای صفه، از جنوب به بزرگراه شهید اقارب پرست و از غرب به خیابان جانبازان محدود می شود. این پروژه در چند فاز به بهره برداری خواهد رسید که ۶۸ هکتار ذکر شده تنها مربوط به فاز اول این پروژه می باشد.

این شهرک از فضاهای مسکونی، فضای سبز، مراکز بهداشت و درمان، مجموعه های آموزشی و مجموعه های ورزشی تشکیل شده است. پیش بینی می شود تعداد ۴۵۰۰ واحد مسکونی در شهرک گل نرگس اصفهان ساخته شود که ارتش، شهرداری، استانداری و اداره کل مسکن و شهرسازی متولیان آن خواهند بود.

پروژه گل نرگس اصفهان - فاز اول

خیابان سازی های جدید در زمین های ارتش

به نظر می رسد شهرداری با در اختیار گرفتن زمین های ارتش خواهان گشایش گره های ترافیکی جنوب غربی شهر اصفهان باشد. شاید مهم ترین خیابانی که می توان در این ناحیه احداث کرد، امتداد خیابان وحید، از چهارراه ارتش تا بزرگراه شهید اقارب پرست است؛ خیابانی که می تواند بار ترافیکی را از خیابان هزارجریب و خیابان شهدای صفه بردارد.

جدای از این، مسیر های کور شرق به غرب نیز در جنوب اصفهان که مدت ها بسته بود گشایش می یابد. با امتداد خیابان دکتر حسابی تا خیابان شهدای صفه، علاوه بر کوتاه شدن مسیر بلوار صفه تا انتهای بلوار کشاورز، بدون شک بار بسیار زیادی از بلوار دانشگاه، ارتش و کشاورز برداشته خواهد شد و شاهد روان شدن ترافیک این مسیر خواهیم بود. هم چنین امتداد پیدا کردن خیابان هایی همچون مولانا و شمس تبریزی، خیابان علویه همایونی و … دسترسی های محلی مناسبی برای تردد شرق-غرب ساکنین این منطقه ایجاد خواهد کرد.

خیابان های جدید پروژه گل نرگس اصفهان - خیابان کمکی ارتش
از نمایش گذرهای فرعی-محلی و همچنین معبر هایی که ایجاد آن تایید نشده خودداری شده است.

بازسازی باغات فرح آباد

همانطور که قبلا در مطلبی با عنوان “فرح آباد اصفهان، آرمان شهر صفوی که ویران شد / فرح آباد را می توان دوباره ساخت” شرح دادیم، در دوران شاه سلطان حسین صفوی در محدوده زمین های کنونی ارتش شهرک جدیدی با عنوان فرح آباد ساخته می شود که بیشتر محل سکونت بزرگان بوده است؛ در این شهرک باغ های زیادی وجود داشته است که مردم نیز اجازه داشتند از این باغات استفاده کنند. این شهرک پس از حمله افغان ها به اصفهان تخریب و پس از آن با بی توجهی حکومت های بعدی کاملا از بین رفت.

باغ فرح آباد در شهرک مشکونی گل نرگس اصفهان

حال با توجه به نقشه های موجود به نظر می رسد شهرداری قصد دارد دست از منفعت کلان برج سازی در این منطقه برداشته و در طرح نهایی پس از آزادسازی کامل زمین های ارتش، بیش از نیمی از آن ها را به احیای باغات فرح آباد اختصاص دهد؛ اقدامی که در صورت تحقق یافتن اتفاقی کم نظیر در حوزه شهرسازی مدرن و اثری ماندگار برای نسل های بعدی نیز خواهد بود.

هنوز درباره طرح نهایی فضاسازی این باغات صحبتی به میان نیامده ولی می توان امیدوار بود طراحان این فضا، پیشینه تاریخی آن را نیز در طراحی خود لحاظ کنند.

پیشرفت پروژه

به این مقاله چه امتیازی می دهید...!؟
۳.۳ امتیاز از مجموع ۱۱ رای
عرفان نوری
عرفان نوری
اصفهان تکه ای است از بهشت که روزگاری از آن جدا شد و بی هیاهو در گوشه ای از زمین جای گرفت؛ این اصفهان هر روز بزرگ و بزرگ تر شد تا در نهایت به وسعت نصف جهان رسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *